Naše duše vyhlíží Hospodina. (Ž 33,20) - Citát z Bible na každý den

19. 7. 2022, tob

Problémy ve třídě. Měla bych být milosrdný Samaritán?

Navigace: Katalog dotazů > Náctiletí - sexualita, vztahy > Hudba, škola, krize víry,...

Milá redakce,
mám dotaz ohledně toho, co mám v dané situaci dělat.
Chodím do třídy s holkou z farnosti. Je jiná než já; docela extrovert, a tak nemá problém o své víře mluvit.  Já  víru nezapírám, ale jednoduše jsem se s ní ani nechlubím, takže myslím, že ještě většina lidí ze třídy ani nemá ponětí, že  jsem křesťan. A tady nastává problém. Já jsem totiž do kolektivu zapadla celkem bez potíží, kdežto výše zmíněná spolužačka nemá své pevné místo - nemyslím si, že to bude vyznáním, ale každopádně se ve třídě necítí moc dobře. Cítím, že bych jí měla pomoct, nějak jí vyjádřit podporu či alespoň sounáležitost v oblasti víry, ale je to pro mě tím těžší, protože mi jako člověk charakterem také moc nesedí. Naopak na ni sama bývám občas hnusná, jako bych si protiřečila. Já ji ale nerada vidím na kraji společnosti... Mohli byste mi, prosím, poradit, jak bych se měla jako křesťanka zachovat?
Děkuji za odpověď a přeji krásné dny!

Nejnižším stupněm lásky je spravedlnost

Milá ...
díky za dotaz, který svědčí o citlivosti vašeho svědomí. Ježíš nám říká, že máme milovat Boha nadevše a bližního jako sama sebe. Princip je tedy jasný a zbývá jeho konkretizace.

Víru nemáme zapírat, ale nemusíme se jí na potkání „chlubit“. Žádoucí je, když vnímavější část okolí něco vytuší z našeho jednání, postojů, přístupu. Jinak řečeno: Vyznáváme svou víru mnoha způsoby, a když je to nutné, tak i slovy. Na případné otázky samozřejmě odpovídáme pravdivě (nebo nijak).

Platí, že nejnižším stupněm lásky je spravedlnost, tedy dát každému, co mu náleží. A spolužačka si asi nezaslouží, abyste na ni byla hnusná. Pomineme-li extrémní situace přímého ohrožení, kdy útočník ztrácí některá svá práva, má každý člověk právo na naši úctu, respekt a případnou pomoc. To je úroveň, pod kterou byste rozhodně neměla klesnout.

Ostatní je věcí lidské náklonnosti a také touhy po křesťanské dokonalosti. Tedy: Nemáte povinnost pod hříchem zacházet s ní lépe, než s ostatními spolužáky, ale je špatné, jednat s ní hůře.
Ať se daří.

Kategorie otázky: Evangelizace, Hudba, škola, krize víry,...

Související texty k tématu:

Evangelizace, zvěstování, misie
- Nenechávejte si Krista pro sebe! (Benedikt XVI.)
- Evangelizace je nejlepší služba spoluobčanům... Proč a jak evangelizovat.
Nemějte strach jít do ulic a na veřejná místa (Jan Pavel II.)
- Texty ke klíčovému slovu (štítku) evangelizace

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Pěší pouť ke sv. Vintíři v Dobré Vodě u Hartmanic

Pěší pouť ke sv. Vintíři v Dobré Vodě u Hartmanic
(23. 5. 2024) V neděli 2. června 2024 půjdou pěší poutníci z bavorského Rinchnachu k místu zesnutí sv. Vintíře 

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)
(22. 5. 2024) Působil tam, kde smrt byla lepší než život...

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(20. 5. 2024) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Letnice, Svatodušní svátky...

(16. 5. 2024) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2024:…

15. květen - Mezinárodní den rodiny

(14. 5. 2024) 15. květen je od roku 1994 ustanoven jako Mezinárodní den rodiny. Texty k tématu: rodina (v katalogu), rodina (v…