Kdo věří, má život věčný. (J 6,47) - Citát z Bible na každý den

20. 7. 2020, stepa

Soužití věřících a nevěřících ve vztahu

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Hledání Boha, víry

Dobrý den,

moc rád bych se na Vás obrátil se svými dotazy a podělil se s Vámi o svůj názor. Je mi sic teprve 16 let, ale cítím, že je potřeba o tom mluvit a vzdělávat se, protože vzdělání je pro člověka důležité. V první řadě chci říct, že nejsem věřící, ale zase nejsem tak úplně nevěřící, spíš jen nechci být příslušníkem církve, protože se s ní v některých věcech nedokážu shodnout, ale několikrát jsem se přitom už na Boha obrátil se svými otázkami a se svými přáními, ale nejsem si pořád jist, zda je nebo není, ale jestli je, tak k němu cítím určitou náklonnost, ale ne prostřednictvím církve...

Mám už půl roku vztah s jednou dívkou, která je věřící, a to fakt silně věřící. To já ani zdaleka nejsem, ale přesto spolu dokážeme být, i když s ní v některých názorech výrazně nesouhlasím. Ta dívka pro mě znamená něco, jako znamená elektřina pro elektrický spotřebič. Bez ní ani ránu, tak to cítím. Dělám pro ni opravdu všechno, co je v mých silách, i přes to, že jsem nechtěl, tak jsem s ní šel do kostela, když mě o něco požádá, tak to splním, když to samozřejmě není něco, co nedokážu... Začal jsem kvůli ní hodně studovat víru a všechno, co to obnáší a hodně jsem se zarazil u šestého přikázání.

Nedokážu pochopit, proč na sex, masturbaci a vše okolo má církev takovýto pohled... Sex je dle církve vyhrazen pro manželský život, ale proč by tomu tak vlastně mělo být? Vždyť přeci, láska je cit, který taky stvořil Bůh a když se spolu dva lidé, kteří se vzájemně milují, vyspí, to přeci nemůže být těžký hřích, nebo minimálně nechápu, proč by tomu tak mělo být, přeci přikázání není tak krutý zákon, aby se za něco tak lidského a hezkého, jako je sex, posílalo do pekla... Další věcí je masturbace, ta dívka je zcela nedotčená, má na to pohled, že je to prostě nekřesťanské a tím to končí, přitom masturbace pro tělo přináší spoustu zdravotních benefitů a hezký požitek, já osobně masturbuji a nepřijde mi to nijak nebezpečné, závislý na tom rozhodně nejsem, také mě zarazilo, jak se církev staví k hormonální antikoncepci a kondomu, vždyť je to stejně jako všechno tady na zemi vlastně výtvor Boha, nebo snad ne?

Rozhodně se nestavím Bohu, jen mě zaráží pohled církve na sexuální život mimo manželství, je to pro mě takřka nepochopitelné a cítím, že to mezi námi vytváří určitou názorovou bariéru. Ona si je jistá tím, že její pohled je ten správný a nemá žádnou chybu, ale co když tomu tak úplně není?

Nechci o ní přijít a ani ji nechci nějakým způsobem měnit, ale postupně se jí snažím říct, že takhle to asi v dnešní době nebude fungovat... Přeci jen, věřících je málo a těch, co dodržují toto přikázání je úplné minimum a hlavně to jsou ženy, myslím si, že i pro ni by bylo hodně obtížné si najít jiného kluka, který by se s ní v tomto shodl... Myslím si, že v dnešním světě je skoro nemožné takhle žít...

Navic si myslím, že je relativně nezodpovědné a riskantní jít do manželství s někým, koho jsem nepoznal po tak důležité stránce jako je sex, rozhodně by to nemělo být tabu, ve vztahu je to důležité a dnešní vztahy bez sexu zkrátka nefungují...

Navic ona svým pohledem ovlivňuje i mě, kamarádi na mě tlačí, že kdy se s ní konečně vyspím, a ti, kterym jsem se svěřil mi říkají, že jsem blázen a o ní si myslí, že je to fanatik, je to pro mě všechno hrozně nepříjemné...

Co mám dělat v takové situaci? Je to pro mě i pro ni všechno hrozně složité a pro mě těžce pochopitelné, nechci stát proti ní a nechci stát proti Bohu, jen v tomto nesdílím názor církve...

Děkuji za váš čas.

Zdravím Vás,
děkuji za vaši odvahu napsat na naši linku.
Všechno, co píšete, je víc než pochopitelné. Rozumím tomu, jak věci pojmenováváte ze svého pohledu ´nevěřícího´ člověka. A chápu, že je náročné přizpůsobovat se milované osobě, která vidí mnohé věci zcela odlišně. Máte kuráž!
Píšete, že nedokážete pochopit, proč je špatně, když spolu začnete sexuálně žít, aniž byste byli v manželství, vždyť jde o vztah dvou lidí, kteří se vzájemně milují.
Slyšela jsem vyprávět příběh dívky, která sexuálně žila s chlapcem a později se rozešli. Po rozchodu měla pocit, že vydala ze své intimity zcela všechno, připadala si zcela bezcenně, jako špinavý a vyhozený papír, jako by se v ní něco porušilo a zničilo. Jako křesťané věříme, že Kristus může uzdravit a obnovit tuto čistotu, ale trvá to dlouho a je to často těžká cesta.


Slyšela jsem příběh jiné dívky, která dříve intimně žila s chlapci a nyní, když je už 10 let vdaná s jediným mužem ve šťastném manželství s dětmi, stále se jí vrací intimní obrazy z předešlých vztahů a trápí ji, protože nyní touží být plně odevzdána tomu, koho si vzala.

A tak dál. Mohla bych Vám vyprávět mnoho podobných příběhů, které ukazují všechny na stejnou věc: Srdce ženy je uzpůsobeno tak, že považuje sexualitu za něco velmi bytostného, můžeme říci její největší dar druhému, patřící hluboce do její osobnosti. Proto ono ´poprvé´ je tak důležité. A proč právě v oblasti sexu jde o tak citlivou věc? Právě proto že jde o nejintimnější oblast člověka. Říkává se, že kdybyste ukradl nějaké dívce 15 tisíc korun, nepoznamenalo by ji to tak hluboce, jako když se dotknete její intimity nevhodným způsobem, pod nátlakem nebo za okolností, kde jste se společně nedovedli ovládnout. Ano, píši společně, protože i když dívka ´svolí´, to neznamená, že později po případném rozchodu nebude mít na Vás hořké namísto sladkých vzpomínek.


Je dobře se ptát: pokud spolu dva lidé mají sexuální vztah, jsou připraveni přijmout život, tedy dítě a zodpovědně se o něj starat? Ze strany dívky jde o onu absolutní hodnotu, kde srdce a tělo jsou jedno: dám srdce a své tělo muži, proto s ním budu navždy. V tuto chvíli jsem připravena dát život dítěti.


Můžeme také polemizovat o otázce, do jaké míry je či není masturbace důležitá pro zdraví. Dovolím se namítnout, že žádná solidní studie do současné doby toto tvrzení nepotvrdila. Mimochodem, neumím si představit Boha, který by akceptoval celibát jako jednu z dobrých cest (Kristus žil v celibátu) a zároveň by absence sexuality a masturbace byla škodlivá pro tělo.


Je naopak mnoho sexuologů, kteří namítají, že muž, který se uspokojuje sám, je mnohdy méně připraven k intimitě se svojí ženou. V těle a v psychice muže dochází ke změnám, které mají negativní vliv na soužití manželů. I když píšete, že necítíte závislost, spoutanost není daleko. Masturbace stejně jako pornografie je závislostí se všemi charakteristickými znaky (můžete se podívat do jakékoliv seriozní učebnice psychologie).


Ohledně onoho ´posílání do pekla´, o kterém se zmiňujete, bych chtěla napsat jen tolik, že v realitě jednou nepůjde zřejmě o nějaké ´peklo a nebe´. Dívala bych se na to jinak. Jde o to, do jaké míry každý dokážeme v životě jít po cestě co do pevného a hlubokého respektu k druhé osobě. A dá se říci, že vlastně tváří tvář Bohu nakonec uděláme to, co jsme byli zvyklí dělat po celý život – kdo se otevíral respektující lásce a životu, řekně Bohu ANO, zde jsem a chci žít s Tebou. Kdo byl v životě zvyklý hledat hlavně sebe a čekal, že se mu ostatní budou podřizovat, ten to tak udělá i s Bohem a nakonec se při finálním setkání k němu otočí zády. Ono ´peklo´ bude vlastně život bez Boha – lásky. Proto se v kategorii ´pekla´ mluví o temnotě a něčem velmi těžkém. Kdo se odvrací od vztahu, ten se obrací k prázdnotě.
A sexuální život mimo manželství ? V takovém případě je sexualita degradovaná na věc. Namísto toho Vám nabízím pojímat sexualitu jako vyjádření hloubky a krásy vztahu. Je darem. Je možné dávat tento dar napravo nalevo a ještě si ho uchovat pro manželku? Neumím si to představit. Tato cesta něco stojí. Ale příslibem je krása a pokojná radost maželského a rodinného života a jeho naplnění v dětech.


Co se týká jistoty, se kterou Vaše dívka hájí své názory: můžeme říci, že názory církve se mohou měnit a mění v mnohých věcech, stejně tak, jako se mění každá organizace a celá společnost. To však také znamená stálost určitých jistot, které k církvi od nepaměti patří. Sem patří ona otázka sexuality a masturbace. Postoj církve zde vychází kromě jiného už z obyčejných lidských poznatků, z psychologie ženy a muže, ze zkušeností mnohých odborníků, ale i ze zkušenosti nás v pomáhajících profesích, z obyčejného doprovázení mladých lidí a naslouchání. Nejde zde až tak jen o postoj církve, ale i o postoj mnohých odborníků, kteří Vám potvrdí v těchto věcech podobný názor. Myslím si, že Vaše dívka možná neví všechno to, o čem píši, ale opírá se o intuici ženy a to jí dodává onu jistotu.
To že dnes je doba ´přesexualizovaná´ nic neubírá na těchto faktech, naopak.

Nejde tedy o ´krutý zákon´, jak píšete, ale spíše o to, jak ušetřit chlapce a zejména dívku krutých následků, které následují po těchto sexuálních zkušenostech.  

Kamarádi ať si myslí, co chtějí. Jestli je pro Vás tato dívka skutečným darem, pak za ní jděte, ať to stojí co to stojí. Myslím si, že kdo má osobnost dokáže jít někdy proti proudu, o to je pak přitažlivější.


Existují víkendové akce pro mladé, kde je možné o takových otázkách otevřeně mluvit, diskutovat, společně hledat odpovědi. Můžete např. využít nabídky Komunity Chemin Neuf v Tuchoměřicích u Prahy. Jsou tam velmi otevření k lidem, kteří hledají nebo nevěří. Můžete také položit otázky v osobním rozhovoru. 

Doporučuji Vám také knihu od Jean-Benoit Casterman : Láska, která za to stojí!... K dostání v křesťanských knihkupectví (najdete např. na paulinky.cz/). Kupte si ji a hovořte se svojí dívkou o jednotlivých kapitolách.
Doporučuji Vám také zajímavý článek z knihy Jde to vůbec aneb recept na šťastné manželství, který hovoří o úloze doteku mimo oblast sexuality, který ukazuje více věcí – všímá si potřeby intimity, která je stejně důležitá, jako sexualita. Dnešní svět tuto potřebu podceňuje. Sex považuje často za hlavní motor, jak naplnit potřebu intimity, což z psychologického hlediska není správně. 


Ohledně studia víry, o kterém píšete, chci Vám doporučit  kurzy Alfa – běží jich více po celé republice. Informace najdete na internetu. Je to osm večerních setkání základů víry pro ´hledající/nevěřící´. Vaše dívka by mohla chodit s Vámi. Existují také kurzy Alfa specificky zaměřené pro mládež. Kontaktujte odpovědného za českou Alfu.


Přeji Vám pěkný den a hodně odvahy ve Vaší upřímné cestě.

 

Kategorie otázky: Hledání Boha, víry, Vztah s nevěřícím

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu
(15. 4. 2024) Papež František přijal zástupce italského katolické skautského hnutí dospělých (MASCI) při  příležitosti 70.…

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery

(13. 4. 2024) 13. dubna 1950 přepadla komunistická bezpečnosti v rámci "akce K" mužské kláštery na území celého…

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec
(10. 4. 2024) Malé a jedinečné poutní místo Lomec se nachází u jihočeských Vodňan uprostřed lesa. Jde o poutní dům, kde je možné…

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině
(4. 4. 2024) Slavný americký seriál The Chosen o životě Ježíše Krista na TV NOE.

Jan Pavel II. († 2.4.2005) byl pro komunisty jasný nepřítel / audio k poslechu

Jan Pavel II. († 2.4.2005) byl pro komunisty jasný nepřítel / audio k poslechu
(2. 4. 2024) Ranou pro komunistický blok byl rok 1978, kdy byl zvolen nový papež a stal se jím polský kardinál Karol Wojtyla. Jeho…