Bůh říká vězňům: „Vyjděte!“ (Iz 49,9) - Citát z Bible na každý den

16. 9. 2022, Jas

Snubní prsteny. Jsou nezbytné?

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Církevní sňatek, sv. manželství

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně snubních prstenů. Oba dva neradi něco nosíme (řetízky, prsteny, hodinky,...). Je předání prstenů ve svatebních obřadech důležité a tedy i nutné? Pokud bude prsten na znamení lásky a věrnosti ležet někde na dně šuplíku, je to to pravé znamení? Není důležitější právě již samotné rozhodnutí a slavný slib strávit spolu zbytek života? Předem děkuji za odpověď.

Řeč symbolů patří k lidskému bytí. Probouzí nevědomé aspekty, nastavujte hodnoty a hranice

Milá ...
pěkně Vás zdravím z Linky víry a děkuji za dotaz, který směřuje k podstatě a smyslu části svatebního obřadu – požehnání a předání snubních prstenů. Je vzácné, že se nad tím znamením zamýšlíte.

Historie snubních prstýnků začala někdy ve Starém Egyptě, v Evropě prohlásil snubní prsteny za povinnou součást svatebního obřadu papež Mikuláš I. v 9. století. Nejspíš jste si hledali, co snubní prsten vyjadřuje. Články o svatebních rituálech najdete třeba na www.manzelstvi.cz

Liturgie ukotvuje požehnání a předání prstenů jako standartní součást svatebního obřadu. U požehnání prstenů jsou uvedené tři varianty žehnací modlitby:

*Ať Bůh požehná tyto prsteny, které si vzájemně chcete předat jako znamení své věrnosti a lásky, nebo:
*V tvém jménu, Pane, žehná církev tyto prsteny; sešli na ně své požehnání, aby byly znamením dokonalé věrnosti: ať   tvoji služebníci N a N ustavičně plní tvou vůli a žijí spolu ve svornosti a vzájemné lásce až do smrti.
*A do třetice: Prosíme tě Pane, žehnej lásce těchto svých služebníků, ať nikdy nepřestane, a dej, ať jejich věrnost jim neustále připomínají tyto prsteny. Skrze Krista, našeho Pána.

Poté si novomanželé vzájemně předávají snubní prsten, který vyjadřuje spojení s milovanou osobou a s Bohem. Je to znamení věrnosti a lásky, která nikdy nekončí. Požehnaný prsten jim pak dennodenně připomíná svatební slib, že se chtějí vzájemně milovat v dobrém i zlém a být si věrní.

Žít symbolicky je další rozměr našeho bytí a vyjádření v symbolické řeči probouzí nevědomé aspekty, nastavujte hodnoty a hranice. A tak stojí za to se zamyslet nad symbolikou, která je s prstenem spojena a nad tím, jak prsten vnímáte. Čím by mohl být konkrétně pro Vás dva, tak, aby to nebyla pouhá formalita, i když byste ho třeba nenosili každý den.

Máte pravdu, že nejdůležitější součástí svatebního obřadu je manželský slib a požehnání manželům. U varianty svatebního obřadu katolíka s katechumenem nebo s nepokřtěným jsem našla zmínku, že obřad žehnání a odevzdání prstenů lze podle okolností vynechat. A protože Vám oběma není příjemné něco na sobě nosit, věřím, že byste mohli najít podporu u oddávajícího kněze. Snad se podaří najít řešení, které by pro Vás bylo přijatelné, aby Vám v tom bylo oběma dobře.

Přeji Vám krásnou svatbu a hlavně krásný společný život naplněný láskou a pozorností.

Kategorie otázky: Církevní sňatek, sv. manželství

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Fotogalerie - Miloslav kardinál Vlk

Fotogalerie - Miloslav kardinál Vlk
(18. 3. 2023) 18. 3. 2017 zemřel Miloslav kardinál Vlk. Publikueme několik amatérských fotografií...

Internet - dobrý sluha i zlý pán. Doporučujeme k přečtení!

Internet - dobrý sluha i zlý pán. Doporučujeme k přečtení!
(16. 3. 2023) Doporučujeme k přečtení knížku: S mobilem do Božího království? 25 úvah o tom, proč je internet dobrý sluha i…

Jiří Grygar (* 17. 3. 1936)

(16. 3. 2023) Český astronom a astrofyzik, významný popularizátor vědy v oblasti astronomie, astrofyziky a vztahu vědy a víry, za…

Svatý Patrik 17. března

(12. 3. 2023) Etymologie jména Patrik znamená „Vznešený“ nebo „Urozený“.  Českou variantou je…

Vlajka pro Tibet

Vlajka pro Tibet
(9. 3. 2023) Vlajka pro Tibet - symbol boje za lidská práva  i za svobodu vyznání. Vlajka pro Tibet není propagací…

MDŽ - Mezinárodní den žen - 8.3.

(7. 3. 2023) Kontroverzní svátek? Máme slavit Mezinárodní den žen MDŽ, nebo Den matek? Svátek MDŽ byl dříve ideologicky…