K tobě, Bože, se obracejí mé oči. (Ž 141,8) - Citát z Bible na každý den

26. 6. 2023, kl, ovy

Sny s duchovním obsahem

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry)

Dobrý den, před časem se mi zdál divný a velmi živý sen, který se mi stále připomíná. Mám z něho strach. Zdálo se mi, že ke mně přišla nějaká paní a dala mi přívěšek s vyobrazením P. Marie. Moc se mi líbil, tak jsem si ho vzal, ale když jsem si ho dal na krk, viděl jsem, že na obrázku byla P. Marie velmi smutná. Je možné, že mi tím chtěl Bůh něco říct? Co? Nerozumím tomu.

Dobrý den, Bůh sice promlouvá skrze sny, ale není to rozhodně běžný prostředek jeho komunikace s námi. Je přirozené, že se nám ve snech míchají obrazy z našeho duchovního i běžného života. Takže brát je jako jasné poselství je nesmysl. Stejně tak je nesmyslné přistupovat k jejich výkladu pomocí snářů.

Co ale můžeme vždy po takovém silném snu udělat – vzít ho do modlitby – ptát se, z čeho ten a ten pocit ve snu pramení, zda nemá reálný kořen v mém životě, především v emocích (ty se totiž ve snech projevují nejvíc). Ve většině případů asi nepůjde o poselství shůry…. Bůh ale může sen použít, aby nějakou věc otevřel, dotkl se jí, varoval nás…. Můžete tedy Bohu položit např. otázku, proč by z Vás měla být P. Maria smutná a co byste s tím mohl případně udělat.

Pokud se Vám živý obraz ze snu bude i nadále vracet a je možné to probrat v duchovním rozhovoru s knězem nebo zkušeným křesťanem, ideálně s takovými, kteří mají ponětí o psychologii.

Znovu připomínám, že sny představují spíše nepřímou a ojedinělou cestou Božího promlouvání k lidem. Tím hlavním způsobem, jak se vůči nám Bůh projevuje, jsou texty Bible inspirované Bohem, ve kterých se zrcadlí Jeho moudrost. Četba Bible a rozjímání, s vhodnou pomocí při výkladu, je jedna z hlavních cest k porozumění, jak k nám Bůh mluví. Dalším důležitým zdrojem a pomocí je společenství církve.

Na závěr připojuji ještě poznámku, i když si myslím, že to není Váš případ. Někdy se může stát, že opakující se živé sny s náboženským obsahem, noční můry, které člověku nahánějí hrůzu, mohou mít původ v minulosti dotyčného nebo jeho rodiny. Pak je třeba se ptát, zda se v místě neděly nějaké zlé věci, nebyla v rodině praktikovaná magie, okultismus, spiritismus, ezoterika, východní náboženství, zda rodina nevyužívala horoskopy, kartářku apod. Taková minulost se může stát branou pro některé nevysvětlitelné projevy. V takovém případě je vhodné kontaktovat kněze, kteří slouží modlitbami za rozvázání z takových vlivů. Těchto věcí je pak třeba se zříci a svěřit se pod Boží ochranu. Ale z toho, co popisujete, to není Váš případ.

Kategorie otázky: Víra a život (život z víry)

Související texty k tématu:

Modlitba, meditace:
JAK SE MÁM MODLIT?- Neumím se modlit
Několik podnětů, jak se (začít) modlit
- Hovořit s Bohem I v našich citech může být pravda...
- Jednoduchý způsob modlitby v každé situaci
Modlitba pro kohokoliv, kdekoliv a kdykoliv
Přímluvná modlitba - proč a jak
- Modli se jak umíš, ne jak neumíš Bůh nepotřebuje naše básně 
- web o modlitbě: www.modlitba.cz

Spása, spasení

 

 

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Pěší pouť ke sv. Vintíři v Dobré Vodě u Hartmanic

Pěší pouť ke sv. Vintíři v Dobré Vodě u Hartmanic
(23. 5. 2024) V neděli 2. června 2024 půjdou pěší poutníci z bavorského Rinchnachu k místu zesnutí sv. Vintíře 

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)
(22. 5. 2024) Působil tam, kde smrt byla lepší než život...

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(20. 5. 2024) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Letnice, Svatodušní svátky...

(16. 5. 2024) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2024:…

15. květen - Mezinárodní den rodiny

(14. 5. 2024) 15. květen je od roku 1994 ustanoven jako Mezinárodní den rodiny. Texty k tématu: rodina (v katalogu), rodina (v…