Neutiskujte se navzájem! (Lv 25,17 ) - Citát z Bible na každý den

21. 7. 2020, MN

Předmanželský sex a zpověď

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Sexualita předmanželská

Dobrý den,
můj dotaz se týká předmanželské sexuality a zpovědi. Je mi skoro dvacet a nedávno jsem měla svůj první sex s přítelem. Byl a je to pro mě největší čin lásky a rozhodně nelituji, že k němu došlo. Už tolikrát jsem byla v situaci, i s jinými partnery, kdy k tomu mohlo dojít avšak jsem vždy odmítla, protože mi to nepřišlo jako správná věc, až do teď.
Zároveň vím, co je psáno v desateru, a na vzdory všem mým pocitům, pořád si uvědomují, že je to porušení pravidel, tedy hřích. Ale já to tak prostě necítím. Moc bych chtěla jít ke zpovědi, ale nechci se z toho zpovídat, nebo líp, mám pocit, že spíš nemůžu, než že bych přímo nechtěla, protože základem pro upřímnou zpověď je přeci lítost, ale tu jednoduše nepociťuji. A když toho nelituji, ani si nechci dávat předsevzetí, že příště se to nestane, stejně vím, že jo. Jediné, čeho opravdu lituji je to, že toho nelituji (doufám, že je to srozumitelné :D). A teď nevím, co s tím..

Milá pisatelko,
především děkuji za důvěru, se kterou se na nás obracíte v tak delikátní a citlivé věci. Uvědomuji si, že to není vždy jednoduché vysvětlit, když svého partnera máte opravdu ráda.

Rád bych zkusil vysvětlit problematiku z jiného konce. Představte si zcela ideální situaci dvou partnerů (zcela obecně): mají se rádi, darovali jeden druhému svůj život, před celým světem jasně deklarovali své rozhodnutí spojit své životy, vybudovali zázemí pro svojí budoucí rodinu a nyní se jeden druhému zcela odevzdávají v manželském sexu – naplno, s otevřeností pro nový život. A těší se na děťátko, které bude pro ně radostí a znamením vzájemné lásky, která je doslova plodná! Sex bude krásný, silný a Bohem chtěný!! Tedy nejde o žádný hřích, ale naopak o projev Božího požehnání.

Rozdílná situace nastane, když z této ideální začneme postupně odkrajovat některé předpoklady: například ještě nevíme, zda zůstaneme spolu; děťátko možná v budoucnu, teď ne; nemáme zázemí a chceme ještě chvíli studovat... Prostě doplňte to, co je pro Vás realitou. A najednou vysvítá, že pojem hřích se nevztahuje přímo na sex jako takový. Vztahuje se na okolnosti, které neodpovídají, nejsou správně nastavené proto, aby to už mohlo být nyní naplno.

Jak to každou ženu bolí, když po takových překrásných a silných chvílích se vztah rozpadne. Jakoby na sobě nesla všechny doteky dál. Je pak těžké začít nový vztah... Proto je sex „před manželstvím“ hřích. Jde o to, že ještě není vsazen do podmínek, kdy je naplno a je naplno s vnitřním pokojem zvláště pro ženu. Je něčím v tuto chvíli velice omezený...

Bůh Vás ani na minutu nepřestal milovat! I nyní Vás má velice rád a váží si Vás. Zpověď je okamžik svěření svého života Boží lásce a zvláště svěření všeho, kde jsme se lásce vzdálili např. sobectvím... Ke zpovědi tedy nepřistupujte s tím, že Vám není líto něčeho krásného. To je hloupost. Ale zkuste v pravdě nahlédnout, jak obrovské riziko podstupujete, když riskujete, že možné děťátko počnete do nějakých divokých podmínek. Zanechá to na něm velmi neblahé následky, ale jakoby Vám to bylo jedno (myslím ale že není). Nebo když berete antikoncepci a poškozujete si tak své zdraví či zdraví svého budoucího dítěte. Anebo jestli nakonec tento partner nebude Vaším manželem a tátou Vašich dětí, bude to pro Vás na celý život jakási pálící stopa... Tedy hříchem je ono otevření obrovské síly sexu v situaci, která ještě nenazrála plného sebeodevzdání se navzájem.

Milá pisatelko, věřím, že porozumíte tomu, co Vám chci sdělit. Obávám se, že ještě neznáte všechna úskalí, která lidská vášeň v sobě nese, a jste tak snadno zranitelnou. Je dost pravděpodobné, že máte být jednou skvělou milující maminkou a manželkou. Ze srdce Vám to přeji. Vyprošuji Vám, abyste celou svoji lásku mohla nést před Boha a on Vám pomohl porozumět...

Kategorie otázky: Sexualita předmanželská

Související texty k tématu:

Láska a sexualita:
- Tři rozměry lidské sexuality (Jozef Augustyn)
- Manželství a sexualita (Aleš Opatrný)
- Nesexuální doteky (MUDr. Wheat)
- O sexualitě mimo manželství (Anselm Grün)
- Další texty k tématu sexualita zde

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5-8)

Nevzdoruj svému štěstí - doporučujeme k přečtení

Nevzdoruj svému štěstí - doporučujeme k přečtení
(22. 7. 2021) Vzdor a lenost nám mnohdy brání na naší cestě ke štěstí... Co s tím?

Čemu mě naučil let na Měsíc (Astronaut J. B. Irwin)

Čemu mě naučil let na Měsíc (Astronaut J. B. Irwin)
(19. 7. 2021) To, že chodil Ježíš Kristus po zemi, znamená pro mne nekonečně víc než to, že člověk chodil po Měsíci.

20. července 1969 dosáhli lidé povrchu Měsíce

20. července 1969 dosáhli lidé povrchu Měsíce
(17. 7. 2021) 20.7.1969 přistálo na Měsíci Apollo 11 s lidskou posádkou.

Doporučujeme k přečtení: Hroznýš v dívčí škole

Doporučujeme k přečtení: Hroznýš v dívčí škole
(16. 7. 2021) Kniha o jedné nestandartní škole, ne/standartním životě z víry, ne/standartním Božím…

Příroda je velkolepá podívaná

(12. 7. 2021) Tato překrásná „kniha“ se otevírá všem – jak malým, tak velkým. V kontaktu s přírodou člověk…

Tipy jak ne/odpočívat

(4. 7. 2021) Slovo rekreace pochází z latiny a znamená: re - creatio, neboli znovu - stvoření...