Film Skrytý život (Hidden life) od Terrence Malicka vykresluje životní příběh rakouského farmáře Franze Jägerstättera, který který nesouhlasil s nadvládou nacistů a ve druhé světové válce za ně odmítl bojovat. Byl vězněn, mučen a popraven. Papežem Benediktem XVI. byl roku 2007 prohlášen za blahoslaveného. 

S manželkou Františkou měli tři dcery. 


Památka Franze Jägerstättera se připomíná v den Jägerstätterova křtu 21. května

 

***

 

Říkat ne se dnes nesluší,

říká herec v hlavní roli ve filmu o bl. Franzi Jägerstätterovi

Globalizace a digitalizace nás vede k tomu, abychom se zařadili. Říkat ne je stále více nepopulární, soudí německý herec August Diehl, hlavní protagonista filmu o mučedníkovi nacismu, blahoslaveném Franzi Jägestätterovi. Snímek nazvaný „Skrytý život“ (Hidden Life) amerického režiséra Terrence Malicka přišel do německých kin v minulém týdnu.

„Zemitý sedlák Jägerstätter se naopak řídil svým svědomím. Nechtěl být součástí zločinného nacistického systému. Jeho rozhodnost nacisty vyváděla z míry a v tom je vysoce aktuální. Ještě generace mých rodičů mnohem silněji protestovala, to vše se ale dnes vytratilo“, popisuje německý herec Jägerstätterovo odmítnutí vojenské služby v rozhovoru pro síť RND a dodává: „Internet a sociální média nás vnucují do role přisluhovačů. Svět se zmenšuje a lidé jsou si navzájem podobnější. Můžete se sice rozhodnout, že nebudete mít mobil, mailovou adresu anebo účet na Instagramu. To se však zdá tak výjimečné, že to nikdo neudělá, a instagramové účty vypadají skoro stejně jak v Evropě, tak v Japonsku anebo Jižní Americe. Člověk je ale jediná bytost na této planetě, která může říkat ne...“

August Diehl přiznává, že před natáčením filmu o rakouském blahoslaveném navštívil jeho rodiště v hornorakouském Sankt Radegundu. „Na dveřích jeho domu stojí: Čeho by ses bál?"

Německý herec, se během práce na filmu, částečně situovaného do bývalých východoněmeckých věznic, začetl do Bible: „Při natáčení jsem ji četl každý večer i ráno. Chodil jsem do kostelů a nutil jsem se k modlitbě. Nikdy dřív jsem něco takového nedělal, ale byla to neuvěřitelná zkušenost. Zpočátku jsem si připadal směšně, ovšem z té četby proudí obrovská síla, i tehdy, když ji člověk považuje za nesmyslnou“, svěřuje se herec, který ztvárnil rakouského laika, blahoslaveného Benediktem XVI. před třinácti lety (2007).

Téměř tříhodinový film získal na festivalu v Cannes cenu ekumenické poroty.

Převzato z webu České sekce Radio Vaticana
4. února 2020
Redakčně upraveno

Odkaz na stánky o Franzi Jägerstätterovi v němčině: www.jaegerstaetter.at