Kdo věří v Ježíše - Syna Božího, má život věčný. (J 3,36) - Citát z Bible na každý den

Sekce: Nedělní liturgie

27. 9. 2009

26. neděle v mezidobí – cyklus B

Při každé mši svaté zaznívá eucharistická modlitba. V ní je naše díkůvzdání, vyjádřené zvláště prefací: Kněz jménem veškerého svatého lidu oslavuje Boha Otce a vzdává mu díky za celé dílo spásy nebo za jeho určitou část podle různého charakteru dne, svátku či doby. Po prefaci se celé shromáždění připojuje k nebeským zástupům a zpívá Svatý, Svatý, Svatý; tato aklamace – zvolání je součástí eucharistické modlitby, pronášejí ji všichni společně s knězem. (Všeobecné pokyny k Římskému misálu, č. 79) Bylo by škoda mlčet tam, kde máme spojit svůj hlas s hlasem celé církve, i té vítězné! Znovu si uvědomujeme, že liturgie celé mše je dialogem a že slovo každého účastníka má svůj velký význam.

VSTUPNÍ ANTIFONA A MODLITBA

Všechno, co jsi nám učinil, Bože, v pravdivém soudu jsi učinil. Zhřešili jsme totiž a neposlouchali jsme tvá přikázání. Ale dej slávu svému jménu a jednej s námi podle množství svého milosrdenství.

VSTUPNÍ MODLITBA

Bože, ty ukazuješ svou všemohoucnost nejvíce tím, že se smilováváš a nenecháváš nás bez pomoci; posiluj nás svou milostí, abychom vytrvale usilovali o dosažení toho, co nám slibuješ, a došli do nebeské slávy. Prosíme o to skrze tvého Syna ...

1. ČTENÍ

Reptání izraelského lidu na poušti vyvolává Mojžíšovu skleslost a beznaději: nemá už sílu unést tento lid. Hospodin proto zmocňuje ke službě vedení dalších sedmdesát starců – ti mají nést břímě vedení spolu s Mojžíšem.

Nm 11,25-29

Hospodin sestoupil v oblaku a mluvil k Mojžíšovi; vzal z ducha, který spočíval na něm, a dal ho sedmdesáti mužům starcům. Když na nich duch spočinul, dostali se do prorockého vytržení, ale později se to už nestalo. Dva muži z nich zůstali v táboře, jmenovali se Eldad a Medad. I na nich spočinul duch, neboť byli mezi těmi, kdo byli písemně určeni. Nevyšli však ke stánku úmluvy a dali se do prorokování v táboře.
Tu přiběhl jeden chlapec a oznámil Mojžíšovi: "Eldad a Medad prorokují v táboře." Jozue, syn Nunův, Mojžíšův služebník od mládí, řekl: "Pane můj, Mojžíši, zabraň jim v tom!" Mojžíš mu odpověděl: "To tak žárlíš kvůli mně? Kéž by Hospodin udělal z celého národa proroky, kéž by dal Hospodin spočinout svému duchu na nich!"

ŽALM 19

Odpověď: Hospodinovy předpisy jsou správné, působí radost srdci.

Hospodinův zákon je dokonalý, občerstvuje duši, – Hospodinův příkaz je spolehlivý, – nezkušenému dává moudrost.
Bázeň před Hospodinem je upřímná, trvá navěky, – Hospodinovy výroky jsou pravdivé, – všechny jsou spravedlivé.
Tvůj služebník si na ně dává pozor – a velmi bedlivě je zachovává. – Kdo však pozná každé pochybení? – Očisť mě od chyb, jež jsou mi skryty!
Chraň svého služebníka před zpupností, – ať mě neovládne! – Pak budu bez úhony – a vyvaruji se velkého hříchu.

2. ČTENÍ

Tvrdá Jakubova slova, v duchu starozákonních proroků, nejsou zaměřená proti bohatým všeobecně, ale spíš proti bohatým, kteří nedbali o chudé, utiskovali je a využívali. Jedná se vlastně o odsouzení chtivosti, která vede k sobeckému užívání si a netečnosti vůči druhým.

Jak 5,1-6

Nuže tedy, vy boháči: plačte a naříkejte nad strastmi, které na vás přijdou. Vaše bohaté zásoby hnijí a vaše šatstvo rozežírají moli. Vaše zlato a stříbro rezaví, a ten rez bude svědčit proti vám a stráví vaše tělo jako oheň. Hromadili jste si majetek i v tyto poslední dny.
Ale mzda, o kterou jste ošidili sekáče, kteří vám požali pole, ta mzda křičí a křik vašich ženců pronikl k sluchu Pána zástupů. Na zemi jste hýřili a oddávali se rozkoším, krmili jste se i tehdy, když už už nastávala řež. Odsoudili jste spravedlivého a připravili ho o život – a on se vám nebrání.

ZPĚV PŘED EVANGELIEM

Aleluja. Tvé slovo, Pane, je pravda; posvěť nás pravdou. Aleluja.

EVANGELIUM

Ježíš rozšiřuje pohled učedníků, aby neviděli pouze svoji vlastní "skupinu": ke Kristu patří i ten, kdo není ve stejné skupině jako oni. Tím Ježíš odbourává veškeré sektářské a elitářské smýšlení učedníků.

Mk 9,38-43.45.47-48

Jan řekl Ježíšovi: "Mistře, viděli jsme někoho, jak vyhání zlé duchy v tvém jménu. Bránili jsme mu, protože není tvým učedníkem."
Ježíš však řekl: "Nebraňte mu! Přece žádný, kdo ve jménu mém vykoná zázrak, nemůže pak hned o mně mluvit špatně. Kdo není proti nám, je s námi.
Kdokoli vám podá číši vody proto, že jste Kristovi, amen, pravím vám: nepřijde o svou odměnu.
Kdo by svedl ke hříchu jednoho z těchto nepatrných, kteří věří ve mne, pro toho by bylo lépe, aby mu dali na krk mlýnský kámen a hodili ho do moře.
Svádí-li tě tvá ruka, usekni ji! Je pro tebe lépe, abys vešel do života bez ruky, než abys přišel s oběma rukama do pekla, do neuhasitelného ohně. Svádí-li tě tvoje noha, usekni ji! Je pro tebe lépe, abys vešel do života bez nohy, než abys byl s oběma nohama uvržen do pekla. Svádí-li tě tvoje oko, vyloupni ho! Lépe, abys vešel do Božího království jednooký, než abys byl s oběma očima uvržen do pekla, kde jejich červ nehyne a oheň nehasne."

K ZAMYŠLENÍ

"Bránili jsme mu (v hlásání slova), protože není tvým učedníkem," chlubí se apoštolové Ježíšovi svou starostlivostí a svým zásahem. V jejich slovech je však velké pokušení uzavřenosti a sektářství. Pokušení utvořit si monopol na Boha a na jeho slovo. Pokušení vyhradit si skutky lásky jen pro sebe. V jakési snaze o uchování čistoty víry – jak ji my sami chápeme – nepřipouštíme jakýkoli jiný odlišný projev. Je tak obdivuhodná a uzdravující odpověď Mojžíše (a to jsme ve Starém zákoně!): "Kéž by všichni byli Hospodinovými proroky." Nebo Ježíšovo slovo: "Kdo není proti nám, je s námi." "Každý člověk je nositelem Boha a pravdy," řekl B. Pascal. Nezapomínejme na to, prosím.

TEXTY K ROZJÍMÁNÍ NA TENTO TÝDEN

28. 9. slavnost sv. Václava

Mdr 6,9-21; 1 Petr 1,3-6; 2,21b-24

Mt 16,24-27

Komentář: 1 Petr 1,3-6; 2,21b-24
Žiji jako Boží dědic? Žiji jako ta, kterou chrání Boží moc?

29. 9. svátek sv. Michaela, Gabriela a Rafaela

Dan 7,9-10.13-14 nebo Zj 12,7-12a

Jan 1,47-51

Komentář: Zj 12,7-12a
"Synu člověka ... byla dána moc, ... je věčná, a ta nepřestane." S jeho (po)mocí ve svém každodenním životě mohu a mám počítat i já.

30. 9.

Neh 2,1-8

Lk 9,57-62

Komentář: Lk 9,57-62
Ježíšův nárok je: Buď připraven(a). Ne že mi by nedával další a novou šanci, když připraven nejsem, ale mám být připraven na jeho (po)volání, na jeho výzvu, na jeho slovo; připraven se zvednout a jít, zvednout se a konat.

1. 10.

Neh 8,1-4a.5-6.7b-12

Lk 10,1-12

Komentář: Lk 10,1-12
I já mám být nositelem pokoje. Jak to vypadá v mé rodině, v mém zaměstnání, v mé farnosti? Přináším všude tam, kde žiji, Kristův pokoj?

2. 10. památka Svatých andělů strážných

Ex 23,20-23a

Mt 18,1-5.10

Komentář: Ex 23,20-23a
Toto čtení je přislíbením Božího doprovázení pro Izrael, přislíbením Boží přítomnosti uprostřed jeho lidu, přislíbením vedení: "můj anděl půjde před tebou". A to vše platí i pro mne, právě dnes, v současné etapě mého životního příběhu, v tom, co právě teď prožívám.

3. 10.

Bar 4,5-12.27-29

Lk 10,17-24

Komentář: Lk 10,17-24
Mám se radovat z toho, že jsem Kristův, že mu patřím, že mohu vidět jeho jednání ve světě, že mne přivedl k Otci; nikoli si přičítat zásluhy na tom, co Kristus dělá skrze mne pro druhé.

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Svátek práce 1. 5.

(30. 4. 2025) Jaký je hlubší smysl lidské práce?

Slova papeže Františka k poutníkům z Česka

Slova papeže Františka k poutníkům z Česka
(29. 4. 2025) Bůh jedná, i když my nevidíme okamžité výsledky. Křesťanské poslání nestojí na viditelných výsledcích, ale na věrnosti…

The Chosen Clubs – prostor pro evangelizaci

The Chosen Clubs – prostor pro evangelizaci
(29. 4. 2025) Zaujal vás seriál The Chosen? Hledáte způsob, jak lidem představit Ježíše srozumitelným a inspirativním…

Adoptujte si svého kardinála

(29. 4. 2025) Modlete se za kardinálské kolegium, které se připravuje na výběr nového papeže.

Další číslo časopisu pro dívky IN!

Další číslo časopisu pro dívky IN!
(29. 4. 2025) V květnu – měsíci, ve kterém všechno voní a kvete, je těžké nemít radost. :) Věříme, že vám ji přinese i nové…