Dr. Vojtěch Eliáš

Ptejte se Vojtěcha Eliáše

(* 1967) rodák z Liberce, vyrůstal ve farnosti Panny Marie před Týnem v Praze, skaut, absolvent KTF UK v Praze, UPS v Římě. Bývalý duchovní správce na Dobříši, v Hostivici a v Praze 2 (kostel sv. Ludmily na Vinohradech) a pedagog na Arcibiskupském gymnáziu v Praze. Nyní pedagog na Katolické teologické fakultě v Praze.

aneb co je na adventu ne/podstatné. Online rozhovor proběhne v pravé poledne v první adventní pondělí 1.12.2003 od 12:00 do 13:00 hod. Otázky můžete klást jako vždy i předem.

 


Jan Kettner:
Srdečně zdravím, myslíte, že má smysl slavit advent v dnešní době, kdy každý má plno problémů, které doba přináší a taky už je třeba plánovat a chystat se na vánoce, to mi připadá důležitější. Děkuji za odpověď.
Dr. Vojtěch Eliáš:
Dobrý den, ona je otázka, co myslíte slovem slavit - jestli jako dlouhé ponocování s alkoholem atd., tak to k slavení Adventu nepatří, ale pravé prožívání adventu je to, co jste tvrdil ke konci své otázky: plánovat a chystat se na vánoce - tedy nejen nakupováním, ale i tím, že si člověk udělá pořádek ve svých vztazích - sám se sebou, s okolím a i s Bohem.(Odpovězeno: 1. 12. 2003 v 11:09)

Petr Procházka:
Zdravím vás a děkuji za takovýto dobrý nápad! Víte, chtěl bych se zeptat, jak advent dějinně vznikl a jaký je jeho původní význam a jeho původní podoba slavení. Děkuji vám!
Dr. Vojtěch Eliáš:
Je několik teorií o vzniku adventu, ale snad pro mne ta nejpřijatelnější vidí vznik adventu jako přípravu na nejstarší vánoční svátek, a tím bylo Zjevení Páně neboli Epifanie. To byl významný den i tím, že se uděloval křest dospělým (první termín byl o velikonoční vigílii): tedy advent vzniká jako 40denní příprava před křtem - začátek byl na sv. Martina - 11.11. a v překladu se tomu říkalo Svatomartinské čtyřicetidenní (jedná se o domu cca 6. století), Ambroziánská liturgie v Miláně má dodnes 6 adventních nedělí, ale později (cca 12. stol.) převládlo vnímání Adventu jako příprava na Ježíšův příchod - i v eschatologickém slova smyslu - a prosadilo se podle vzoru římské liturgie slavení pozdějšího vánočního svátku - Narození Páně, tj. 25.12. - a tím se přišlo o část té 40denní přípravy.(Odpovězeno: 1. 12. 2003 v 11:20)

Tereza Nováková:
Dobrý den, otče, jaký je Váš názor na Vánoční koncerty v adventu? Pěkný advent a vánoce!
Dr. Vojtěch Eliáš:
Je to hloupost, kterou jsme si nechali vnutit komerčním světem - ale doporučuji vzdorovat nejméně do 17. prosince, kdy začíná bezprostřední příprava na Narození Páně, před tímto datem bych žádne Narodil se... v kostele nedovolil.(Odpovězeno: 1. 12. 2003 v 11:25)

Petra N.:
Dobrý den. Není advent dnes už jen přežitkem?
Dr. Vojtěch Eliáš:
Naopak: v zájmu plurality to vnímám jako krásnou nabídku pro duchovní život, navíc osvědčenou staletou praxí.(Odpovězeno: 1. 12. 2003 v 11:28)

Ludmila:
Vážený otče Eliáši, mohl byste mi poradit, co konkrétně dělat, aby Advent neproběhl mezi prsty? Když je člověk zaměstnaný a neumí si udělat čas na ztišení? Máte nějakou radu?
Dr. Vojtěch Eliáš:
Měl bych: smysl adventu je naplňovat výzvu "Buďte bdelí!" - tak udělejte něco, co vás trošičku vyvede z míry a připomene Vám, kam životem směřuje, např. dát si hodinky na druhou ruku, sednout si jinak u stolu s rodinou, chodit do práci jinou cestou - třeba kolem kostela atd.(Odpovězeno: 1. 12. 2003 v 11:30)

Tomáš Just:
V katolických kruzích bývá advent často prezentován podobně jako doba postní před Velikonocemi. Mám na mysli odepření si něčeho příjemného, zdrženlivost v jídle, vyhýbání se zábavám tanečním i jiným apod. Já osobně chápu advent jako skutečnou radost, radostné očekávání - což je ovšem v rozporu s tím co často slyšíme z kazatelen. Můžete se k tomu vyjádřit?
Dr. Vojtěch Eliáš:
Chcete-li slovní hříčku: v postě se umrtvuji (= odříkám si a snažím se zbavit zlozvyků atd) a v adventě se oživuji (= snažím se konat dobro, oživit modlitbu a víc myslet na druhé - i třeba tím nakupováním dárků).(Odpovězeno: 1. 12. 2003 v 11:32)

Blazena:
Zdravim, tento rok budem prezivat svoj druhy (duchovny)advent po mojom obrateni. Ten minulorocny som myslym si neprezila, tak v hlbke svojo srdca ako by som chcela. A tak by som sa chcela opytat, na co sa pripravit, comu prikladat doraz, co si nevsmat... Mozno viete na co sa pyta, ja to poriadne ani neviem opisat.Ale jedno je iste, v tieto dni sa chcem pripravovat na prichod nasho Pana-mat srdce ciste a priala by som si aby bol v mojom srdci a mysly 24 hod. denne. Dakujem s pozdravom Blazena.
Dr. Vojtěch Eliáš:
Myslím, že tradicí osvědčený způsob jsou tzv. rorátní mše - tj. mše sv. ráno. Když se Vám to podaří aspoň nějaký všední den, tak je to jistě dobré...(Odpovězeno: 1. 12. 2003 v 11:35)

Ivana Hubáčková:
Otče, v minulém roce jsem (poprvé v životě) zahajovala každý pracovní den v adventu na rorátní mši svaté. Od té doby si myslím, že je to ta nejlepší příprava na správně prožité Vánoce. Víte, kam až sahá tradice rorátů ?
Dr. Vojtěch Eliáš:
Od 12. st. existovaly vlastně rorátní mše jen v sobotu, rozšíření na všechny všední dny se udává obecně od 15. stol.(Odpovězeno: 1. 12. 2003 v 11:36)

Tomáš:
Dobrý den, byl jsem jednou na vaší bohoslužbě a pamatuji si na rozhorlené odmítání komiksového vydání dětské bible. Nezměnil jste názor? Pokud ne, můžete sdělit, co vám na takové pomůcce vadí? Děkuji.
Dr. Vojtěch Eliáš:
Pokud ji chcete kouipit jako vánoční dárek, tak jsem skutečně proti: bible s obrázky pro děti a s jednoduchým textem je vhodná, ale komiks mi připadá až moc omezující.(Odpovězeno: 1. 12. 2003 v 11:40)

Ivana:
Zajímalo by mě co znamenal první adventní týden???Jaký význam má den 2.prosince????
Dr. Vojtěch Eliáš:
Já bych přesné označování nedělí (zlatá atd.) případně i dnů odporoučel do oblasti fantazie (třebas i zbožné).(Odpovězeno: 1. 12. 2003 v 11:42)

Lubomir:
Jak by jste doporučil slavit Advent mé pěti členné rodině?
Dr. Vojtěch Eliáš:
Určit přesný čas během dne, kdy se rodina sejde ke krátké modlitbě - ať ji vede třeba každý den někdo jiný (krátká = max. 3 minuty).(Odpovězeno: 1. 12. 2003 v 11:43)

Metoděj Novák:
Vážený pane,můžete mi vysvětlit, čím to, že muslimové slaví svůj ramdan tak intenzivně a křesťané advent popř půst v lepším případě přežijí ( v horším o něm skoro nevědí)? Kde je chyba ? S pozdravem
Dr. Vojtěch Eliáš:
V zneužívání toho užasného daru, který nám byl opět dán jako plod Kristova vykoupení - svobody. Ta nese v sobě možnost i laxnosti.(Odpovězeno: 1. 12. 2003 v 11:45)

Ivana:
Mily Vojtechu, hned jak jsem dostala odkaz na chystany rozhovor s Tebou, pospicham toho vyuzit {zneuzit :-}. K Adventu otazku nemam {vim moc dobre, co bych mela delat a nedelam-nejak mi to ztiseni ne a ne jit}, ale chtela jsem se Te zeptat - dlis pouze v temnych kobkach KTF {pro cenzurniky - basnicka nadsazka} nebo take obcas vchazis mezi prosty lid? :-} Nevim, jestli je to dobre nebo spatne, ale ja mam ze msi nejradsi kazani. Proste jsme rada, kdyz mi nekdo rekne neco co nevim, nebo to mysli jinak, nebo mi pripadne i oko pootevre. No, a Tva kazani byla vzdycky velmi dobra. Tezko najit podobne ladena. Mne byl vzdycky blizsi Tvuj intelektualni pohled nez "hromy a blesky". Sla bych jak ta hora i na tu Tvoji fakultu, ale kdyz Vy se nejak nemate k tomu otevrit tu kunshitorii dalkove a pri dennim studiu bych Tonicku mohla tak krmit pouze chlebem {a to jeste jen tim duchovnim :-} Tak se mej moc hezky, kdyz nekoho potkam z naseho "teologickeho krouzku", v dobrem na Tebe vzpominame. Tva minulovelikonocni krtenka Ivana
Dr. Vojtěch Eliáš:
Já si připadám jako akumulační kamna, která se teď zrovna nabíjejí, aby pak zase mohla vydávat teplo...(Odpovězeno: 1. 12. 2003 v 11:47)

Jan Lipšanský:
Milý otče Vojtěchu, spravuji stránky sv. Ludmily (www.ludmila.vinohrady.cz), kde jste působil. Co byste k adventu vzkázal svým bývalým farníkům, kteří na Vás rádi vzpomínají? :-)
Dr. Vojtěch Eliáš:
Slavte stále tak krásnou liturgii, protože je-li středem fanosti Kristus oslavovaný ve společné bohoslužbě, tak je to krásné svědectví tomuto světu.(Odpovězeno: 1. 12. 2003 v 11:48)

Michaela:
Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala, zda advent souvisí i s cestou Panny Marie a Josefa do Betléma na sčítání lidu? Jednou jsem totiž četla článek, že doba čtyř neděl před narozením Pána Ježíše je vlastně doba, po kterou trvala cesta Ježíšovy maminky a pozemského otce Josefa do Betléma, prosím, mohl byste mi sdělit, zda je to pravda? Děkuji za odpověď.
Dr. Vojtěch Eliáš:
Nesouvisí - viz odpovědi výše.(Odpovězeno: 1. 12. 2003 v 11:50)

Roman Novotný:
Jaký je rozdíl mezi adventní dobou a postní dobou (před Velikonocemi)? Teologicky, pastoračně, věcně... Děkuji
Dr. Vojtěch Eliáš:
Srdečně Vás zdravím, ale Vaše otázka vyžaduje delší odpověď. V nynější praxi církve je půst přípravou (obnovou) křtu a všeho, co s tím souvisí, ale advent je radostnou přípravou na setkání s Kristem.(Odpovězeno: 1. 12. 2003 v 11:55)

Robert Fiser:
Jedna z tazatelek se pred chvili ptala: "vim moc dobre, co bych mela delat a nedelam-nejak mi to ztiseni ne a ne jit". Me se takhle ale advent nelibi! Jak ho prozit bez "vybuzovanych vycitek svedomi" a v "radostnem ocekevani" ?!
Dr. Vojtěch Eliáš:
Znám situaci, kdy jsem sám nemocný, tak si také říkám, co všechno stihnu v posteli. A později se ukáže, že to prostě nejde. Když je člověk nemocný, tak je nemocný. Buďme realisti.(Odpovězeno: 1. 12. 2003 v 11:57)

Jitka Tichá / Dobříš:
ahoj Vojtěchu, nevíš prosím, zda se v některém pražském kostele zpívají ráno tradiční adventní roráty? moc Tě zdraví Jitka T
Dr. Vojtěch Eliáš:
Katedrála na Hradčanech pondělí - pátek 5.45, sobota 7.00, neděle 8.00; sv. Václav na Smíchově - u Anděla - po - pá 6.30, sobota 7.30. Zdravím.(Odpovězeno: 1. 12. 2003 v 12:02)

Jan Kettner:
Přečetl jsem již Vaši odpověď. Děkuji. Myslel jsem však svou otázku spíš tak, že dnešní hektická doba poskytuje málo prostoru na to, aby člověk mohl nějak v klidu prožívat s nejbližšími důležitější svátky roku. Abychom pro méně důležité neošidili to důležitější?
Dr. Vojtěch Eliáš:
Já si myslím, že ono smíření nejde bez toho, že si uděláme čas. Tedy udělat si čas i na Boha a na naše bližní.(Odpovězeno: 1. 12. 2003 v 12:04)

Katerina Dowd:
Dobry den, ja se ted prave nachazim v Hamiltonu na Novem Zelande, je 1.prosince, doba adventni a je tu velmi teplo. Jine podnebi, jina kultura, jiny jazyk...nejakym zpusobem se nemuzu do teto doby predvanocni vzit. Mel by jste Otce na to nejaky recept?
Dr. Vojtěch Eliáš:
Vzpomínám si na své zážitky v Itálii. Tak jsem si aspoň v noci (tma je všude stejná) zapaloval svíčky jako na adventním věnci, i když ten věnec tam nebyl. Vydržte!(Odpovězeno: 1. 12. 2003 v 12:06)

Katerina Dowd:
Diky za radu...tak ja jdu tu prvni zapalit..a pak modlitba a spanek je tu totiz brzy rano! Preji Vam krasny advent a svatky vanocni.
Dr. Vojtěch Eliáš:
Nezapomeňte svíčku sfouknout, abyste nevyhořela :). A pěkný advent.(Odpovězeno: 1. 12. 2003 v 12:19)

:
Pane doktore, advent je liturgicky priprava na vanoce, ale v obchodech jsou vanoce uz nekolik dni. V rozhlase jsem slysel "Narodil se Kristus Pan" uz vcera (doufam, ze poprve). Kdy ale presne zacinaji vanoce v katolicke liturgii? 17.12? 24.12? 25.12? Dekuji Sela
Dr. Vojtěch Eliáš:
Vánoce začínají svátkem Narození Páně 25.12., ale podle staré křesťanské tradice se tento den začíná slavit vigílií, tj. 24.12. večer.(Odpovězeno: 1. 12. 2003 v 12:20)

Marta:
Moc zdravím z Mníšku, k Vašemu rozhovoru, který sleduju, si navíc navozuju atmosféru tím, že si pouštím České adventní zpěvy 16. století RORATE. I tak lze prožívat advent, třeba doma.
Dr. Vojtěch Eliáš:
Výborný nápad.(Odpovězeno: 1. 12. 2003 v 12:26)

Renata Molová:
Ahoj Vojtěchu, všude kolem už je vánoční výzdoba v plném proudu - zajímalo by mne jak to je vůbec s vánoční výzdobou během adventu? Patří k době adventní "jenom" adventní věnec? Kdy se začíná s výzdobou? Díky. zdraví Tě Renata M.
Dr. Vojtěch Eliáš:
K adventu spíše patří NEvýzdoba, tj. v kostele by měla být výzdoba pouze u svatostánku. Výjimku tvoří třetí neděle adventní, kdy papež tradičně světil růže. A také zlatou růži, kterou později uděluje jako vyznamenání. V tento den se může zdobit i oltář.(Odpovězeno: 1. 12. 2003 v 12:30)

František Novák:
Na otázku ohledně původu adventu jste se zmínil o tom, že advent postupně získal také smysl přípravy na druhý Kristův příchod. Co je podle vás v adventu důležitější: příprava na vánoce nebo tento eschatologický rozměr?
Dr. Vojtěch Eliáš:
Pro mne to splývá. Příprava na oslavu Narození Krista je i přípravou na setkání s ním. (Odpovězeno: 1. 12. 2003 v 12:32)

Pavel S. :
Daniel Hermann se v Dotecích víry před první nedělí adventní zmínil o tom, že křesťané se v adventu snaží vžít do situace starozákonního lidu a do jeho očekávání Mesiáše (parafrázuji). Je to možné, když jako křesťané prožíváme to, že Mesiáš přišel, je mezi námi?
Dr. Vojtěch Eliáš:
Se starozákonním lidem nás spojuje touha. I když víme, že Mesiáš již přišel, stále toužíme po trvalém spojení s ním. Proto i antifona Rosu nám dejte nebesa shůry (Rorate), která je typickým adventním zpěvem, je vzata ze Starého zákona.(Odpovězeno: 1. 12. 2003 v 12:36)

František Novák:
Můžete trochu rozvést myšlenku, že pro vás oslava Kristova Narození a příprava na jeho druhý příchod splývá?
Dr. Vojtěch Eliáš:
Myslím to ve shodě s výrokem jednoho církevního Otce (nevzpomínám si kterého): "Co by ti prospělo, že se Ježíš narodil v Betlémě, kdyby se nenarodil v tvém srdci." Ježíš se rodí v našem srdci skrze víru. A víra směřuje ke konkrétnímu cíli: setkání s Kristem. (Odpovězeno: 1. 12. 2003 v 12:39)

Marie Vostrá:
V mnoha farnostech se 24.12. odpoledne koná jakási "vigilie pro děti", což asi nemůže být v pravém slova smylsu vigilie. Pořádal jste takové vánoční bohoslužby také, když jste působil ve farnosti? Má případně nějaká specifika? Jak ji připravit co nejlépe?
Dr. Vojtěch Eliáš:
Ano. Pořádal. A myslím, že jsme k tomu byli donuceni bolševikama, protože organizovali cílevědomé rušení půlnočních bohoslužeb. Tak se tato bohoslužba přesouvala na dřívější dobu. Až se v tom objevil i nový smysl - Vánoce nezačínám společným jídlem, ale společnou bohoslužbou. Rád vzpomínám na chvíle, kdy jsme šli z kostela a těšili se na stromeček a cestou se dívali do oken, kde už stromeček svítí. Proto bych doporučoval, aby tato mše končila za tmy. Je-li to mše sv., kde se předpokládá hlavně účast dětí, měla by odpovídat zapojením, délkou i hudbou dětem: obětní průvod, kde každé dítě něco přináší; přímluvy za děti celého světa, které nemohou slavit Vánoce atd.(Odpovězeno: 1. 12. 2003 v 12:45)

Jirka:
Máte nějakou veselou historku z půlnoční? Případně situaci, na kterou naopak nerad vzpomínáte
Dr. Vojtěch Eliáš:
Před dvěma lety jsem působil u sv. Ludmily na Vinohradech. 24.12. dopoledne jsem jel popřát rodičům. V tramvaji jsem za sebou vyslechl rozhovor: "Půjdeš večer k Ludmile, bude tam prdel!!!" Tak jsem toho člověka rovnou na začátku uvítal. A pr... skutečně byla!(Odpovězeno: 1. 12. 2003 v 12:53)

František Novák:
Chápu, že Kristus se má narodit v našem srdci, že směřujeme k osobnímu sektání s ním. Přesto je ale Kristův druhý příchod událostí svým významem přesahující jen cíl našeho života, je to samostatné téma. V evangelikálních církvích je často očekávání Ježíšova návratu motorem jejich aktivity. Nepřipadá vám, že v katolické církvi toto téma je právě spojením s přípravou na vánoce odsunuto někam na okraj, že přichází zkrátka? Často je to navíc něco, čeho se spíš bojíme, než že bychom to s touhou očekávali. Co s tím?
Dr. Vojtěch Eliáš:
V katolické tradici je eschatologické očekávání spojeno také s koncem liturgického roku a vrcholí oslavou Ježíše Krista Krále. Vánoce oproti tomu mají rozměr mého osobního setkání s Kristem.(Odpovězeno: 1. 12. 2003 v 12:55)

redakce:
Srdečně Vám za redakci a čtenáře děkujeme za rozhovorr a přejeme vše dobré!