Kdo sejí v slzách, žnout budou s jásotem. (Ž 126,5) - Citát z Bible na každý den

16. 9. 2022, Jas

Snubní prsteny. Jsou nezbytné?

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Církevní sňatek, sv. manželství

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně snubních prstenů. Oba dva neradi něco nosíme (řetízky, prsteny, hodinky,...). Je předání prstenů ve svatebních obřadech důležité a tedy i nutné? Pokud bude prsten na znamení lásky a věrnosti ležet někde na dně šuplíku, je to to pravé znamení? Není důležitější právě již samotné rozhodnutí a slavný slib strávit spolu zbytek života? Předem děkuji za odpověď.

Řeč symbolů patří k lidskému bytí. Probouzí nevědomé aspekty, nastavujte hodnoty a hranice

Milá ...
pěkně Vás zdravím z Linky víry a děkuji za dotaz, který směřuje k podstatě a smyslu části svatebního obřadu – požehnání a předání snubních prstenů. Je vzácné, že se nad tím znamením zamýšlíte.

Historie snubních prstýnků začala někdy ve Starém Egyptě, v Evropě prohlásil snubní prsteny za povinnou součást svatebního obřadu papež Mikuláš I. v 9. století. Nejspíš jste si hledali, co snubní prsten vyjadřuje. Články o svatebních rituálech najdete třeba na www.manzelstvi.cz

Liturgie ukotvuje požehnání a předání prstenů jako standartní součást svatebního obřadu. U požehnání prstenů jsou uvedené tři varianty žehnací modlitby:

*Ať Bůh požehná tyto prsteny, které si vzájemně chcete předat jako znamení své věrnosti a lásky, nebo:
*V tvém jménu, Pane, žehná církev tyto prsteny; sešli na ně své požehnání, aby byly znamením dokonalé věrnosti: ať   tvoji služebníci N a N ustavičně plní tvou vůli a žijí spolu ve svornosti a vzájemné lásce až do smrti.
*A do třetice: Prosíme tě Pane, žehnej lásce těchto svých služebníků, ať nikdy nepřestane, a dej, ať jejich věrnost jim neustále připomínají tyto prsteny. Skrze Krista, našeho Pána.

Poté si novomanželé vzájemně předávají snubní prsten, který vyjadřuje spojení s milovanou osobou a s Bohem. Je to znamení věrnosti a lásky, která nikdy nekončí. Požehnaný prsten jim pak dennodenně připomíná svatební slib, že se chtějí vzájemně milovat v dobrém i zlém a být si věrní.

Žít symbolicky je další rozměr našeho bytí a vyjádření v symbolické řeči probouzí nevědomé aspekty, nastavujte hodnoty a hranice. A tak stojí za to se zamyslet nad symbolikou, která je s prstenem spojena a nad tím, jak prsten vnímáte. Čím by mohl být konkrétně pro Vás dva, tak, aby to nebyla pouhá formalita, i když byste ho třeba nenosili každý den.

Máte pravdu, že nejdůležitější součástí svatebního obřadu je manželský slib a požehnání manželům. U varianty svatebního obřadu katolíka s katechumenem nebo s nepokřtěným jsem našla zmínku, že obřad žehnání a odevzdání prstenů lze podle okolností vynechat. A protože Vám oběma není příjemné něco na sobě nosit, věřím, že byste mohli najít podporu u oddávajícího kněze. Snad se podaří najít řešení, které by pro Vás bylo přijatelné, aby Vám v tom bylo oběma dobře.

Přeji Vám krásnou svatbu a hlavně krásný společný život naplněný láskou a pozorností.

Kategorie otázky: Církevní sňatek, sv. manželství

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Svatý Václav stál u základů Evropy

Svatý Václav stál u základů Evropy
(28. 9. 2023) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?

Jak roste vinná réva a jak se dělá víno? Pracovní listy pro děti

(23. 9. 2023) A znáte nějaké další rostliny, které se objevují v Bibli?

Světový den turistiky- 27. září

(22. 9. 2023) Cestování a turistika přispívá ke vzájemnému poznávání národů a kultur. Podobně je tomu se sportem...

Setkání zdravotníků Pod Petřínem 7. 10. 2023

Setkání zdravotníků Pod Petřínem 7. 10. 2023
(18. 9. 2023) "Zdravotník v síti vztahů" / Kostel sv. Karla Boromejského, Vlašská 36, Praha 1…

Nebezpečí magie a ezoteriky - pořad k poslechu

Nebezpečí magie a ezoteriky - pořad k poslechu
(16. 9. 2023) Martin Beran, než se stal křesťanem, prošel při svém hledání mnohými nebezpečími různých esoterických disciplín.…

Připravuje se: Filmana - první streamovací služba s křesťanskými filmy v ČR

Připravuje se: Filmana - první streamovací služba s křesťanskými filmy v ČR
(15. 9. 2023) V ČR vzniká nová nezisková platforma s křesťanskými filmy, dokumenty, seriály nebo pořady pro děti…

15. září 1993 byl sicilskou mafií zavražděn kněz Giuseppe Puglisi

(14. 9. 2023) Padre Giuseppe Puglisi se pokusil se o nemožné – zachránit děti ulice, které rostou pro mafii. Není divu, že se…