Odpouštějte. (Mk 11,25) - Citát z Bible na každý den

30. 8. 2021,

Znamení paroháče, rock, metal

Navigace: Katalog dotazů > Náctiletí - sexualita, vztahy > Hudba, škola, krize víry,...

Pozdrav Pán Bůh,
mám menší dotaz ohledně znamení paroháče, které se používá při hudbě (např. rock, metal). Nedávno jsem zjistil, že paroháč symbolizuje také Satana. Mám však rád rock i metal a tento symbol jsem používal v domnění s tím, že neznamená vůbec nic špatného. Na internetu jsem se dočetl, že tento symbol má více významů, kdy se používá buďto při hudbě anebo znamená právě Satana. Chci se tedy zeptat,  jestli může křesťan tento symbol užívat s tím, že nechce nijak oslavovat Satana nýbrž si užít hudbu.

Děkuji

vyprošuji Vám ochranu matky Boží opatrujte se!

Nonverbální označení rockové/metalové hudby

Ahoj (věřím, že spřízněni láskou k téže hudbě si můžeme tykat).

Jak píšeš ve svém dotazu, zmíněné gesto má mnoho různých významů. Na wikipedii je dobrý článek (Sign of the horns - Wikipedia), který dává tušit šířku záběru. Budeme-li se držet naší hudební větve, tak hlavním propagátorem (byť ne „vynálezcem“) tohoto symbolu byl rozhodně zpěvák Rainbow a Black Sabbath Ronnie James Dio.
Zpěvák s italskými kořeny se naučil toto gesto od své babičky, která ho v souladu s italským folklorem používala k zahnání zla a ochraně před uřknutím.
Pro Dia, velkého fanouška fantasy a tajuplných magických světů, to byl ideální symbol. Obzvlášť v souladu s kouřmem obklopujícím kapelu Black Sabbath.
Postupem času se toto gesto stalo nonverbálním označením rockové/metalové hudby. A tím pro drtivou většinu lidí je. Znamená prostě „nářez“, „drsnou muziku“, „rebelii“ a „nespoutanost“.
Ale někde je tam zakuklený i ten čert, kterého gesto tak dobře zobrazuje. A tomu jsou někdy otevřeny i některé kapely.
V obráceném gardu bych to přirovnal k růženci omotanému kolem zrcátka v autě. Většina řidičů ho tam má „protože se to dělá“ nebo „pro štěstí“, ale jsou i tací, kteří v něm vidí víc než bižuterii ladící k interiéru vozu a je jim znamením Boha a nástrojem k setkání s ním.
On i ten význam „ochrany proti zlu“ vnitřně kulhá, protože dané znamení znamená de facto „odvolání se k vyšší (zlé) instanci“. Je to jako vyhrožovat pouličnímu kapsáři, že se na něj spřáhneš s mafií.
Já osobně tedy toto gesto nedělám (od doby, co jsem podobně jako Ty pátral po jeho významu) a můžu říct, že si lze muziku užít naplno i bez něj (i na koncertě v první brázdě). A ptá-li se mě někdo na můj názor, tak ho nedoporučuju. Ale rozhodně nechodím po světě a nelámu lidem ukazováčky a malíčky a nemyslím si, že se jeho používáním člověk automaticky otevírá zlým silám. Ale jsou i lidé, kteří to vidí daleko ostřeji.
Tak Ti přeji, aby sis užíval hudbu beze strachu, že děláš něco špatně, a aby se situace brzo zlepšila a mohls jít vyzkoušet na koncert, jak se dá pařit i bez paroháče.

Drž se!

Kategorie otázky: Hudba, škola, krize víry,...

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Boží tělo -svátek

(2. 6. 2023) Slavnost Těla a krve Páně

Kdy je Den otců

(1. 6. 2023) Den otců - datum

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(29. 5. 2023) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Je skvělé být dobrovolníkem na festivalu UNITED!

Je skvělé být dobrovolníkem na festivalu UNITED!
(26. 5. 2023) Součástí festivalu UNITED jsou dobrovolníci, kteří mají i svůj vlastní program a hlavně dobrou partu...

Noc kostelů

Noc kostelů
(25. 5. 2023) Noc kostelů se letos bude konat v pátek 2. června 2023.

Letnice, Svatodušní svátky...

(25. 5. 2023) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2023:…

Svatodušní novéna

(24. 5. 2023) Od pátku po slavnosti Nanebevstoupení Páně se celá církev po devět dní modlí o nové vylití Ducha svatého.

Ztrácí se nám láska - Mám takový problém, nemá žádný velký rozměr, ale přece mě to tak nějak trápí. Jsem už delší dobu vdaná máme děti, všechno se zdá být v pořádku, ale nějak se nám asi vytratila láska...