Kdo jedná podle pravdy, jde ke světlu. (J 3,21) - Citát z Bible na každý den

Sekce: Nedělní liturgie

18. 7. 2004

16. neděle v mezidobí - Cyklus C

Neposloužit potřebnému člověku je jistě špatné. Ale nezastavit se a nevnímat Ježí­šova slova by bylo ještě horší. Jsou to oživující slova, představují sílu k životu. A my je po­třebujeme, aby náš život byl dost bohatý pro nás i pro bližní.

VSTUPNÍ ANTIFONA A MODLITBA

Hle, Bůh mi pomáhá, Pán mě udržuje naživu. Budu s radostí přinášet oběti, chválit tvé jméno, Hospodine, že je dobré.

VSTUPNÍ MODLITBA

Bože, buď stále s námi, a když nás voláš, abychom ti celým svým ži­votem sloužili, rozmnož v nás víru, naději a lásku, abychom věrně plnili tvá přiká­zání. Prosíme o to skrze tvého Syna...

1. ČTENÍ

Tento úryvek se dá považovat za vzo­rový k tématu o pohostinnosti. Abrahá­mova dobrota umožnila proniknout do ta­jemství tří tajemných postav: Nejedná se o pouhé lidi, ale o nadpřirozené bytosti. Po­hostinnost umožňuje setkání se samotným Bohem.

Gn 18,1-10a

Hospodin se zjevil Abrahámovi v doubravě Mamre, když seděl za nej­většího denního parna u vchodu do stanu. Když totiž zdvihl své oči a po­díval se, hle – stáli před ním tři muži. Sotva je spatřil, běžel jim vstříc od vchodu do stanu, poklonil se až k zemi, a řekl:
„Můj pane, jestliže jsem nalezl přízeň v tvých očích, nepřecházej ko­lem svého služebníka. Připraví ti tro­chu vody, abyste si umyli nohy, a od­počinete si pod stromem. Přinesu kou­sek chleba, posílíte se a pak můžete jít dál, neboť proč byste jinak šli kolem svého služebníka?“ Odpověděli: „Nuže, udělej, jak jsi řekl!“
Abrahám pospíšil do stanu k Sáře a pravil: „Honem vezmi tři měřice mouky, té nejjemnější, zadělej ji a upeč placky!“ Potom Abrahám běžel ke stádu, vzal mladé krmné tele a dal ho služebníkovi, aby ho rychle upravil. Pak vzal kyselé i sladké mléko, tele již upravené a předložil jim to. Obsluho­val je pod stromem, zatímco jedli.
Zeptali se: „Kde je tvá žena Sára?“ Odpověděl: „Tady ve stanu.“ (Hospodin) řekl: „Vrátím se k tobě napřesrok v tento čas a tvá žena Sára bude mít syna.“

ŽALM 15

Odpověď: Hospodine, kdo smí prodlévat v tvém stánku?

Kdo žije bez vady a koná spravedlnost, – upřímně smýšlí ve svém srdci, – svým jazykem nepomlouvá.
Nečiní příkoří svému bližnímu, – netupí svého souseda. – Nešlechetným člově­kem pohrdá, – ale váží si těch, kdo se bojí Hospodina.
Nelichvaří svými penězi – a nebere úplatky proti nevinnému. – Kdo takto jedná, – nikdy nezakolísá!

2. ČTENÍ

Apoštol trpí ve vězení kvůli evange­liu, kvůli Kristu. Proto je přesvědčený, že toto utrpení je účastí na utrpení samot­ného Krista. Ne že by bylo potřeba něco doplnit k míře utrpení Kristova – Kristus vytrpěl vše, co bylo potřeba snášet pro naši spásu. Zachraňující síla tohoto utrpení se má však zpřítomnit, a to se například děje skrze utrpení apoštola (ale také skrze modlitbu, svátosti, službu lásky).

Kol 1,24-28

Bratři! Teď sice pro vás trpím, ale raduji se z toho, protože tím na svém těle doplňuji to, co zbývá vytrpět do plné míry Kristových útrap; má z toho prospěch jeho tělo, to je církev. Do jejích služeb jsem se dal, jak to bylo ve shodě s Božím darem, který mi Bůh svěřil, abych vám plně oznámil Boží slovo, totiž to tajemné rozhod­nutí, které bylo skryté od věků a od pokolení, ale které teď bylo odhaleno jeho věřícím: těm Bůh chtěl oznámit, jaké bohatství božské slávy je pro po­hany v tomto tajemném rozhodnutí. A to je: Kristus je ve vás, naděje na věč­nou spásu.
O něm my kážeme, každého člo­věka napomínáme, každého člověka učíme s veškerou moudrostí, abychom každého člověka učinili dokonalým ve spojení s Kristem.

ZPĚV PŘED EVANGELIEM

Aleluja. Blahoslavení, kteří slovo Páně uchovávají v dobrém a upřím­ném srdci a s vytrvalostí přinášejí uži­tek. Aleluja.

EVANGELIUM

Věta „seděla u Ježíšových nohou a naslouchala“ je typická pro Lukáše a ozna­čuje příznačný postoj učedníka. Pokud chce někdo následovat Krista, musí si sednout u jeho nohou a naslouchat. V tomto textu nejde o vyzdvižení „kontemplace“ (mod­litby, naslouchání) na úkor aktivního života: Spíš jde o to, že je třeba nejprve naslou­chat, přijmout Ježíšovo slovo a nasměro­vání – a teprve pak na základě toho slova jednat. V kontextu liturgie je tento úryvek ilustrací pohostinnosti.

Lk 10,38-42

Ježíš přišel do jedné vesnice, kde ho přijala do domu nějaká žena, jmé­nem Marta. Měla sestru, která se jme­novala Marie. Ta se posadila Pánu k nohám a poslouchala jeho řeč. Marta měla plno práce s obsluhou. Přistou­pila k němu a řekla: „Pane, nezáleží ti na tom, že mě má sestra nechala ob­sluhovat samotnou? Řekni jí přece, ať mi pomůže!“
Pán jí odpověděl: „Marto, Marto! Děláš si starosti a znepokojuješ se pro mnoho věcí. Jen málo je třeba, ano jen jedno. Marie si vybrala nejlepší úděl, a ten jí nikdo nevezme.“

K ZAMYŠLENÍ

Znovu se nám klade otázka, jak vy­soce ceníme Ježíšovo slovo. Evangelium přece není jen nějakým souborem ušlech­tilých historek a zajímavého vyprávění o Ježíšově životě. Je to slovo, která v nás má působit, měnit náš život a obracet ho s nadějí směrem k Bohu. Ale podobně jako Marta máme často tolik práce! Takže: Jaký čas věnuji evangeliu? Za jak důležité ho považuji? Co udělám proto, aby evange­lium mohlo naplňovat můj život? To jsou otázky, na které mám hledat zcela kon­krétní odpovědi!

TEXTY K ROZJÍMÁNÍ NA TENTO TÝDEN

pondělí 19. 7.

Mich 6,1-4.6-8

Mt 12,38-42

Komentář: Mt 12,38-42
Mnoho, velmi mnoho znamení a „důkazů“ jsme už dostali. Které jsou pro tebe obzvlášť výmluvné? (Ať už je to nějaké slovo Písma, životní zkuše­nost...).

úterý 20. 7.

Mich 7,14-15.18-20

Mt 12,46-50

Komentář: Mt 12,46-50
Tak blízko … být tak blízko Ježí­šovi … stačí „málo“.

středa 21. 7.

Jer 1,1.4-10

Mt 13,1-9

Komentář: Mt 13,1-9
Máš uši? Chceš slyšet? A tak při­jmi, dychtivě vstřebávej Ježíšovo slovo.

čtvrtek 22. 7.

Jer 2,1-3.7-8.12-13

Mt 13,10-17

Komentář: Mt 13,10-17
Mnozí toužili slyšet to, co slyšíš ty…

pátek 23. 7.

Jer 3,14-17

Mt 13,18-23

Komentář: Mt 13,18-23
Asi těžko se najdeš jen v jedné v těchto možností, spíš budeš „smí­šený případ“. A který z těchto případů tě však charakterizuje nejvíce? A který v poslední době?

sobota 24. 7.

Jer 7,1-11

Mt 13,24-30

Komentář: Mt 13,24-30
Církev „dokonale“ čistá a bez plevele – ideál lákavý ve všech dobách. Avšak cesty k jejímu uskutečnění jsou různé. „Odstranit plevel“ – to není Boží, kdežto prosit za ty, kdo vypadají jako „plevel“ – to Boží je.

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Svátek práce 1. 5.

(30. 4. 2025) Jaký je hlubší smysl lidské práce?

Slova papeže Františka k poutníkům z Česka

Slova papeže Františka k poutníkům z Česka
(29. 4. 2025) Bůh jedná, i když my nevidíme okamžité výsledky. Křesťanské poslání nestojí na viditelných výsledcích, ale na věrnosti…

The Chosen Clubs – prostor pro evangelizaci

The Chosen Clubs – prostor pro evangelizaci
(29. 4. 2025) Zaujal vás seriál The Chosen? Hledáte způsob, jak lidem představit Ježíše srozumitelným a inspirativním…

Adoptujte si svého kardinála

(29. 4. 2025) Modlete se za kardinálské kolegium, které se připravuje na výběr nového papeže.

Další číslo časopisu pro dívky IN!

Další číslo časopisu pro dívky IN!
(29. 4. 2025) V květnu – měsíci, ve kterém všechno voní a kvete, je těžké nemít radost. :) Věříme, že vám ji přinese i nové…