V pátek 12. června 2020 večer se na mnoha místech otevřou dveře a brány kostelů v rámci Noci kostelů
Co znamená Noc kostelů?
- Otevřené dveře a brány kostelů ve vašem okolí,
- pozvání k objevování krásy křesťanských výtvarných a architektonických pokladů,
- v mnoha kostelích doprovodný večerní a noční program,
- v mnoha kostelích příležitost k rozhovoru,
- společnou akci mnoha církví, farností a řádů,
- akci, která se od roku 2003 pro svou oblíbenost neustále rozšiřuje do dalších míst a zemí,
- akci, která má svou tradici od roku 2009 i v České republice (v roce 2009 proběhla první Noc kostelů v Brně) .
Oficiální web
Rozhovor s organizátorem
Ekumenická akce Noc kostelů je pozváním především pro ty, kdo křesťanské chrámy dosud znali převážně jen zvenčí. Zde si můžete přečíst rozhovor P. Milošem Szabo - bývalým koordinátorem akce v pražské arcidiecézi.
Proč existují kostely?!
Kostel není obyčejná stavba
Do kostelů často vstupujeme jako do památných prostor, a to s jistou zvědavostí, co tam uvidíme. Nejsme-li jen sběrači fotografií míst, která jsme navštívili, na chvíli se zastavíme. Mnohdy pak vnímáme zvláštní atmosféru, která někoho těší, jiného možná uvádí do rozpaků. Jsou ovšem také kostely, které nás ničím zvláštním nepřitahují, tak jsou nenápadné a jakoby „obyčejné“. V každém případě není kostel tak obyčejná stavba jako obytný dům, obchod nebo továrna. Čím ale je? Proč byl postaven a proč tu stojí?
Slovo „kostel“
Výzdoba kostela
Je stavba kostelů pouze historickou záležitostí?

Kostel nás pojí s předešlými generacemi
Propojení starobylého kostela s moderním uměním
Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic
Na Šumavě v Dobré Vodě u Hartmanic (západně od Sušice) se nachází kostel sv. Vintíře. V tomto starobylém kostele (z roku 1709) je nově umístěn jediný skleněný oltář na světě. Kostel byl totiž za komunistického režimu zcela vydrancován. Nebyl ale naštěstí zbořen (jako mnoho jiných kostelů v okolí), protože byl využíván jako vojenský sklad v zakázaném vojenském hraničním pásu. Po roce 1989 prošel kostel rekonstrukcí a byl postupně zařízen novým – unikátním skleněným vybavením.
Vnitřnímu prostoru dominuje skleněný oltářní nástavec - retabulum, který je 4,5 m široký, 3,2 m vysoký a váží skoro 5 tun. Prostřední část znázorňuje Krista na kříži. Nad vyobrazením je latinský text z Bible: "Nikdo nemá větší lásku než ten, kdo za své přátele položí svůj život" (Jan 15, 13). V postranních křídlech oltáře jsou vyobrazeny jak postavy světců, které mají historický i osobní vztah k osobě sv. Vintíře, tak i „společní“ světci střední Evropy. Kromě oltáře je v kostele ve skle provedeno všech čtrnáct zastavení křížové cesty. (Patnácté zastavení je umístěno z druhé strany hranice v bavorském Rinchnachu, který založil svatý Vintíř). V kostele je dále skleněný obětní stůl, skleněný ambon, skleněné vánoční jesle, skleněná socha sv. Vintíře a skleněný globus - zeměkoule osazená ve mříži vchodu do kostela. Tento skleněný světový unikát plynule navazuje na sklářskou tradici staré Šumavy a zároveň citlivě propojuje starobylý prostor kostela s moderním vnímáním umění. Další info o kostele sv. Vintíře a o samém Vintířovi naleznete zde...
Vnitřek kostela sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic na Šumavě
Letáky k Noci kostelů
Noc kostelů - materiály pro děti
Chystáte program na letošní Noc kostelů a chybí vám materiály pro děti? Připravili jsme k této příležitosti několik pracovních listů, ve kterých se děti mohou trochu více seznámit s kostelem zvenku i zevnitř, obrázkové čtení (nejen) o tom, proč chodíme do kostela a barevný letáček s detektvem Hubertem. Dále si zde můžete stáhnout šablony se svatými, které je možné použít jako omalovánku nebo jako podklad pro výrobu vitráží slupovacími barvami na sklo. Více zde
Leták pro děti