Běda těm, kdo myslí na nepravost. (Mich 2,1) - Citát z Bible na každý den

31. 1. 2024, maj

Vztah se silně nevěřící dívkou - jak na to?

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Vztah s nevěřícím

Dobrý den,
potřeboval bych položit osobní dotaz. Již nějakou dobu jsem zamilován do své spolužačky. Prožili jsme spolu několik krásných chvil a jsme si čím dál bližší. Ani jeden z nás nemá z minulosti žádné zkušenosti se vztahem, oba se učíme. 

Kde je problém? Ona dívka je totiž nevěřící. To by nebylo ještě nic tak neobvyklého, ale ona je velmi silně nevěřící. Když se svede řeč na víru v Boha nebo církev, nikdy o těchto věcech nedokáže mluvit bez opovržení. Je také radikální podporovatelka potratů, genderové ideologie a LGBT manželství, a to ještě mnohem víc než jiné nevěřící spolužačky. Kdokoliv nesouhlasí, toho označí za šaška a předpotopního dinosaura.

Já nejsem žádný fanatický katolík, ale tyto věci mi prostě vadí. Dostávám se do situace, kdy je proti sobě postavená moje víra v Boha a jeho přikázání a láska k ní. Strach ze ztráty jejích citů způsobil, že jsem se jí k víře ještě nepřiznal, ale cítím, že bych měl. Zároveň si jsem jistý, že pokud by se postavila mezi mě a víru, zvítězila by víra. Bylo by to ale hodně bolestné.

Co mám dělat? Vím, že bych se měl modlit, ale co dál? Jak s ní mám o těchto věcech začít svobodně mluvit a přitom ji proti sobě nezatvrdit?

Moc děkuji za odpověď!

Milý tazateli,
vážím si vaší otevřenosti a důvěry, s níž se obracíte na Linku víry v náročném období, kdy se radujete z rozvíjejícího se vztahu se spolužačkou a zároveň se trápíte vašimi odlišnými světonázory. Ptáte se, jak s ní začít svobodně mluvit o tom, čemu věříte, aby se proti Vám nezatvrdila a neztratil jste ji.

Z Vašeho textu čtu mezi řádky, že stojíte o upřímný otevřený vztah. Zároveň píšete, že kdyby došlo na volbu mezi Vaším vztahem ke slečně a Vaším vztahem k Bohu, zvítězil by vztah k Bohu. Pokud to máte takto postavené, velmi Vám doporučuju co nejdříve si se slečnou promluvit. Riskujete tím sice mnoho – od následné silné emoční či Vás zesměšňující reakce slečny, přes napětí, možný konflikt mezi Vámi až po ztrátu vztahu -, ale ve výsledku se Vám uleví, že „je to venku“.

V rukou Vaší slečny pak bude, jak se zprávou o Vaší víře naloží. Zdá se mi, že to spíš nepředpokládáte, může Vás ale i pozitivně překvapit svým zájmem. Možná bude chtít znát Váš pohled na věc, aniž by Vás za něj předem soudila a vrhala se do rychlého boje za své ideály, jak to má veřejně ve zvyku. Teoretické vymezování se proti jinakosti a vnímání/přijímání jinakosti u člověka, ke kterému mám blízko, jsou totiž dvě naprosto odlišné věci.
Čím dříve si se slečnou promluvíte, tím lépe i pro ni – nebude mít pocit, že jí něco zatajujete.

Debata o Vašem duchovním světě a jeho prožívání může být důležitou křižovatkou ve Vašem vztahu. Může se po ní rozpadnout, nebo dostat do krize, může se ale začít rozvíjet v (nečekané?) vzájemné toleranci, může také Vaší slečně otevřít branku k jejímu osobnímu hledání vztahu s Bohem.

Nachystat se na tak zásadní rozhovor je prozíravé, zejména modlitbou, jak píšete. Proste Ducha svatého, aby k tomu ve Vás, slečně i ve všem okolo vás obou připravil vše potřebné: hlavně obě vaše srdce, správné místo a čas… a proste ho, aby Vám dal pro ten rozhovor schopnost vyjádřit se tak, aby se Vaše slečna nezatvrdila, ale dokázala slyšet a přijmout, co jí chcete sdělit. Připravovat si, co konkrétně řeknete, považuju za zbytečné; ostatně píše se to už v Lukášově evangeliu: „Nepřipravujte se předem, jak se hájit. Vždyť já vám dám výmluvnost i moudrost…“

Prosím Pána o požehnání pro Vás i Vaši slečnu a pro Vás o dar odvahy.

Kategorie otázky: Vztah s nevěřícím

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Astronaut J. B. Irwin: to ze Ježíš chdil po Zemi je víc, než že jsem já chodil po Měsíci

Astronaut J. B. Irwin: to ze Ježíš chdil po Zemi je víc, než že jsem já chodil po Měsíci
(19. 7. 2024) To, že chodil Ježíš Kristus po zemi, znamená pro mne nekonečně víc než to, že člověk chodil po Měsíci.

20. července 1969 dosáhli lidé povrchu Měsíce

20. července 1969 dosáhli lidé povrchu Měsíce
(17. 7. 2024) 20.7.1969 přistálo na Měsíci Apollo 11 s lidskou posádkou.

Duchovní obnova: Uzdravení a duchovní dary s Dr. Mary Healy v srpnu v Brně

Duchovní obnova: Uzdravení a duchovní dary s Dr. Mary Healy v srpnu v Brně
(15. 7. 2024) Ve Starez aréně v Brně se ve dnech 9. - 11. srpna 2024 uskuteční duchovní obnova CREDO, která přinese setkání a…

Tipy jak ne/odpočívat

(4. 7. 2024) Slovo rekreace pochází z latiny a znamená: re - creatio, neboli znovu - stvoření...

Cyril a Metoděj (5.7.)

(3. 7. 2024) Oba rodní bratři, jejichž svátek slavíme 5. července, pocházeli ze Soluně. Ta byla v té době největším střediskem…