On nesl naše utrpení. (Iz 53,4) - Citát z Bible na každý den

18. 8. 2008, mat

Upravuje se nějak obřad v případě sňatku věřící s nevěřícím?

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Církevní sňatek, sv. manželství

Dobrý den,

Jsem nevěřící, a ani nejsem pokřtěný, mám však věřící partnerku. Ona by chtěla svatbu v kostele. Nic proti její víře nemám, nijak mě neomezuje, nemám v tom směru žádný problém. Ptám se ale, jestli nebudu muset při obřadu před celým shromážděním vyznat svou víru? Těžko bych totiž mohl říci, že věřím, když to není pravda. Upravuje se nějak obřad v případě sňatku věřící s nevěřícím?

A napadá mě též otázka případného křtu dětí? Nebude jim pro křest moje nevíra překážkou?

Nikdo není nucen vyznat víru

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Věřte mi, že církev má zájem na tom, aby to, co člověk při uzavírání manželství a dalších svátostí v církvi říká, byla opravdu pravda. Pamatuje se na tom, jak při svatbě, tak při křtu dítěte v případě, že jeden z rodičů nesdílí víru katolické církve.

Pro uzavření manželství v (katolické) církvi má zásadní důležitost Váš souhlas se slibem, který skládáte své snoubence/manželce: "N., slibuji, že ti zachovám lásku, úctu a věrnost, že tě nikdy neopustím, a že s tebou ponesu všechno dobré i zlé až do smrti." Proto součástí tohoto slibu pro nevěřící stranu není poslední věta: "K tomu mi dopomáhej Bůh."

Další dotazy, které při samotném obřadu zaznívají, si snoubenci procházejí s oddávajícím v tzv. snubním protokolu, který řeší právě i situaci, že jeden ze snoubenců není katolík. Katolík se při svatbě mj. zavazuje, že nakolik to je možné (tj. vzhledem ke svému manželovi/manželce), bude usilovat o katolickou výchovu dětí – nekatolík to samozřejmě neslibuje, pouze bere tento závazek toho druhého na vědomí. Je to ale samozřejmě otázka, kterou byste si se snoubenkou měli před svatbou vyjasnit, co tedy budete ohledně výchovy dětí dělat. Jako mnoho věcí v manželství, i toto je součástí nějaké manželské dohody.

Z onoho slibu, který jsem ocitoval dříve, je důraz kladen na trvalost manželství, tj. člověk těžko může slibovat druhému lásku a věrnost, když vnitřně počítá s tím, že "no když to nebude, tak..." Toho se týká i jeden z dotazů při svatebním obřadu, stejně tak, zda chcete mít společně děti. Žádný z oněch dotazů či slibů nevyžaduje Vaši víru, ale určité nezbytné minimum, které je k manželství vůbec potřeba, aby se jednalo o manželství.

Doporučuji každopádně promluvit si o tom se snoubenkou a společně zajít za knězem v místě, kde se chcete nechat oddat. Sám jsem oddával poměrně hodně nekatolíků, a nejasnosti, o nichž píšete, se nám vždy podařilo vyjasnit a obřad pojmout tak, aby v něm bylo vše podstatné a nikdo přitom nejednal proti svému přesvědčení.
S pozdravem

Kategorie otázky: Církevní sňatek, sv. manželství

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Velký pátek

(28. 3. 2024) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Zelený čtvrtek

(27. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(25. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(24. 3. 2024) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Květná neděle

Květná neděle
(21. 3. 2024) Květná (nebo též Pašijová) neděle je označení pro poslední postní neděli před Velikonocemi. Název svátku je odvozen…