Můj Obhájce žije. (Jb 19,25) - Citát z Bible na každý den

1. 2. 2008, Opatrný

Existovbal vůbec Kain a Abel? Kdo koho zabil?

Navigace: Katalog dotazů > Bible, jak číst, koupě, > Výklady jednotlivých pasáží Bible

První bilble byla napsaná v aramejštině to je nesporné ... slovo kain v aramejštině znamená oštěp ... je možné že abel neměl bratra a prostě byl zabit kopím? Protože pokud ano, tak je možné že sice hodně pršelo, ale noe neexistoval...a v tom případě jsme všichni z hříšného semene... a to by mě uplně změnilo pohled na celý můj život

Jsme postiženi hříchy svých předků

Originální jazyk první části bible (Starého zákona) je hebrejština, v některých pozdějších spisech (Ezdráš, Daniel) částečně i aramejština.

Slovo Kain se v biblické aramejštině nevyskytuje. Zato v hebrejštině to může být jméno osoby, kmene i místa. Nic jiného to neznamená, ale slovo má pravděpodobně společný původ s arabský kain (kovář) či ugaritským qnm (rákos používaný jako ostří kopí - od toho je asi i Váš výklad).

A teď konečně k tomu, kdo koho zabil: Kainovo jméno je opravdu důležité. Tento muž už svým jménem dává najevo, že je připraven používat zbraně. Přitom celý příběh je asi lépe chápat jako pokus o vysvětlení, jak začaly nesváry mezi lidmi. Důležitější než otázky, kdy Ábel žil, zda měl bratra a jak byl zabit, je poselství příběhu: Kain si zahrává se zbraněmi, a když se rozhněvá na bratra, nechá hněv, aby ho ovládl. Ale to je špatná cesta, která jak známo vede ke katastrofě.

Příběh o Kainovi a Ábelovi je biblickým příběhem - ne novinovou zprávou. Ábel nutně tedy nemusel mít bratra, nemusel tady žít dokonce žádný Ábel ani Noe. Bibli jde vždy o sdělení nějaké skutečnosti (třebas na základě nějakého příběhu). Realitou ovšem je, že jsme postiženi hříchy svých předků. I naše špatné skutky mají neblahý dopad na další generace. Přesto věříme, že Bůh může změnit špatné věci v dobré (a můžeme se na tom i sami podílet).

Nevím, co jste myslel změnou pohledu na celý Váš život, ale přeji Vám, aby to byla změna dobrá.

Kategorie otázky: Výklady jednotlivých pasáží Bible

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Nechme na sebe hledět Ježíše (papež František)

Nechme na sebe hledět Ježíše (papež František)
(3. 10. 2024) Co nám nabízí svědectví Františka z Assisi dnes? 

Papež vyhlásil na pondělí 7. října Den modliteb a půstu za mír

Papež vyhlásil na pondělí 7. října Den modliteb a půstu za mír
(2. 10. 2024) „Je toho zapotřebí, zatímco válečné požáry nadále pustoší lidi a národy“.

Svátek andělů strážných 2.10.

Svátek andělů strážných 2.10.
(1. 10. 2024) Pošlu před tebou anděla, aby nad tebou po cestě bděl. Naslouchej jeho hlasu. Můj anděl půjde před tebou, praví Bůh.…

Mezinárodní den seniorů 1.10.

Mezinárodní den seniorů 1.10.
(29. 9. 2024) Víte, pro mě stárnutí je přibližování se cíli. A ten cíl stojí za to. Ani oko nevidělo, ani ucho neslyšelo, ani do srdce…

Svatý Václav?

Svatý Václav?
(28. 9. 2024) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?