Hospodinu náleží vláda. (Ž 22,29) - Citát z Bible na každý den

13. 3. 2009, mat

Nejsvětější trojice a křesťanský symbol "přeškrtnutého P"

Navigace: Katalog dotazů > Náboženství > Křesťanství

Dobrý den,

když jsem se snažil prohloubit své znalosti o křesťanství, jakožto filosofii, narazil jsem na problém, a to dost základní; na internetu jsem našel spousty článku o různých odnožích křesťanství až po hereze (ariánství apod.). Nikde jsem ovšem nenašel nějaký dobrý článek o Nejsvětěší trojici. Jestli jsem dobře pochopil Nejsvětější trojice je chápána jako vzájemná láska Otce (Boha) a Syna (Ježíše), jejíž výsledkem je Duch svatý, který promlouvá k lidem.

Nicméně z různých zdrojů jsem se dozvěděl jiné formulace výkladu oné trojice. Na wikipedii hovoří o Ježíši - jakžto zástupci církve a Duchu svatém - jakožto vzdělanosti a moudrosti. Jinde jsem se dozvěděl, že Ježíš představuje lid, Duch svatý vzdělanost a moudrost a Bůh vládnoucí vrstvu (ve středověkém pojetí šlechtu). Kde je tedy pravda?

A ještě na jeden problém jsem narazil: když císař Konstantin Veliký šel do bitvy se svým proticísařem (Maxentiem), údajně se mu zdál sen o tom, že vyhraje v křesťanském znamení. Neváhal a nechal na štíty svých bojovníků nakreslit křesťanský symbol dvou písmen P a X, která se překrývají. Vím, že jde o ranně křesťanský symbol, ale nevím, co konkrétně znamená.

Díky za odpověď a váš čas

David F.

Je dobré vzít do ruky nějakou knihu, Wikipedie není nejvhodnější

Dobrý den,

to, že se Vám na internetu nepodařilo najít žádný zdařilý článek o tom, co je to Trojice, jak ji chápou křesťané, se vůbec nedivím, zvlášť pokud jste hledal na wikipedii, neboť v tomto případě je dobré vzít do ruky nějakou knihu, jejíž autor ví, co chce říci.

Křesťané chápou Boha v prvé řadě jako tajemství, které nelze plně obsáhnout lidským jazykem, a z toho pramení i různost výkladů vztahu mezi Otcem, Synem a Duchem svatým.

Osobně Vám doporučuji sehnat si Katechismus katolické církve, který křesťanskou nauku o Bohu-Trojici velmi pěkně shrnuje (ač velmi stručně) v odstavcích 232 až 267. Je sice dostupný i na internetu (www.katechismus.cz), nicméně pro četbu delšího textu je tato online verze poměrně nevhodná – text ale jistě seženete v kterékoli veřejné knihovně.

Křesťanský symbol, o kterém píšete, jsou dvě řecká písmena, XP (chí a ró: odtud i označení monogramu jako “chíró”), která jsou prvními v řeckém slově Christos čili Kristus. Zda právě tohoto znaku použil Konstantin v bitvě u Milvijského mostu, je předmětem historické diskuse.

Kategorie otázky: Víra – nauka víry, katechismus, Křesťanství

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Modlitba za zemřelé

Modlitba za zemřelé
(3. 11. 2024) Věříme-li, že modlitba pomáhá živým lidem, proč bychom se neměli modlit i za zemřelé? Život je jeden, neboť jak říká…

Radovan Lukavský - výročí narození

Radovan Lukavský - výročí narození
(31. 10. 2024) Radovan Lukavský (* 1.11. 1919 + 10.3. 2008) byl hercem, který oslovoval všechny generace a veřejně se hlásil ke své…

Duchovní víkend pro mladé muže od 15 do 30 let (8. - 10. 11. 2024)

Duchovní víkend  pro mladé muže od 15 do 30  let  (8. - 10. 11. 2024)
(30. 10. 2024) I letos na podzim se v pražském semináři uskuteční duchovní obnova pro mladé muže od 15 do 30 let a to konkrétně 8. -…

Další číslo časopisu pro dívky IN!

Další číslo časopisu pro dívky IN!
(30. 10. 2024) Listopadové číslo už budete mít za pár dnů doma.  Co si v něm tentokrát můžete přečíst? Pojďte se podívat na malou…

´Dušičky´ aneb Památka zesnulých, vzpomínka na zemřelé 2.11.

´Dušičky´ aneb Památka zesnulých, vzpomínka na zemřelé 2.11.
(30. 10. 2024) Každá svíčka na hřbitově nebo v domácnosti nám může zpřítomnit světlo velikonoční svíce – paškálu, tedy té svíce,…