Dal jsem vám příklad. (J 13,15) - Citát z Bible na každý den

9. 7. 2016, Pavel Semela (Foto: IMA) | Sekce: Aktuální téma | Archiv

Kde je hranice, oddělující bližní a ´nebližní´?

Kde je hranice, oddělující bližní a ´nebližní´?

Ale farizej se chtěl ospravedlnit, a proto se Ježíše zeptal: „A kdo je můj bližní?“ Ježíš se ujal slova a řekl: „Jeden člověk sestupoval z Jeruzaléma do Jericha a octl se mezi lupiči. Ti ho o všechno obrali, zbili, nechali napolo mrtvého a odešli. Náhodou šel tou cestou nějaký kněz; viděl ho, ale vyhnul se mu. Stejně i jeden levita přišel k tomu místu; viděl ho, ale vyhnul se mu. Ale jeden Samaritán přišel na své cestě k němu, viděl ho a bylo mu ho líto. Přistoupil k němu, nalil mu do ran oleje a vína, obvázal je, vysadil ho na svého soumara, dopravil do hostince a staral se o něho. Druhého dne vytáhl dva denáry a dal je hostinskému se slovy: ‘Starej se o něho, a co vynaložíš navíc, já ti doplatím, až se budu vracet.’ Co myslíš, kdo z těch tří se zachoval jako bližní k tomu, který se octl mezi lupiči?“ On odpověděl: „Ten, kdo mu prokázal milosrdenství.“ A Ježíš mu řekl: „Jdi a stejně jednej i ty!“ (srov. Lk10,29-37)

Možná se ptám podobně jako zákoník: „Kdo je můj bližní? Za koho mám zodpovědnost, o koho se mám starat? Jak daleko kolem sebe mám prokazovat lásku?“

S takovou otázkou je spojena představa, že někde je ta hranice, která odděluje bližní a „nebližní“, za kterou už se nemusím starat, pomáhat... Nechci omlouvat svoje nepečování, neprojevení lásky právě tím, že tohle už přece moji bližní nejsou?

Ježíš nás ale svým podobenstvím a následnou otázkou zve k jinému pohledu: „Kdo se zachoval jako bližní k tomu, který se octl mezi lupiči?“ Bližní totiž není charakteristika lidí kolem mne, ale mého jednání v konkrétní situaci. Zachoval jsem se jako bližní? Jak reaguji na bídu, svízelné situace, trápení, zranění... lidí, které potkávám? 

Vyhnu se, nebo prokážu milosrdenství?

 

 

Tip: Zobrazujte si téma týdne na vašem webu

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Zelený čtvrtek

(27. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(25. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(24. 3. 2024) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Květná neděle

Květná neděle
(21. 3. 2024) Květná (nebo též Pašijová) neděle je označení pro poslední postní neděli před Velikonocemi. Název svátku je odvozen…

Nezasloužený blahobyt a bezpečí

(20. 3. 2024) Proč jsem se nenarodil  třeba v Africe?