David dobyl tvrze Siónu - a to je město Davidovo. (2 S 5,7) - Citát z Bible na každý den

30. 8. 2021,

Znamení paroháče, rock, metal

Navigace: Katalog dotazů > Náctiletí - sexualita, vztahy > Hudba, škola, krize víry,...

Pozdrav Pán Bůh,
mám menší dotaz ohledně znamení paroháče, které se používá při hudbě (např. rock, metal). Nedávno jsem zjistil, že paroháč symbolizuje také Satana. Mám však rád rock i metal a tento symbol jsem používal v domnění s tím, že neznamená vůbec nic špatného. Na internetu jsem se dočetl, že tento symbol má více významů, kdy se používá buďto při hudbě anebo znamená právě Satana. Chci se tedy zeptat,  jestli může křesťan tento symbol užívat s tím, že nechce nijak oslavovat Satana nýbrž si užít hudbu.

Děkuji

vyprošuji Vám ochranu matky Boží opatrujte se!

Nonverbální označení rockové/metalové hudby

Ahoj (věřím, že spřízněni láskou k téže hudbě si můžeme tykat).

Jak píšeš ve svém dotazu, zmíněné gesto má mnoho různých významů. Na wikipedii je dobrý článek (Sign of the horns - Wikipedia), který dává tušit šířku záběru. Budeme-li se držet naší hudební větve, tak hlavním propagátorem (byť ne „vynálezcem“) tohoto symbolu byl rozhodně zpěvák Rainbow a Black Sabbath Ronnie James Dio.
Zpěvák s italskými kořeny se naučil toto gesto od své babičky, která ho v souladu s italským folklorem používala k zahnání zla a ochraně před uřknutím.
Pro Dia, velkého fanouška fantasy a tajuplných magických světů, to byl ideální symbol. Obzvlášť v souladu s kouřmem obklopujícím kapelu Black Sabbath.
Postupem času se toto gesto stalo nonverbálním označením rockové/metalové hudby. A tím pro drtivou většinu lidí je. Znamená prostě „nářez“, „drsnou muziku“, „rebelii“ a „nespoutanost“.
Ale někde je tam zakuklený i ten čert, kterého gesto tak dobře zobrazuje. A tomu jsou někdy otevřeny i některé kapely.
V obráceném gardu bych to přirovnal k růženci omotanému kolem zrcátka v autě. Většina řidičů ho tam má „protože se to dělá“ nebo „pro štěstí“, ale jsou i tací, kteří v něm vidí víc než bižuterii ladící k interiéru vozu a je jim znamením Boha a nástrojem k setkání s ním.
On i ten význam „ochrany proti zlu“ vnitřně kulhá, protože dané znamení znamená de facto „odvolání se k vyšší (zlé) instanci“. Je to jako vyhrožovat pouličnímu kapsáři, že se na něj spřáhneš s mafií.
Já osobně tedy toto gesto nedělám (od doby, co jsem podobně jako Ty pátral po jeho významu) a můžu říct, že si lze muziku užít naplno i bez něj (i na koncertě v první brázdě). A ptá-li se mě někdo na můj názor, tak ho nedoporučuju. Ale rozhodně nechodím po světě a nelámu lidem ukazováčky a malíčky a nemyslím si, že se jeho používáním člověk automaticky otevírá zlým silám. Ale jsou i lidé, kteří to vidí daleko ostřeji.
Tak Ti přeji, aby sis užíval hudbu beze strachu, že děláš něco špatně, a aby se situace brzo zlepšila a mohls jít vyzkoušet na koncert, jak se dá pařit i bez paroháče.

Drž se!

Kategorie otázky: Hudba, škola, krize víry,...

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5-8)

21.1.1953 mě zatkla komunistická tajná policie

(21. 1. 2022) „Jste zatčen, nedělejte žádné hlouposti.“ Když se za mnou pak zavřely vrata věznice, tak hned povel:…

Neděle Božího slova - 3. neděle liturgického mezidobí

Neděle Božího slova - 3. neděle liturgického mezidobí
(19. 1. 2022) Vždy 3. neděle liturgického mezidobí je v církvi věnována „slavení a šíření Božího slova a úvaze nad ním“.

Festival UNITED se v roce 2022 vrátí jako třídenní akce do Vsetína

Festival UNITED se v roce 2022 vrátí jako třídenní akce do Vsetína
(17. 1. 2022) Pandemie viru covid-19 měla v uplynulých letech vliv na pořádání festivalu UNITED. Ten se v roce 2020 uskutečnil…

Týden modliteb za jednotu křesťanů

(15. 1. 2022) "Týden modliteb za jednotu křesťanů" se slaví každý rok od 18. do 25. ledna (nebo na jižní polokouli kolem…

Jaký byl smysl oběti Jana Palacha?

(14. 1. 2022) "Živý člověk zemřel, aby mrtví zůstali žít." Jan Palach se 16. ledna 1969 zapálil na Václavském náměstí v…

Josef Kemr

Josef Kemr
(14. 1. 2022) Josef Kemr (20. 6. 1922 – 15. 1. 1995) vynikající herec a aktivní křesťan.