Dal jsem vám příklad. (J 13,15) - Citát z Bible na každý den

7. 11. 2012, Opatrný

Apokryfní spisy

Navigace: Katalog dotazů > Konec světa, vizionáři

Dobrý den,
ráda bych se zeptala na postoj církve k apokryfním spisům, a to především k Tomášovu evangeliu. V tomto evangeliu se objevují fakta, která jsou protichůdná k některým věcem v NZ, např. Ježíš naznačuje možnost reinkarnace, ukazuje cestu meditace- Boží království je uvnitř, apod. Prostě úplně jiný pohled na Ježíše.
Proč, jestliže jsou evangelia prohlášená za pravá, nejsou v Bibli??? Je v tom strach církve o moc? Uvažuje se, že by se evangelia do Bible zařadila, nebo je církev hodlá ututlat? Děkuji.

Církev apokryfní evangelia nehodlá tutlat

Dobrý den,

máte pravdu, že apokryfní evangelia obsahují často jiné názory, než ta obsažená v bibli. Jsou to rozmanité texty, a každý z nich popisuje biblické události po svém. Proto nemohou obohatit bibli v tom smyslu, že bychom se z nich dozvěděli něco nového o historickém Ježíšovi.

Církev apokryfní evangelia ani nehodlá tutlat, ani je nikdy nezařadí do bible. Existence alternativních tradic je fakt, který nikdo nepopírá, ale také nemůže být církev (katolická ani žádná jiná) nucená, aby přijala jiné tradice, než ty, které považovala za celou svou historii za Bohem inspirované.

Na internetu se najdou tvrzení, že se reinkarnace týká logion Tomášova evangelia č. 84: "Ježíš řekl: Když uvidíte toho, kdo je vám podoben, radujete se. Když však uvidíte své obrazy, které vznikly před vámi - ani neumírají, ani se nezjevují - kolik snesete?" Aby v tomto výroku někdo viděl reinkarnaci, musí se při výkladu hodně snažit.

Spíš bych doporučil přečíst si text s komentářem odborníka v knize "Neznámá evangelia: Novozákonní apokryfy I" (Vyšehrad 2006). Mimochodem, apokryfy se zabývá řada křesťanských biblistů, Tomášovým evangeliem u nás evangelík prof. Petr Pokorný nebo katolík dr. Július Pavelčík. V jejich knihách a článcích se dozvíte podrobnější informace.

Kategorie otázky: Námitky k autentičnosti Bible, Konec světa, vizionáři

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Zelený čtvrtek

(27. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(25. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(24. 3. 2024) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Květná neděle

Květná neděle
(21. 3. 2024) Květná (nebo též Pašijová) neděle je označení pro poslední postní neděli před Velikonocemi. Název svátku je odvozen…

Nezasloužený blahobyt a bezpečí

(20. 3. 2024) Proč jsem se nenarodil  třeba v Africe?