Na 48. Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary byla udělena cena ekumenické poroty americko-švédskému filmu Ptáče.

Již od roku 1994 působí na MFF Karlovy Vary ekumenická porota. Jejím cílem je ocenit snímek, který je nejen na vysoké umělecké úrovni, ale který diváka také vede k zamyšlení nad důležitými hodnotami v lidském životě. Porota vybírá film, jehož obsah je v souladu s hodnotami Evangelia.
Členy ekumenických porot jsou teologové, pedagogové, filmoví kritici a další odborníci, kteří se věnují médiím a zároveň jsou aktivní v životě církve.

V rámci karlovarské hlavní soutěže, které se účastnilo 14 snímků, ekumenická porota vybrala drama Ptáče (Bluebird, USA/Švédsko 2013) debutujícího režiséra Lance Edmandse.

Ve svém odůvodnění členové poroty píší:

Chvilka nepozornosti, kdy si řidička školního autobusu nevšimne spícího chlapce na zadním sedadle, způsobí tragédii, která zasáhne nejen její život a rodinu, ale také životy mnoha dalších obyvatel malého města zasaženého ekonomickou krizí. Bluebird je nejhlubší a nejzralejší filmový debut, který jsme kdy viděli. První celovečerní film režiséra Lance Edmandse je hluboce emocionální a přesto zdrženlivý, s citem se dotýká témat jako je vina, odcizení a izolace, přičemž v atmosféře tragédie odhaluje skutečnou hodnotu mezilidské blízkosti i hledání místa v tomto světě.

Členy ekumenické poroty byli: katolický teolog Lothar Strüber (Německo), spoluzakladatelka produkční společnosti Studio Nest a členka Československé církve husitské Helena Zvolská-Babická (ČR), fotografka a novinářka Marisa Villareale (Německo) a katolický kněz Jan Regner SJ (ČR).

Autor: Lukáš Jirsa