Kdo věří, má život věčný. (J 6,47) - Citát z Bible na každý den

16. 9. 2022, Jas

Snubní prsteny. Jsou nezbytné?

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Církevní sňatek, sv. manželství

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně snubních prstenů. Oba dva neradi něco nosíme (řetízky, prsteny, hodinky,...). Je předání prstenů ve svatebních obřadech důležité a tedy i nutné? Pokud bude prsten na znamení lásky a věrnosti ležet někde na dně šuplíku, je to to pravé znamení? Není důležitější právě již samotné rozhodnutí a slavný slib strávit spolu zbytek života? Předem děkuji za odpověď.

Řeč symbolů patří k lidskému bytí. Probouzí nevědomé aspekty, nastavujte hodnoty a hranice

Milá ...
pěkně Vás zdravím z Linky víry a děkuji za dotaz, který směřuje k podstatě a smyslu části svatebního obřadu – požehnání a předání snubních prstenů. Je vzácné, že se nad tím znamením zamýšlíte.

Historie snubních prstýnků začala někdy ve Starém Egyptě, v Evropě prohlásil snubní prsteny za povinnou součást svatebního obřadu papež Mikuláš I. v 9. století. Nejspíš jste si hledali, co snubní prsten vyjadřuje. Články o svatebních rituálech najdete třeba na www.manzelstvi.cz

Liturgie ukotvuje požehnání a předání prstenů jako standartní součást svatebního obřadu. U požehnání prstenů jsou uvedené tři varianty žehnací modlitby:

*Ať Bůh požehná tyto prsteny, které si vzájemně chcete předat jako znamení své věrnosti a lásky, nebo:
*V tvém jménu, Pane, žehná církev tyto prsteny; sešli na ně své požehnání, aby byly znamením dokonalé věrnosti: ať   tvoji služebníci N a N ustavičně plní tvou vůli a žijí spolu ve svornosti a vzájemné lásce až do smrti.
*A do třetice: Prosíme tě Pane, žehnej lásce těchto svých služebníků, ať nikdy nepřestane, a dej, ať jejich věrnost jim neustále připomínají tyto prsteny. Skrze Krista, našeho Pána.

Poté si novomanželé vzájemně předávají snubní prsten, který vyjadřuje spojení s milovanou osobou a s Bohem. Je to znamení věrnosti a lásky, která nikdy nekončí. Požehnaný prsten jim pak dennodenně připomíná svatební slib, že se chtějí vzájemně milovat v dobrém i zlém a být si věrní.

Žít symbolicky je další rozměr našeho bytí a vyjádření v symbolické řeči probouzí nevědomé aspekty, nastavujte hodnoty a hranice. A tak stojí za to se zamyslet nad symbolikou, která je s prstenem spojena a nad tím, jak prsten vnímáte. Čím by mohl být konkrétně pro Vás dva, tak, aby to nebyla pouhá formalita, i když byste ho třeba nenosili každý den.

Máte pravdu, že nejdůležitější součástí svatebního obřadu je manželský slib a požehnání manželům. U varianty svatebního obřadu katolíka s katechumenem nebo s nepokřtěným jsem našla zmínku, že obřad žehnání a odevzdání prstenů lze podle okolností vynechat. A protože Vám oběma není příjemné něco na sobě nosit, věřím, že byste mohli najít podporu u oddávajícího kněze. Snad se podaří najít řešení, které by pro Vás bylo přijatelné, aby Vám v tom bylo oběma dobře.

Přeji Vám krásnou svatbu a hlavně krásný společný život naplněný láskou a pozorností.

Kategorie otázky: Církevní sňatek, sv. manželství

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu
(15. 4. 2024) Papež František přijal zástupce italského katolické skautského hnutí dospělých (MASCI) při  příležitosti 70.…

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery

(13. 4. 2024) 13. dubna 1950 přepadla komunistická bezpečnosti v rámci "akce K" mužské kláštery na území celého…

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec
(10. 4. 2024) Malé a jedinečné poutní místo Lomec se nachází u jihočeských Vodňan uprostřed lesa. Jde o poutní dům, kde je možné…

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině
(4. 4. 2024) Slavný americký seriál The Chosen o životě Ježíše Krista na TV NOE.

Jan Pavel II. († 2.4.2005) byl pro komunisty jasný nepřítel / audio k poslechu

Jan Pavel II. († 2.4.2005) byl pro komunisty jasný nepřítel / audio k poslechu
(2. 4. 2024) Ranou pro komunistický blok byl rok 1978, kdy byl zvolen nový papež a stal se jím polský kardinál Karol Wojtyla. Jeho…