K tobě, Bože, se obracejí mé oči. (Ž 141,8) - Citát z Bible na každý den

18. 7. 2023, tob

První pátky a soboty v měsíci

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Modlitba

Dobrý den, můžete mi prosím napsat, jak je to ohledně zpovědi u slavení prvních pátků a sobot v měsíci - kolik dní před nebo po prvním pátku a první sobotě je třeba zpověď vykonat? A je nutné při prvním pátku jít na mši sv. nebo je dostačující bohoslužba slova s přijímáním eucharistie?
Ještě by mě prosím zajímalo, co jsou úterky ke sv. Martě? 
A prosím poslední dotaz - pochopila jsem správně, že možné se zasvětit Panně Marii, sv. Josefu a sv. archandělu Michaelovi? Nebo ještě jiným svatým (andělům)?
Moc děkuji.

Pro naši spásu je rozhodující osobní víra a z ní vyrůstající životní praxe

Vážená ....,
nejprve si dovolím připomenout, že první pátky a první soboty jsou chvályhodné úkony osobní zbožnosti, které opakovaně doporučily i nejvyšší církevní autority. Tato formy zbožnosti byly církvi darovány jako lék na určitý problém. Měly napomoci tomu, aby lidé pravidelně přijímali svátosti, konali pokání a podobně. I dnes jsou tyto praktiky žádoucí a doporučeníhodné, ale je třeba se vyvarovat nebezpečí jejich možného „magického“ chápání. Stále platí, že rozhodující pro naši spásu je osobní víra a z ní vyrůstající životní praxe následování Krista podle požadavků evangelia. První pátky to mohou podpořit, ale určitě ne nahradit.

V duchu výše uvedeného si troufám říci, že pokud chodíte ke zpovědi pravidelně jednou za měsíc, pak je vše v pořádku a může to být třeba i dva týdny před, či po prvním pátku/ sobotě. To pochopitelně platí za předpokladu, že se mezitím nedopustíte těžkého hříchu. Pak je třeba litovat a vykonat zpověď co nejdříve. Jestliže podmínky předpokládají svaté přijímání, pak účast na mši svaté není nutná.

Osobní zasvěcení spadá do sféry soukromé zbožnosti, která je velice rozmanitá a dynamická. Různí jednotlivci a skupiny přicházejí se stále novými formami zbožnosti, které se snadno šíří po sociálních sítích. Není nutné ani možné tomu věnovat přílišnou pozornost. Bude-li to třeba pro vaši spásu, tak si Vás to „samo najde“. Rozhodnutí pro osobní zasvěcení by mělo vyrůstat z hluboké vnitřní potřeby a být důkladně prohovořeno s duchovním rádcem, nebo alespoň zpovědníkem, který Vás dobře zná. On Vám také vysvětlí vnitřní „logiku“ zasvěcení se a ukáže, že seznam těch, kterým se lze zasvětit, má nepochybně mnohem více jmen, než jste uvedla.

Kategorie otázky: Modlitba

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Pěší pouť ke sv. Vintíři v Dobré Vodě u Hartmanic

Pěší pouť ke sv. Vintíři v Dobré Vodě u Hartmanic
(23. 5. 2024) V neděli 2. června 2024 půjdou pěší poutníci z bavorského Rinchnachu k místu zesnutí sv. Vintíře 

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)
(22. 5. 2024) Působil tam, kde smrt byla lepší než život...

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(20. 5. 2024) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Letnice, Svatodušní svátky...

(16. 5. 2024) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2024:…

15. květen - Mezinárodní den rodiny

(14. 5. 2024) 15. květen je od roku 1994 ustanoven jako Mezinárodní den rodiny. Texty k tématu: rodina (v katalogu), rodina (v…