Hospodin je můj pastýř, nic nepostrádám. (Ž 23,1) - Citát z Bible na každý den

14. 7. 2021, šape

Sex před svatbou a křest

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Sexualita předmanželská

Dobrý den,
nepocházím z křesťanské rodiny a k víře jsem došla postupem času. Mám již 3 roky přítele, který se nepovažuje za věřícího, ale moji víru plně respektuje a snaží se o tom kvůli mně i něco dozvědět (občas se mnou čte Bibli, jde se mnou do kostela a samozřejmě o tom mluvíme). Začínala jsem tak, že jsem se již od mala modlila, ale jinak jsem s vírou žádné zkušenosti neměla. Studuji SŠ, kde jsem se o Boha začala aktivně zajímat. Chodit do kostela, číst Bibli, ptát se faráře a svých kamarádů... a před rokem jsem došla k tomu, že bych se chtěla nechat pokřtít. S přítelem máme nemanželský sex a já nevím, jestli je možné se nechat pokřtít. Náš vztah směřuje ke svatbě, mluvíme spolu o tom, oba máme stejné představy o životě, známe plusy i mínusy toho druhého a pořád na našem vztahu pracujeme, proto věřím, že to je ten pravý. Budujeme náš vztah, hodně spolu mluvíme a vím, že když jsme se rozhodli pro to spolu spát, už jsme se dobře znali a mluvili jsme spolu otevřeně. Nelituju toho rozhodnutí a až nedávno mi došlo, že by to mohl být problém, protože se nemohu jít vyzpovídat. Ale církevní svatbu taky nemohu mít (nehledě na to, že až za pár let), tak teď nevím, jestli mohu ke křtu nebo jestli jsem prostě odepsaná... 

Přijmout svátost křtu můžeš

Milá...

nejsem si jistý, jestli odpovím na úplně všechno, anebo jestli ti odpovím tak, jak by sis možná přála. Pokusím se.
Sám jsem v Boha uvěřil na střední škole, tak trochu tuším, co můžeš prožívat. Bůh mi byl jakýmsi tmelem všeho, celého časoprostoru. Bůh mi otevřel široké obzory světa, přichystal mi tolik zajímavých situací a příležitostí. Život v důvěrném vztahu s ním je dobrodružný, nenudím se. A kdybych měl tuto cestu projít znovu, neotálel bych. Moc ti přeji to samé.

Přijmout svátost křtu můžeš. Je to přeci taková nízkoprahová svátost. Rozhodně nejsi odepsaná. Připravuj se dál. A když dovolíš, přidám několik poznámek k tebou uvedenému důvodu, proč by to nešlo.

Tvůj vztah se jeví jako vážný. Oba víte, co chcete, co dáváte, máte k sobě úctu. Je pochopitelné, že si chcete být blízko a že se chcete milovat. Tak nás Bůh ostatně stvořil. Ale popravdě sama naznačuješ, že něco není zcela v pořádku.
Mít sex může znamenat, že se líbáte a držíte za ruku. Ale předpokládám, že jsi chtěla vyjádřit, že souložíte. Promiň, pokud by to tak nebylo. Pak můžeš v klidu tento odstavec přeskočit. Sex je jakousi řečí těla. Začíná opravdu polibkem, obětím, pohlazením. V jeho vrcholu – je to jakási maturita – je absolutní odevzdání se, splynutí, sjednocení v souloži. Tento vrchol má dva účely: spojivý, sjednocující a plodivý. Jste připraveni počít a vychovávat dítě – plod vaší lásky, vašeho sjednocení? Pokud ano, pak proč čekat mnoho let na dokončení škol a kariér. Není nad zázrak života. Pokud ne, pak do toho splynutí vstupuje něco, co už není košér. Může to být strach z otěhotnění, který přeroste ve strach z druhého. Nebo si rozhazuješ přirozený hormonální koloběh v těle. Anebo zvláště ve vašem věku, kdy plodnost bude kulminovat, se stane „nehoda“… Pokud toto oba zvážíte, jistě to povede k nějakým rozhodnutím, které musíte udělat sami. To za vás nikdo neudělá.

Je dobré také vědět, že každý partnerský vztah má svou přirozenou dynamiku. Jako kdybyste se k sobě blížili a jeden moment, je třeba udělat nějakou kvalitativní změnu. Pokud nenastane, pak se bohužel od sebe můžete zase vzdalovat. Někde jsem slyšel, že vztah se „přechodil“. Existují statistiky, že u párů, které spolu spí a kde do několika let nepřijde dítě, se vztah rozpadá. Ty klíčové momenty určitě poznáte. A pokud spolu chcete opravdu žít, pak nečekejte.
Chápu, že mně „se to radí dobře“. Ale ty moje neutřesené rady jsou podepřeny určitou životní zkušeností. Být to tak nemusí, ale spíš bude. Každopádně vám oběma přeji radost z toho druhého, radost, která vyvěrá z pokoje a vyprošuji vám Boží požehnání.
 

Kategorie otázky: Sexualita předmanželská

Související texty k tématu:

Láska a sexualita:
- Tři rozměry lidské sexuality (Jozef Augustyn)
- Manželství a sexualita (Aleš Opatrný)
- Nesexuální doteky (MUDr. Wheat)
- O sexualitě mimo manželství (Anselm Grün)
- Další texty k tématu sexualita zde

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Astronaut J. B. Irwin: to ze Ježíš chdil po Zemi je víc, než že jsem já chodil po Měsíci

Astronaut J. B. Irwin: to ze Ježíš chdil po Zemi je víc, než že jsem já chodil po Měsíci
(19. 7. 2024) To, že chodil Ježíš Kristus po zemi, znamená pro mne nekonečně víc než to, že člověk chodil po Měsíci.

20. července 1969 dosáhli lidé povrchu Měsíce

20. července 1969 dosáhli lidé povrchu Měsíce
(17. 7. 2024) 20.7.1969 přistálo na Měsíci Apollo 11 s lidskou posádkou.

Duchovní obnova: Uzdravení a duchovní dary s Dr. Mary Healy v srpnu v Brně

Duchovní obnova: Uzdravení a duchovní dary s Dr. Mary Healy v srpnu v Brně
(15. 7. 2024) Ve Starez aréně v Brně se ve dnech 9. - 11. srpna 2024 uskuteční duchovní obnova CREDO, která přinese setkání a…

Tipy jak ne/odpočívat

(4. 7. 2024) Slovo rekreace pochází z latiny a znamená: re - creatio, neboli znovu - stvoření...

Cyril a Metoděj (5.7.)

(3. 7. 2024) Oba rodní bratři, jejichž svátek slavíme 5. července, pocházeli ze Soluně. Ta byla v té době největším střediskem…