Modlete se za ty, kdo vás pronásledují. (Mt 5,44) - Citát z Bible na každý den

18. 5. 2024, Pavel Semela | Sekce: Aktuální téma | Archiv

Duch svatý to dělá jinak

Photo Marco Zoppi, unsplash.com, panelák, okna

Dary jsou sice rozmanité, ale je pouze jeden Duch. A jsou rozličné služby, ale je pouze jeden Pán. A jsou různé mimořádné síly, ale je pouze jeden Bůh. On to všechno ve všech působí. Ty projevy Ducha jsou však dány každému k tomu, aby mohl být užitečný. (1Kor 12, 4–7)

Sice se říká, že protiklady se přitahují, ale mnohdy si spíš za přátele vybíráme lidi, se kterými si rozumíme, se kterými máme podobné zájmy, názory atd. Algoritmy sociálních sítí se nám to snaží usnadnit a propojují nás s těmi, kdo sledují to, co my, líbí se jim podobné příspěvky. Uvnitř těchto bublin se cítíme dobře a jednotu tak máme spojenou s podobností až stejností. Fanoušci stejných klubů to ještě umocňují oblečením do stejných barev, společným skandováním či zpěvem chorálů.

Duch svatý to ale dělá jinak.
Dává různé dary a působí tak rozmanitost těch, kteří ho přijali.
A v této pestrosti nás dovede sjednocovat.
Jeden Duch se tak projevuje velmi různě a různé umí spojit.

Abychom to mohli zakusit, je potřeba otevřít se těm, kteří se ode mě liší. Radujme se z obdarování, která mám já, ale i z obdarování ostatních. A přijměme to, že v Božím plánu má pestrost své místo, že je určena k tomu, abychom se mohli navzájem obohacovat a pomáhat si.

Nechme se Duchem svatým vyvádět ze svých bublin,
prosme o radost ze všech jeho darů
a o schopnost je navzájem sdílet.

Tip: Zobrazujte si téma týdne na vašem webu

Související texty k tématu:

Duch svatý, letnice:

  • Jak nejlépe "realizovat sám sebe"? Jak nejlépe realizovat své životní poslání? Existuje universální návod?
  • Duch svatý není nějaká ´energie´ Ducha svatého nemůžeme získat nějakým čarováním. Není to energie, kterou lze někde načerpat. Jestliže chci přijmout Ducha svatého, tedy Ducha Kristova, musím přijít ke Kristu.
  • Kdo je Duch svatý, jak působí?  Duch svatý je darem, poutem lásky i Láskou - Osobou. Je tím, kdo sjednocuje a vytváří společenství. (Angelo Scarano)
  • Jakých je sedm darů Ducha svatého? Duch svatý neuděluje jen sedm darů, ale uděluje jich nespočet. Všichni jsme totiž Duchem Božím "vybavováni" k tomu, abychom "mohli být užiteční" (1 Kor 12,7). Jeho dary jsou tedy rozmanité tak, kolik existuje lidí a situací, ve kterých se lidé nacházejí. Pro základní pochopení a rozlišení se ale uvádí tzv. "sedm darů Ducha svatého" dle Iz 11,2.
  • Nevíme, jak se modlit... Existuje modlitba, která tě na první pohled přesahuje.  Bylo tomu tak od počátku církve. Apoštol Pavel napsal: "Nevíme, jak se modlit ..." A dodává: "... ale Duch svatý přichází na pomoc naší slabosti a modlí se v nás." Tvoje srdce si to těžko dokáže představit, ale jeho Duch je v tvém nitru v neustávající činnosti. (Roger Schutz)
  • Duchu svatý omlouvám se, ale moc ráda tě nemám... 
  • Další texty k tématu Duch svatý, Letnice zde
Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Pouť důvěry Taizé - 47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých

Pouť důvěry Taizé -  47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých
(15. 6. 2024) Estonské hlavní město Tallinn bude hostit příští evropské setkání mládeže Taizé ve dnech 28.12.2024-1.01.2025.

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista - má dvě novinky

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista -  má dvě novinky
(12. 6. 2024) První tři série populárního online seriálu o životě Ježíše Krista  "The Chosen" můžete nyní…

Je bůh čůr.k?!

(10. 6. 2024) Je bůh čůr.k, nebo se jenom jako čur.k chová? Omlouvám se za výrazy, ale co jiného napsat o "dobrotivém" bohu,…

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!
(6. 6. 2024) Vítáme vás u červnového čísla časopisu IN! Tak ještě tento měsíc a hurá na prázdniny!:) Aby vám těšení se na horké letní…

5. června se připomíná ´Světový den životního prostředí´

(4. 6. 2024) V našem nakládání s přírodou je cosi v nepořádku. Existuje ale též ekologie člověka (Benedikt XVI.)