Ježíš řekl: „Nikdo nemůže sloužit dvěma pánům.“ (Mt 6,24) - Citát z Bible na každý den

Sekce: Knihovna

Anselm Grün

Smiř se sám se sebou!

Smiř se sám se sebou!
Jak neprožít život jen jako štěžovatel a ´žalující strana´

z knihy Škola odpuštění , vydal(o): Karmelitánské nakladatelství

Nejtěžším úkolem je zajisté smíření se sebou samým. Dosti často se hádáme sami se sebou, s různými proudy v nás. Nemůžeme sami sobě odpustit nějakou chybu, která pošramotí navenek náš "image". Nejsme schopni říci ANO k svému životu. Bouříme se proti tomu, že jsme dostali tu a tu výchovu; že jsme se narodili právě do té a té situace světových dějin; že se naše sny o životě nedaly uskutečnit; že jsme byli jako děti tak hluboce zraňováni a tolik překážek brzdilo náš rozvoj.

Mnozí po celý svůj život zůstanou ve stadiu vzdoru proti svému osudu. Až do konce svého života žehrají na své rodiče, že od nich nedostali tu lásku, kterou by byli potřebovali. Obviňují společnost, že jim nevytvořila šance, které od ní očekávali. Vždy jsou to ti druzí, kteří zavinili jejich bídu. Po celý svůj život se cítí jako oběti a tím omlouvají svůj negativní postoj k životu. Odmítají se smířit se svým životem a současně za něj nechtějí přijmout zodpovědnost.

A protože nejsou s to odpovídat za sebe samé, nejsou ochotni zastávat ve společnosti nějaké zodpovědné postavení. Stále jsou fixováni na lavici obžalovaných. Vinni jsou vždy ti druzí: vláda, starosta, úřady, společnost, církev, rodina. V posledku se svým ustavičným protestem a stěžováním staví proti samému životu. Ve skutečnosti nežijí, nýbrž prožívají sebe jako žalující stranu před soudem tím, že chtějí soudit druhé, aniž se sami vystaví soudu.


***

Se svolením převzato z knihy Anselma Grüna Škola odpuštění, kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství


Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Související texty k tématu:

Láska k sobě, sebepřijetí:

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Josef Kemr - výročí narození jedinečného herce

Josef Kemr - výročí narození jedinečného herce
(19. 6. 2026) Josef Kemr (20. 6. 1922 – 15. 1. 1995) vynikající herec a aktivní křesťan.

Svědomí algoritmu - má umělá inteligence svědomí? / Audio - video

Svědomí algoritmu - má umělá inteligence svědomí? / Audio - video
(18. 6. 2026) Co znamená žít ve světě, kde rozhodování, komunikaci i veřejný prostor víc a víc utvářejí systémy umělé…

Modlit se za obrácení Ruska

Modlit se za obrácení Ruska
(16. 6. 2026) Papežský nuncius na Ukrajině: Bombardování mě vede k modlitbě za obrácení Ruska...

Křesťanské kempy pro mládež - několik tipů

Křesťanské kempy pro mládež - několik tipů
(11. 6. 2026) Výběr z letních táborů pro mladé křesťany, kteří chtějí jít dál na cestě s Bohem.

Adoptuj si politika

(10. 6. 2026) "Adoptuj si politika" je modlitební iniciativa,  která  motivuje lidi k modlitbě za konkrétní…