Ježíš řekl: „Mluvím tak, jak mě naučil Otec.“ (Jn 8,28) - Citát z Bible na každý den

16. 6. 2022, efu

Satan, mimozemšťané, nová Země

Navigace: Katalog dotazů > Víra – nauka víry, katechismus

Dobrý den, rád bych se zeptal na pár věcí:

1. Proč je Satan považován za totální zlo, když nejvíce zla udělalo lidstvo samo? (Např. hrůzná zvěrstva nacistů nebo islámského státu a mnohem, mnohem víc).  Byl Satan zlý odjakživa, anebo byl dobrý a pomáhal lidem? Stvořil ho Bůh zlého nebo ho k tomu předurčil? Proč zrovna on je ten "Bůh" temnot ? Co ho vlastně zkazilo? Byla to jeho pýcha a touha být lepší než Bůh nebo mu bylo nějak ublíženo ukřivděno? Je možné aby Satan byl spasen, kdyby litoval svých hříchů?  

2. Bible prý říká že Bůh stvořil život pouze a jen na jedné planetě (na Zemi), ale když jsem viděl video na YouTube, jak je vesmír velký, tak ta velikost a množství galaxií a slunečních soustav v nich je tak ohromná, že je těžké věřit, že jsme jediná planeta se životem (těmi mimozemšťany nemám na mysli démony či anděly, ale smrtelníky z masa a krve, ať už myslící bytosti jako člověk nebo jen zvířata a rostliny). Navíc k čemu tak velký prostor? To už by bylo lepší, kdyby existovala jen jedna galaxie nebo jen jedna sluneční soustava.

3. Bible se zmiňuje o nové zemi, ale nikde není moc zmíněno, jak se na ní bude žít. Vím, že tam nemají být žádné nemoce, žádné postižení, stáří, únava, bolest, prostě nic negativního, což je skvělé, ale bude tam i technologie? Nebo budeme žít spíše středověkým způsobem života?

Děkuji za přečtení a odpovědi/vysvětlení.

Smartphony nebo kotlík a ohniště?

Milý ...

všechny tři otázky mají jedno společné – ptáte se na věci, o kterých nemůžeme mluvit s jistotou, ani Bible nám tu moc nepomůže. Můžeme jen vylučovací metodou s jistotou dojít k tomu, co možné není. První podmínkou takových úvah je odpoutat se od příliš lidských, materiálních představ. Nemůžeme přece očekávat, že Boží věci se odehrávají v mezích lidského přemýšlení a představivosti. Právě o tom to je – že totiž Bůh nekonečně náš svět převyšuje, takže i naše myšlení musí vykročit za své hranice. Což samozřejmě není možné, ale je možné tyto hranice aspoň uznat a pochopit, že Bůh je až za nimi. A dokonce nejen Bůh, ale i celý duchovní svět, včetně Satana.
 

Nová země

Takže na otázku, jestli budou v nebi smartphony a jaderné elektrárny, nebo se budeme muset spokojit s ohništěm a kotlíkem, neexistuje odpověď. Je to podobné, jako by se sýkorka ptala, jestli si lidé staví hnízdo ze suché trávy, nebo spíš vyhledávají dutiny stromů. Ne, lidé si vůbec nestaví hnízda. A stejně tak nová země a nové nebe, kde budou žít vzkříšení lidé, nebude mít nic společného ani se středověkem, ani s technologiemi, ale s nebem, které je mimo všechny pozemské kategorie. Vzkříšený člověk bude jiný – bude zcela ovládat své tělo, nebude omezen hranicemi v prostoru ani v čase, jeho tělo bude duchovní a bude mít moc nad hmotou, která bude mít také jiné vlastnosti. Na podrobnosti si budeme muset počkat až po vzkříšení, protože tady a teď na to naše představivost nestačí.
 

Mimozemšťané

Jestli je ve vesmíru ještě nějaká jiná civilizace nebo aspoň život, to nevíme. Bible mluví o stvoření světa a života v obrazech, není to žádná učebnice astronomie, fyziky nebo biologie. Píše se tam, že vesmír, země, všechno na ní, a především člověk je dílem Božím. Možná Bůh stvořil nějaké jiné živé a inteligentní tvory jinde ve vesmíru, ale o tom Bible nemluví – je to kniha o vztahu Boha a člověka na zemi. Ale stejně tak je možné, že jsme ve vesmíru jediní rozumoví tvorové – pro Boha není nic „příliš velké“ nebo „zbytečné“. On sám je nekonečný a věčný a všechno stvořené, byť by to byl celý vesmír, je proti němu jak zrnko prachu.Takže z pohledu Boží nekonečnosti je úplně jedno, jestli stvořil jednu galaxii nebo milión, jednu civilizaci nebo tisíce. My musíme pečlivě zvažovat, jestli je naše činnost dostatečně efektivní, jestli neděláme nějaké zbytečnosti, které nám ubírají čas, sílu, peníze, ale Bůh nemá tyhle problémy. Může klidně pro jediného člověka stvořit celý vesmír s jeho nekonečným (z našeho pohledu) prostorem a miliardami galaxií, nijak ho to neunaví a nemusí se ptát, k čemu to je – tvoří pro krásu a radost samotného tvoření.
 

Satan

A teď ten Satan. Nemůžeme srovnávat jeho účinnost s účinností Hitlera nebo jakéhokoliv jiného lidského zla. Zase si pomůžu příkladem: Proč se mluví pořád o Elonu Muskovi a jeho Tesle, když ji přece vyrábějí lidé v továrnách a ne on? Protože je to jeho vynález, jeho firma, jeho továrny. Podobně je to se Satanem a jeho lidmi. Hrůzná zvěrstva nacistů, Stalin, islámský stát – to všechno je Satanova firma a kromě dalších padlých andělů v ní pracují i lidé.

Satan byl podle Bible stvořen jako nejvznešenější z andělů, ale hned po svém stvoření se nechal unést svou krásou a intelektem, a postavil se proti svému Tvůrci. Ano, máte pravdu – chtěl být jako Bůh, možná lepší než Bůh. Byla to jen jeho pýcha, nic jiného. Protože je Bůh nanejvýš dobrý, nemohl stvořit ani udělat nic zlého, co by Satana přivedlo k pádu. Rozhodl se tak sám, svoji svobodnou vůlí, a strhl s sebou nejen další anděly, kteří byli v hierarchii pod ním, ale i člověka. Tím se rozpoutaly všechny ty hrůzy, které nás obklopují.

Satanovo rozhodnutí je trvalé a definitivní, protože nežije v čase. První okamžik jeho existence byl zároveň okamžikem jeho rozhodnutí, a tento okamžik trvá a bude trvat celou věčnost. To je zase něco, co přesahuje lidskou představivost a co se nedá vysvětlit v hranicích našeho časoprostoru. To ale neznamená, že je to nějaký nesmysl – koneckonců už i ve vědě narážíme na hranice lidské představivosti. A duchovní svět je ještě za hranicemi těch nejabstraktnějších věd.

Ne, Satan není žádný „bůh temnot“. Je jen jediný Bůh, z jehož ruky vychází jen dobro, moudrost, krása a láska. Jeho nejkrásnějším dílem jsou duchovní tvorové s intelektem a svobodou, tedy andělé a lidé. Jen ve svobodě můžeme milovat, a láska je smyslem celého stvoření. Svoboda je tedy obrovský dar, i když nese s sebou riziko, že se obrátí proti svému Tvůrci. I tak to stojí za to, protože bez svobody by na světě nebyla možná láska a celé stvoření by tak postrádalo svůj hlavní smysl. Bůh je připraven i všechno zlo a nenávist obrátit nakonec v dobro a lásku – a to je podstatou „nové země a nového nebe“.

Přeji Vám i nám, abychom se tam potkali.

Kategorie otázky: Víra – nauka víry, katechismus

Související texty k tématu:

Vzkříšení, život po smrti, posmrtný život:
- Smrtí končí jen jedna podoba lidská existence
- Máte strach ze smrti? Otázka, která rozesmála Matku Terezu
- "Já jdu domů, do náruče Boží".
- Rozdíl mezi vzkříšením a reinkarnací (Anselm Grün)
- "Život po porodu neexistuje", rozhovor tří embryí v těle matky...
- Smíme očekávat nová nebesa a novou zemi
- Jistota ´adresy v nebi´ člověka posiluje
- Další texty k tématu vzkříšení zde

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(1. 4. 2023) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Co je to mazanec?

Co je to mazanec?
(27. 3. 2023) Co je to mazanec... Několik osvědčených receptů na velikonoční mazanec.

Velikonoce - pracovní listy pro děti

(26. 3. 2023) Pracovní listy k Velikonocům - k doplnění, přečtení, vybarvení i dokreslení...

Svátek Zvěstování Páně (25.3.)

(23. 3. 2023) Žádný učený z nebe nespadl a z nebe nespadl ani Bůh. Bůh si zvolil svou cestu do světa prostřednictvím člověka, který se…

Fotogalerie - Miloslav kardinál Vlk

Fotogalerie - Miloslav kardinál Vlk
(18. 3. 2023) 18. 3. 2017 zemřel Miloslav kardinál Vlk. Publikueme několik amatérských fotografií...

Internet - dobrý sluha i zlý pán. Doporučujeme k přečtení!

Internet - dobrý sluha i zlý pán. Doporučujeme k přečtení!
(16. 3. 2023) Doporučujeme k přečtení knížku: S mobilem do Božího království? 25 úvah o tom, proč je internet dobrý sluha i…

Jiří Grygar (* 17. 3. 1936)

(16. 3. 2023) Český astronom a astrofyzik, významný popularizátor vědy v oblasti astronomie, astrofyziky a vztahu vědy a víry, za…