Bůh pokorným dává milost. (Jk 4,6) - Citát z Bible na každý den

29. 7. 2020, maj

Tabletka po nechráněném sexu - postkoitální antikoncepce

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Sexualita jiné

Dobrý den, chtěla bych znát katolický pohled na  tabletu po nechráněném sexu... Je to pokaždé potrat, tedy vražda dítěte? Děkuji za odpověď.

Jde proti principu ochrany života od samého početí

Obecně lze říci, že postkoitální antikoncepce působí jako hormonální bomba, která rozbije menstruační cyklus. Vysoké dávky hormonů v pilulkách mohou u citlivých žen vyvolat bolest hlavy nebo žaludku, horečku, průjmy, závrať, únavu nebo zvracení (jím se může účinnost pilulky snížit). Pilulka způsobí nepravidelné krvácení a nějaký čas (běžně jeden, dva cykly) trvá ženinu tělu návrat k běžnému hormonálnímu fungování.

Konkrétní přípravky mohou mít specifické nežádoucí účinky a být tak nevhodné pro ženy se zdravotními omezeními (např. po prodělaných zánětech na vaječníku, trpících na migrény, s astmatem či onemocněním jater).

Tzv. pilulky/tabletky po, které je možné zakoupit v lékárnách, působí komplexně, v závislosti na typu a množství hormonu v nich použitém a na fázi menstruačního cyklu, v níž žena pilulku užila. Mohou:

- zabránit ovulaci (uvolnění vajíčka)

- způsobit zánik žlutého tělíska - žlázy, která zůstane na vaječníku po prasknutí folikulu - měchýřku obsahujícím vajíčko - a produkuje ženské pohlavní hormony (pokud nebylo vajíčko oplozeno, žluté tělísko postupně zanikne. Pokud vajíčko oplozeno bylo, tvoří žluté tělísko hormony potřebné k udržení těhotenství až do vytvoření placenty cca ve 12. týdnu těhotenství).

- zabránit spermiím oplodnit již uvolněné vajíčko - zahuštěním hlenu v děložním hrdle, ovlivněním pohyblivosti vejcovodů

- působením na strukturu děložní sliznice zabránit uhnízdění již oplodněného vajíčka (k němuž dochází do 6 dnů od početí)

V příbalových letácích volně dostupných pilulek po se uvádí, že nepůsobí potratově, tzn. že z dělohy nevypudí již uhnízděné vajíčko.
Z hlediska učení katolické církve je ovšem i znemožnění uhnízdění již potenciálně oplodněného vajíčka konáním jdoucím proti principu ochrany života od samotného početí a už z tohoto důvodu není pilulka po doporučeníhodná. 

Kategorie otázky: Sexualita jiné

Témata: antikoncepce

Související texty k tématu:

Láska a sexualita:
- Tři rozměry lidské sexuality (Jozef Augustyn)
- Manželství a sexualita (Aleš Opatrný)
- Nesexuální doteky (MUDr. Wheat)
- O sexualitě mimo manželství (Anselm Grün)
- Další texty k tématu sexualita zde

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(20. 5. 2024) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Letnice, Svatodušní svátky...

(16. 5. 2024) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2024:…

15. květen - Mezinárodní den rodiny

(14. 5. 2024) 15. květen je od roku 1994 ustanoven jako Mezinárodní den rodiny. Texty k tématu: rodina (v katalogu), rodina (v…

Český den proti rakovině 15. 5. 2024

Český den proti rakovině 15. 5. 2024
(13. 5. 2024) Od 15. 5. 2024 probíhá na celém území tradiční veřejná sbírka Ligy proti rakovině Praha. 

Jen když jsme si jisti budoucností, můžeme žít v přítomnosti

Jen když jsme si jisti budoucností, můžeme žít v přítomnosti
(10. 5. 2024) Naděje dává odpověď našemu srdci, ​když se v nás objeví otázka: „Co se mnou bude?“