Můj Obhájce žije. (Jb 19,25) - Citát z Bible na každý den

28. 7. 2016, pemu

Waldorfská a Montessori pedagogika

Navigace: Katalog dotazů > Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,....

Dobrý den.
Potřebuji zjistit, zda je z křesťanského hlediska správné dávat dítě do školky, kde se užívá waldorfská pedagogika a také další, jako montessori pedagogika? Pokud ne, tak proč?

To, co jsem měla možnost vyhledat, mi dává zatím náhled, že waldorf ne, montessori ano. Nutno říci, že o zakladatelce PhDr. Marii Montessori toho tolik nevím.

Zajímá mě také, pokud se jen "vyďobne" z celého systému jen určitá část ne tak nebezpečná, jako např. umožnit najít dětem lepší vztah k přírodě, tak zda by se dalo o takové školce uvažovat. Starost mi dělají také jejich slavnosti.

Budu moc vděčná, pokud mi poradíte. Nechci své dítě vystavovat možnosti setkání s esoterikou apod.

Záleží na duchovním kontextu

Oba zmíněné pedagogické systémy patří dnes u nás mezi státem uznané alternativy pro rozvoj a vzdělání dítěte. Jako takové se v praxi zpravidla profilují coby vzdělávací systémy sekulární, takže by se dalo předpokládat, že jsou ve smyslu křesťanských principů spíše neutrální. Při hlubším zkoumání těchto systémů, o čemž již byla napsána řada prací, je však možné vidět řadu poměrně zásadních rozdílů v duchovním kontextu jejich vzniku a rozvoje. Uveďme alespoň nejdůležitější z nich.

Zakladatelka montessoriovského školství Maria Montessori žila celý svůj život v křesťanské víře a chápala ji jako nezbytný základ pedagogiky. Respekt ke Stvoření, úcta k ostatním lidem a především k sobě samému - klíčové rysy jejího vzdělávacího systému - jsou hluboce zakořeněny v křesťanské antropologii. Křesťanské ctnosti a biblická etika, stejně jako vztah k Bohu, stojí v základech tohoto systému, stejně jako chápání učitele jako určitého facilitátora vzdělávání, kde hlavní podněty nevycházejí z něho, ale přímo ze vzdělávaného jedince – dítěte.

Waldorfská pedagogika, naproti tomu, vyrostla z duchovních principů antroposofie. Ta reprezentuje od křesťanství odvozenou esoterickou tradici, která je však v mnoha aspektech křesťanství protikladná. Rudolf Steiner - zakladatel antroposofie - byl silně charismatickou až autoritativní osobností, která kladla důraz na „mystický“ základ života jednotlivce i společnosti. Víru v duchovní základ člověka doprovází v jeho pojetí i koncept reinkarnace, který pak klade na výchovu podstatně jiné nároky než klasická křesťanská antropologie. I učitel naplňuje v této vzdělávací tradici spíše roli určitého „gurua“, který se sice snaží dítě citlivě doprovázet, ale na druhou stranu dochází často k navázání na jeho osobnost.

Jestliže hodnotíme pedagogický přínos obou výchovných směrů, lze nalézt velmi mnoho inspirativního. Jde především o přístup silně zaměřený na dítě, práci s dětskou imaginací a fantazií, vytváření kladného vztahu ke světu a přírodě a posilování sebevědomí dítěte. Nelze však jednotlivé pozitivní aspekty vzdělávacích systémů oddělit od jejich původních ideových a filozofických kořenů, které mají i nadále v procesu výchovy svůj dopad.

Montessori i waldorfské školy se u nás sice většinou oficiálně profilují jako sekulární, nicméně jejich výchovné principy stále konvenují se svými duchovní kořeny, které jsou v případě montessori výrazně křesťanské, zatímco v případě waldorfské pedagogiky spíše esoterické a synkretistické. Proto je z hlediska křesťanské pedagogiky doporučovaná právě metoda a škola Marie Montessori.

Přeji Vám hezký den.

 

Kategorie otázky: Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,....

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Nechme na sebe hledět Ježíše (papež František)

Nechme na sebe hledět Ježíše (papež František)
(3. 10. 2024) Co nám nabízí svědectví Františka z Assisi dnes? 

Papež vyhlásil na pondělí 7. října Den modliteb a půstu za mír

Papež vyhlásil na pondělí 7. října Den modliteb a půstu za mír
(2. 10. 2024) „Je toho zapotřebí, zatímco válečné požáry nadále pustoší lidi a národy“.

Svátek andělů strážných 2.10.

Svátek andělů strážných 2.10.
(1. 10. 2024) Pošlu před tebou anděla, aby nad tebou po cestě bděl. Naslouchej jeho hlasu. Můj anděl půjde před tebou, praví Bůh.…

Mezinárodní den seniorů 1.10.

Mezinárodní den seniorů 1.10.
(29. 9. 2024) Víte, pro mě stárnutí je přibližování se cíli. A ten cíl stojí za to. Ani oko nevidělo, ani ucho neslyšelo, ani do srdce…

Svatý Václav?

Svatý Václav?
(28. 9. 2024) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?