Kdo věří v Ježíše - Syna Božího, má život věčný. (J 3,36) - Citát z Bible na každý den

Sekce: Nedělní liturgie

19. 7. 2009

16. neděle v mezidobí – cyklus B

Před vstupní modlitbou mše svaté předsedající biskup nebo kněz vybídne shromážděný lid k modlitbě. Výzva "Modleme se" zaznívá při bohoslužbě třikrát a po ní následuje chvíle ticha. Všeobecný úvod k Římskému misálu k tomuto okamžiku v odstavci č. 54 říká: "Všichni spolu s knězem na chvilku setrvají v mlčení, aby si uvědomili, že stojí před tváří Boží, a v duchu si připravili své prosby. Potom kněz pronáší modlitbu, v níž je vyjádřena povaha právě slavené bohoslužby." Liturgické předpisy stanovují, že celé shromáždění při výzvě "Modleme se" stojí. Jde o naše stání nebo lépe bdění před Bohem, o naši pozornost zaměřenou na jeho přítomnost. Bůh s něžnou pozorností naslouchá našim slovům, bere je vážně a má moc je vyslyšet.

VSTUPNÍ ANTIFONA A MODLITBA

Hle, Bůh mi pomáhá, Pán mě udržuje naživu. Budu s radostí přinášet oběti, chválit tvé jméno, Hospodine, že je dobré.

VSTUPNÍ MODLITBA

Bože, buď stále s námi, a když nás voláš, abychom ti celým svým životem sloužili, rozmnož v nás víru, naději a lásku, abychom věrně plnili tvá přikázání. Prosíme o to skrze tvého Syna ...

1. ČTENÍ

Hospodin nejprve kárá chování izraelských pastýřů v Jeremiášově době. Po této hrozbě následuje proroctví o obnově. Hospodin shromáždí rozptýlené ovce a ustanoví pravého pastýře (krále), který bude uskutečňovat spravedlnost, tj. Boží řád.

Jer 23,1-6

Běda pastýřům, kteří ničí a rozptylují stádo, které pasu – praví Hospodin.
Proto praví Hospodin, Bůh Izraele, o pastýřích, kteří pasou můj lid: Vy jste rozptýlili mé stádo a rozehnali jste ho, nestarali jste se o ně; proto já se postarám o vás pro špatnost vašich skutků – praví Hospodin. Já sám shromáždím zbytky svého stáda ze všech zemí, kam jsem ho vyhnal, a přivedu je nazpět na jejich luhy, porostou a rozmnoží se. Vzbudím nad nimi pastýře, kteří je budou pást, nebudou se již bát ani strachovat, už se neztratí – praví Hospodin.
Hle, blíží se dni – praví Hospodin – kdy vzbudím Davidovi spravedlivý výhonek, krále, který bude panovat moudře a konat právo a spravedlnost na zemi. Za jeho dnů dojde Juda spásy a Izrael bude bydlet v bezpečí. To je jméno, kterým ho budou nazývat: "Hospodin je naše spravedlnost."

ŽALM 23

Odpověď: Hospodin je můj pastýř, nic nepostrádám.

Hospodin je můj pastýř, nic nepostrádám, – dává mi prodlévat na svěžích pastvinách, – vodí mě k vodám, kde si mohu odpočinout. – Občerstvuje mou duši.
Vede mě po správných cestách – pro svoje jméno. – I kdybych šel temnotou rokle, – nezaleknu se zla, vždyť ty jsi se mnou. – Tvůj kyj a tvá hůl, – ty jsou má útěcha.
Prostíráš pro mě stůl – před zraky mých nepřátel, – hlavu mi mažeš olejem, – má číše přetéká.
Štěstí a přízeň mě provázejí – po všechny dny mého života, – přebývat smím v Hospodinově domě – na dlouhé, předlouhé časy.

2. ČTENÍ

V naukové části kap. 2 – 3 autor listu popisuje to, co vykonal Kristus. V tomto úryvku vystupuje stěžejní myšlenka "Kristus je náš pokoj a naše smíření". On odstranil veškeré nepřátelství a rozdělení (na přelomu letopočtu bylo takové nepřátelství mezi židy a pohany "normální"). A Kristus nejen odstranil toto rozdělení, ale také vytvořil nové společenství, nového člověka (mystické tělo církve, viz 1 Kor 12,12).

Ef 2,13-18

(Bratři a sestry!) Protože jste nyní spojeni s Kristem Ježíšem, vy, kteří jste kdysi byli vzdáleni, stali jste se blízkými Kristovou krví. Jen on je náš pokoj: obě dvě části – (židy i pohany) – spojil vjedno a zboural přehradu, která je dělila, když na svém těle zrušil příčinu nepřátelství, která záležela v Zákoně s jeho příkazy a ustanoveními. Tak vytvořil ve své osobě z těchto dvou částí jediného nového člověka, a tím zjednal pokoj a křížem usmířil obě strany s Bohem v jednom těle, aby tak sám na sobě udělal konec onomu nepřátelství. A pak přišel a zvěstoval pokoj vám, kteří jste byli daleko, i těm, kteří byli blízko, neboť skrze něho máme my i vy přístup k Otci v jednom Duchu.

ZPĚV PŘED EVANGELIEM

Aleluja. Moje ovce slyší můj hlas, praví Pán, já je znám a ony jdou za mnou. Aleluja.

EVANGELIUM

První čtyři verše mají velký význam pro Markovo evangelium: Ježíš chce být sám s učedníky. Od nynějška až do konce 10. kapitoly "zástup" bude vystupovat jen velmi okrajově. Evangelistu bude zajímat spíš reakce učedníka (křesťana) tváří v tvář Kristu. Následující verše 33-34 jsou pak úvodem k zázraku rozmnožení chlebů (6,35-44).

Mk 6,30-34

Apoštolové se shromáždili u Ježíše a vypravovali mu všechno, co dělali a učili. Řekl jim: "Pojďte i vy někam na opuštěné místo a trochu si odpočiňte." Pořád totiž přicházelo a odcházelo tolik lidí, že neměli čas ani se najíst.
Odjeli tedy lodí na opuštěné místo, aby tam byli sami. Mnozí je viděli odjíždět a poznali jejich úmysl. Ze všech měst se tam pěšky sběhli a byli tam před nimi.
Když Ježíš vystoupil, uviděl velký zástup a bylo mu jich líto, protože byli jako ovce bez pastýře; a začal je poučovat o mnoha věcech.

K ZAMYŠLENÍ

Soucit neodmyslitelně patří k životu každého křesťana. Znamená doslova trpět s druhým, vžít se zcela do jeho situace, cítit s ním. Nejde jen o sentiment. Opravdový soucit s námi má Ježíš, Boží Syn. "Bylo mu jich líto..." (Mk 6,34). On se pro nás stal člověkem, naším bližním, a zcela se vžil do naší nelehké situace. Zřekl se sám sebe, vzal na sebe naše bolesti, podobu služebníka, jak říká svatý Pavel. Text dnešního úryvku evangelia nás zve, abychom vyšli ze sebe, odhlédli od problémů našeho vlastního já a začali se vážně zajímat o lidi kolem nás. Máme být především bližními našim bližním. A to vůbec není lehké. Jednoznačně nás takový postoj činí podobnými Božímu Synu. Cožpak nejsme dětmi jednoho nebeského Otce?

TEXTY K ROZJÍMÁNÍ NA TENTO TÝDEN

20. 7.

Ex 14,5-18

Mt 12,38-42

Komentář: Mt 12,38-42
Má víra nemůže být postavena na různých znameních, "proroctvích" a poselstvích. Jediným znamením je znamení Jonášovo – Kristovo vzkříšení, které je základem a východiskem mé víry. To má být "motorem" mého života i úsilí o jeho proměnu.

21. 7.

Ex 14,21 – 15,1

Mt 12,46-50

Komentář: Mt 12,46-50
Zní nám to tvrdě, ale je to tak. Není důležité, s kým jsem příbuzný(á), s kým se znám, na koho mám konexe. Důležitá je moje víra, ta je mou "vstupenkou" do nebe.

22. 7. památka sv. Marie Magdalény

Pís 3,1-4a

Jan 20,1.11-18

Komentář: Pís 3,1-4a
Láska nespí, je odvážná, hledající – je i toto výpověď o mé lásce ke Kristu a k bližním?

23. 7. svátek sv. Brigity

Gal 2,19-20

Jan 15,1-8

Komentář: Gal 2,19-20
"Tento život v těle žiji ve víře v Božího Syna, protože on mě miloval a za mě se obětoval." I dnešní den je pro mne pozváním, abych "žil pro Boha" – v síle jeho lásky, odpuštění a vykoupení.

24. 7.

Ex 20,1-17

Mt 13,18-23

Komentář: Mt 13,18-23
Jak je tomu s Božím slovem v mém životě? Na které místo podobenství se mohu přiřadit? A co mi brání přinášet (větší) užitek?

25. 7. svátek sv. Jakuba

2 Kor 4,7-15

Mt 20,20-28

Komentář: Mt 20,20-28
S pokušením mít výsady, vynikat nad druhé, se občas zřejmě potýká každý z nás. A také s pokušením nesloužit – ale právě k službě jsme posláni ("kdo by chtěl být mezi vámi veliký, ať je vaším služebníkem, ... otrokem").

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Svátek práce 1. 5.

(30. 4. 2025) Jaký je hlubší smysl lidské práce?

Slova papeže Františka k poutníkům z Česka

Slova papeže Františka k poutníkům z Česka
(29. 4. 2025) Bůh jedná, i když my nevidíme okamžité výsledky. Křesťanské poslání nestojí na viditelných výsledcích, ale na věrnosti…

The Chosen Clubs – prostor pro evangelizaci

The Chosen Clubs – prostor pro evangelizaci
(29. 4. 2025) Zaujal vás seriál The Chosen? Hledáte způsob, jak lidem představit Ježíše srozumitelným a inspirativním…

Adoptujte si svého kardinála

(29. 4. 2025) Modlete se za kardinálské kolegium, které se připravuje na výběr nového papeže.

Další číslo časopisu pro dívky IN!

Další číslo časopisu pro dívky IN!
(29. 4. 2025) V květnu – měsíci, ve kterém všechno voní a kvete, je těžké nemít radost. :) Věříme, že vám ji přinese i nové…