Vezměte. To je mé tělo. (Mk 14,22) - Citát z Bible na každý den

17. 2. 2009

Předmanželský sex nahradila masturbace

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Sexualita jiné

Mám dotaz na stokrát omílané a jinak dosti frekventované téma. Jsem na VŠ, mám přítelkyni, chodíme spolu 3 roky. Po určité době jsme spolu začali sexuálně žít. Před jistou dobou jsme se rozhodli přestat.  Nebudu si nalhávat, že jsem 100%  přesvědčen o nezbytnosti takového řešení, i když argumenty znám. Kněz ve zpovědi mi ale dost „zatápěl“ (přesto dával rozhřešení; několik mým známých u svých zpovědníků nemělo to štěstí….)

Bohužel, jakmile jednou člověk nasedne, těžko se zastavuje, a tak pohlavní styk nahradila masturbace. Nedokážu si s tím poradit. I když podle zpovědníka je to hřích kvalitativně nižší úrovně a odpadá riziko otěhotnění…

Je dobře, že jste se i dodatečně rozhodli pro předmanželskou čistotu. Rozumím, že je to pro vás (možná oba) velmi náročné, ale určitě to stojí zato. Z praktického hlediska je potřeba se dobře domluvit na hranicích, které už jsou pro Vás nějak ,,ohrožující‘‘.…..právě ve smyslu velkého vzrušení, vedoucího k touze po masturbaci. Možná bude potřeba omezit mazlení a objetí a hledat jiné způsoby, jak si vzájemně vyjádřit lásku. Tahle "vynalézavost" lásky bude pro váš vztah i vaše manželství velkým přínosem.

Hledejte, co Vám pomáhá předejít vzrušení, odvézt pozornost….. Nevím, jak moc jste aktivní, jak moc pohybu a fyzického vybití máte, ale určitě by Vám pomohl sport nebo fyzicky náročná práce. (Můžete kouknout na některé rady u nás na webu v rubrikách -

předmanželská sexualita
sexualita jiné
heslo: masturbace


Pokud v životě počítáte s Bohem, obraťte se na něj také ve společné modlitbě. Proste ho o pomoc a moudrost vedení Duchem. Věřím, že Bůh je opravdu dobrý, laskavý a přející. Svoje doporučení - "mantinely pro náš dobrý život" nám nedává proto, aby nás trápil, ale pro náš pokoj a dobro. Hledejte společně, jak dál žít své "chození". Poznávejte nejen svá těla, ale také vzájemně své rodiny, přátele, koníčky, zvyklosti, obdarování i zlozvyky:-)….. Možná také zvažte (sami, v poradně…, s někým, komu důvěřujete), zda po 3 letech nenazrává čas na vstup do manželství.


…Nechci Vaši situaci nijak zlehčovat, ale přece jen připomenu, že nejspíš každý z nás má nějaké slabší místo, nějakou potíž, kterou hůře zvládá. Jenže ta potíž není naším celým životem! Navíc ve Vašem případě nejde o něco, co by přímo poškozovalo někoho z Vašich bližních. Takže je to trochu tak, jako když se nemotorný lyžař vypraví na túru. Sice občas upadne nebo se dokonce zaboří do závěje, ale zase se zvedne a jde dál. A pokud svou cestu neopustí, dojde k cíli.

Předpokládám, že Vaše víra je upřímná, že s Bohem v životě počítáte a hledáte jeho vůli. Když svou situaci nezvládnete, přijměte s pokorou, že nejste v tu chvíli schopen jednat tak, jak byste jednat chtěl. Řekněte to Bohu a poproste ho za odpuštění, hřích potom ve svátosti vyznejte, ale hlavně pokračujte na své cestě životem s Bohem a k Bohu dál.

Bohužel Vám neporadím žádný "kouzelný prostředek", který by vás obtíže zbavil. Ale chtěl bych Vás povzbudit, abyste příliš neulpíval pozorností na tomto svém problému a abyste byl rád a vděčný, že máte dar víry a z tohoto daru žil.

Přeji Vám mnoho radosti ze sebe navzájem i ze společné cesty s Bohem a také neumdlévající víru a naději v Boží dobrotu.

Pokoj vám.
Linka víry

Kategorie otázky: Sexualita jiné

Související texty k tématu:

Láska a sexualita:
- Tři rozměry lidské sexuality (Jozef Augustyn)
- Manželství a sexualita (Aleš Opatrný)
- Nesexuální doteky (MUDr. Wheat)
- O sexualitě mimo manželství (Anselm Grün)
- Další texty k tématu sexualita zde

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Boží tělo -svátek

(27. 5. 2024) Slavnost Těla a krve Páně

Pěší pouť ke sv. Vintíři v Dobré Vodě u Hartmanic

Pěší pouť ke sv. Vintíři v Dobré Vodě u Hartmanic
(23. 5. 2024) V neděli 2. června 2024 půjdou pěší poutníci z bavorského Rinchnachu k místu zesnutí sv. Vintíře 

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)
(22. 5. 2024) Působil tam, kde smrt byla lepší než život...

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(20. 5. 2024) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Letnice, Svatodušní svátky...

(16. 5. 2024) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2024:…