Jsem vdaná, mám rodinu a zaměstnání, které mě velmi baví, je i dobře ohodnocené, mám skvělého manžela. Přes všechny neshody vím, že on je ten pravý a že ho velmi miluji. Občas, když se zastavím a přemýšlím o svém životě, musím říct - a opravdově poděkovat Bohu - že mám krásný život, že mi vlastně všechno vychází a jsem šťastná. Myslím, že jsem i atraktivní - a tady přichází to, s čím vlastně mám problém, i když jiná žena by možná byla za to ráda. Obletují mě totiž muži, vtipkují se mnou, vtírají se mi do přízně, a to i když ví, že jsem vdaná.

Musím říct, že mě to občas rozčiluje, občas mě to potěší, ale v zásadě mám pocit, že to, že mi dal Bůh do vínku jakýsi půvab, mi vlastně přináší především problémy. Ty problémy pramení z toho, že asi nejsem příliš silná, nebo je to jaksi v mé přirozenosti, že pozornost některých mužů mi dělá dobře. Snažím se s tím bojovat a uvědomovat si, že muže mám jenom jednoho, toho za kterého jsem se vdala. Někdy si říkám – jak to že mi to nikdo neřekl při přípravě na manželství, že budu potkávat i jiné chytré atraktivní muže a že bude tak těžké mít oči jen pro toho svého!


***


Nic neobvyklého

Milá ...
to, co prožíváte, není nic neobvyklého. Jakmile se nějak rozhodneme, vybereme si, uskutečníme volbu, vůbec to neznamená, že by už do našeho života nepřicházeli lidé, věci nebo situace, které se nás dotýkají, které jsou nám blízké, které bychom vybrali pro svůj život. Kdybychom se ovšem předtím už nerozhodli jinak.

Pokud máte nějaké množství peněz a potřebujete nebo chcete si koupit svetr, co uděláte? Chodíte, díváte se, vybíráte, až si nakonec koupíte ten, který považujete za dobrý – v dané chvíli nejlepší pro sebe. Ale také to nevylučuje, že hned druhý den neuvidíte svetr, který bude také krásný a Vy po něm zatoužíte. Ale peníze už nemáte, a tak budete mít jen ten, co jste si koupila. Možná to je trochu hrubý příklad, ale princip volby je stejný. Když se pro něco rozhodneme, dáváme tomu přednost před vším ostatním. A to ostatní opouštíme, ztrácíme.Rozhodnutí pro věrnost

V případě volby životního partnera je to ještě závažnější rozhodnutí. Tady se k tomu všemu přidává rozhodnutí pro věrnost. A pokud počítáme v životě s Bohem, jsme ještě vědomě pozváni k tomu, abychom byli jedním tělem a stali se Božím obrazem. To je opravdu velká věc. Bůh nás volá s důvěrou do manželství a nechává nás, abychom o něm svým společným životem svědčili.

Možná právě s tímhle vědomím se podívejte na svůj vztah s manželem. Roste váš vzájemný vztah? Pečujete o své manželství a o sebe navzájem? Žít společně, vytvářet domov, společně začínat den, odcházet a zase se k sobě navracet, poznávat se v nejrůznějších a nejobyčejnějších situacích. To je pro budování skutečně láskyplného a trvalého vztahu hodně důležité.

Pokud je Vám dobře s jiným mužem, je dobré si úplně na začátku přiznat – ano, tenhle muž je velmi hezký, zajímavý, atraktivní, dobře se s ním povídá. Ano, takoví muži jsou a zřejmě budou a mně je jejich obdiv příjemný. ALE – já už jsem si zvolila. Darovala jsem se a přijala. A můžete přejít v modlitbu: „a tak tě, Bože, prosím, dej mi vděčnost za toho, který je mým manželem, dej mi rozhodnost a sílu v odolávání jiným mužům. Nauč mě laskavě, ale pevně a jasně dávat najevo, že už jsem si vybrala, že patřím jinému muži…“


Láska je něco jiného než počáteční zamilovanost...

A pokud Vám něco od Vašeho manžela chybí, něco už vyprchalo, tak to svému manželovi řekněte. Láska je něco jiného a většího než počáteční zamilovanost, ale vůbec to nemusí být horší. Jen jinak krásné. A ještě malé povzbuzení. Nezapomeňte, že myšlenka, která se objeví, není hříchem. Hříchem se stává, až když s ní začneme spolupracovat.

***

Internetový dotaz pro web vira.cz zodpověděla soukromá psychoterapeutická poradna v Sušici (Plzeňský kraj).
V dotazu a odpovědi byly provedeny redakční úpravy, které dotaz a odpověď zcela anonymizují.