Ježíš řekl: „Přiblížilo se nebeské království.“ (Mt 10,7) - Citát z Bible na každý den

2. 3. 2010, tob

Restaurace - čínské, indické, Hare Kršna

Navigace: Katalog dotazů > Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,.... > Magie, okultismus

Chvála Kristu!

Chtěl bych se zeptat, zdali je pro katolického křesťana přípustné jíst v restauracích jiných kultur, kde je jídlo obětováno božstvům. V prvním případě se mi jedná o jídelny spojené s hnutím Hare Kršna - sami se netají tím, že kuchaři při vaření recitují Hare Kršna Mantru, čímž obětují jídlo Kršnovi, v druhém případě jde obecně o čínské a vietnamské restaurace a bistra, kde lze často vidět malé oltáříky s vonnými tyčinkami, soškou Konfucia, Buddhy či některého z bohů a malými kalíšky, kde bývá rýže a voda, ve třetím případě jde o maorské rituální hostiny (pobývám momentálně na NZ jako turista), které se pořádají dnes i jako turistické atrakce, nicméně k nějakému spojování s domorodými božstvy při přípravě a průběhu hostiny dochází.

Podle mě, si Písmo v tomto problému protiřečí, nebo spíš odpověď není jednoznačná:

Skutky 15,29:
Zdržujte se všeho, co bylo obětováno modlám, také krve, pak masa zvířat, která nebyla zbavena krve...
1 Kor 8,8:
Pokrm nás Bohu nepřiblíží; nejíme-li obětované maso, nic neztrácíme, jíme-li, nic nezískáme.
1 Kor 10,19-21:
Co tím chci říci? Že pokrm obětovaný modlám něco znamená? Nebo že modla něco znamená? Nikoli, nýbrž že to, co pohané obětují, obětují démonům, a ne Bohu. Nechci, abyste vešli ve společenství s démony.
Nemůžete pít kalich Páně i kalich démonů. Nemůžete mít účast na stolu Páně i na stolu démonů.

Proto se ptám, jestli je konzumace takového jídla hříchem, případně jestli mě může duchovně nějak ovlivnit?

Restaurace je primárně místem nasycení a ne místem bohoslužby

Vážený pane,
těší mě, že vnímáte možná rizika a kladete si otázky i tam, kde to řadě jiných vůbec nepřijde na mysl. Možná odpověď na některé z otázek může být ve stručnosti tato:
Písmo sv. si dle mého neprotiřečí. Skutky apoštolů řeší v tzv. „apoštolském dekretu“ (Sk 15,20) společné stolování křesťanů z pohanství a křesťanů ze židovství a tedy otázku bratrského soužití. Tématem je na jedné straně pohoršení, na straně druhé závaznost Mojžíšských dietetických předpisů. Napětí mezi jednotlivými pasážemi 1 Kor lze snad zmírnit rozlišováním mezi kultem a společenským stykem.
Restaurace je primárně místem nasycení a ne místem bohoslužby. Ježíš říká, že nás nemůže poskvrnit nic z toho, co do nás vchází. Protože vše patří Hospodinu, mohu jíst předložené, ať už to pochází odkudkoli.

Situace se změní, je-li jídlo explicitně spojené s kultem. Mám jíst proto, abych měl účast na kultu hostitele, ne proto, abych zahnal hlad. Pak je nepochybně třeba odmítnout.

Zvláště u sv. Pavla přistupuje ještě ohled na ty, kteří by mohli být pohoršeni – viz např. 14 kapitola listu Římanům. Vzdám-li se čínské restaurace, pak ne proto, že kuchař deklaruje své vyznání, ale z lásky k bližnímu.

Kategorie otázky: Křesťanská etika, hřích, Magie, okultismus

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Ve středu 9. 7 . 2025 začíná v Brně Konference Charis

Ve středu 9. 7 . 2025 začíná v Brně Konference Charis
(8. 7. 2025) Hlavní program konference Charis proběhne od 9. do 13. července na brněnském výstavišti v pavilonu F. Program tvoří…

Odmítnutí kmotrovství - vážně o tom uvažuji

(7. 7. 2025) Dobrý den,  moc děkuji za Vaši odpověď a za Váš čas, který jste věnovali mé otázce ohledně…

Tipy jak ne/odpočívat

(4. 7. 2025) Slovo rekreace pochází z latiny a znamená: re - creatio, neboli znovu - stvoření...

Cyril a Metoděj (5.7.)

(3. 7. 2025) Oba rodní bratři, jejichž svátek slavíme 5. července, pocházeli ze Soluně. Ta byla v té době největším střediskem…

Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím. Malý průvodce synodalitou

Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím. Malý průvodce synodalitou
(3. 7. 2025) Vydavatelství Nové mesto přináší publikaci Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím. Malý průvodce synodalitou, která…