Dal jsem vám příklad. (J 13,15) - Citát z Bible na každý den

2. 9. 2009, mav

Svátost nemocných (zaopatření); kremace

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Svátosti, zpověď, biřmování, sv. nemocných

Dobrý den,
jsem konvertita a ráda bych se zeptala na dvě otázky ohledně posledních věcí člověka.

Jak se dívá katolická církev na kremaci – zpopelnění. Já sama bych si to nepřála, ale v rodině jsou k tomu všichni nakloněni. A co je to zaopatření? Když je někdo blízký vážně nemocný, jak probíhá návštěva kněze? Kdybych se i já ocitla například v ohrožení života a nechala si kněze zavolat, co se bude v takové situaci odehrávat?
Děkuji Vám za odpověď.

Vážná nemoc nebo zesláblost věkem

K prvnímu dotazu: církev nemá námitky proti zpopelnění ostatků člověka, k rozloučení v krematoriu nebo obřadní síni lze pozvat kněze nebo jáhna, kteří vykonají krátké rozloučení spojené s modlitbou za zemřelého. Takové rozloučení by však církev odepřela ve chvíli, kdyby dotyčný ještě za svého života prohlašoval, že zpopelněním svých ostatků popírá vzkříšení z mrtvých.
Jistě si v rodině můžete výslovně přát, aby se Vaši blízcí v případě Vaší smrti, kdy se rozhodou pro zpopelnění, postarali o účast kněze při rozloučení v krematoriu a aby za spásu Vaší nesmrtelné duše nechali sloužit mši svatou.

K druhému dotazu:
"Zaopatření" souvisí skutečně s udílením svátosti nemocných a eucharistie pro případ ohrožení života.
Jestliže člověk vážně onemocní (nemusí to být nemoc ke smrti) nebo je zesláblý vysokým věkem, má si on nebo jeho blízcí jemu zavolat kněze s prosbou o udělení svátosti nemocných. V případě, že nemocný může komunikovat a je při vědomí, je vhodné, aby nejprve přijal svátost smíření (v opačném případě, kdy nekomunikuje, se mu hříchy odpouštějí právě přijetím svátosti nemocných), svátost nemocných spočívá v modlitbě nad nemocným a v pomazání nemocného (na čele a na rukou) olejem nemocných. Zaznívá přitom Boží slovo, které je nemocnému posilou a kněz na něj vkládá ruce s prosbou obrácenou k Ježíši Kristu, Spasiteli. Tato svátost prosí o uzdravení duše i těla a o posilu v nemoci, při snášení jejích obtíží. Návštěva kněze při "zaopatření" bývá spojena se svátostí eucharistie, svatým přijímáním. V případě, že se nemocný nachází v nebezpečí smrti, má přijmout svaté přijímání v podobě viatika, tedy pokrmu na cestu do věčnosti.

Konečně k "zaopatření" ještě na závěr těchto svátostí má pověřený kněz právo udělit nemocnému plnomocné odpustky pro případ smrti.
Zrekapitulováno: k "zaopatření" tedy patří svátost smíření, svátost nemocných a svátost eucharistie (viatikum) a udělení plnomocných odpustků.

Podle stavu, ve kterém se nemocný nachází, však může přijmout i kteroukoli z těchto svátostí samostatně.
Ještě je třeba říci, že svátost nemocných lze přijmout vícekrát, například v případě, kdy se stav nemocného vážně zhorší nebo po uzdravení se objeví nová nemoc nebo ve stáří po určité době. Pro starší věřící bývá udělení svátosti nemocných organizováno společně v kostele.

Kategorie otázky: Svátosti, zpověď, biřmování, sv. nemocných

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Zelený čtvrtek

(27. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(25. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(24. 3. 2024) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Květná neděle

Květná neděle
(21. 3. 2024) Květná (nebo též Pašijová) neděle je označení pro poslední postní neděli před Velikonocemi. Název svátku je odvozen…

Nezasloužený blahobyt a bezpečí

(20. 3. 2024) Proč jsem se nenarodil  třeba v Africe?