Proměním jejich nářek v radost. (Jer 31,13) - Citát z Bible na každý den

14. 4. 2023, jšp

Potěšení na úkor druhých?

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Křesťanská etika, hřích

Dobrý den, žiju v podstatě v situaci, kdy mám všeho nadbytek. Jinde ve světě lidé nemají takové štěstí, často nemají naplněny ani základní potřeby a velmi trpí. Mou otázkou je, jaký k tomu zaujmout přístup. Nakolik je po zajištění základních věcí, aby člověk mohl fungovat (jídlo, oblečení, bydlení pro sebe a rodinu), morálně správné udělat si radost a kupovat si něco navíc, i když to vůbec nepotřebuji?  (Např. nové suv, dovolenou u moře,  když bych se místo toho mohl spokojit s levnou variantou - např. levná ojetina, dovolená doma). Zbytkem peněz bych pak přeci mohl podpořit lidi, kteří to potřebují. Mám špatný pocit z toho, že si pro radost kupuju něco, co nepotřebuji a místo toho jsem mohl pomoci. "Já se cpu zmrzlinou, zatímco chudák ve světě umírá." Není  dávání z nadbytku povrchní? Když nás to v podstatě nic nestojí? Nakolik je správné dělat si radost a "těšit se na úkor druhých"? 

Neklid a touha něco dělat Tě otevírá pro službu

Neklid a touha něco dělat je možná otevřením prostoru pro Tvou službu. Studentská léta je čas,  kdy je možné se nasadit do projektů přímo. Zlepšit perspektivu lidí v místě a čase. Nebo podpořit fungující projekty s velkou přidanou hodnotou (Marys meals, Siriri,...). Sám jistě dobře víš, na co máš kapacitu. Je třeba zaměřit se na rozlišení Tvé cesty. Hospodin má takovou, která naplní Tvé tázající srdce. Jen se nebát ptát a vykročit.

Co se týká drobných radostí každého dne - ty jsou velmi důležité. Svatý Pavel uměl žít v nadbytku i v nedostatku. Slavení člověku pomáhá tvořit společenství, překonávat těžká období a učí ho radosti a vděčnosti. Jakákoli askeze by měla být zároveň spojena s vnitřní radostí a pokojem. (Milosrdenství chci a ne oběť.)

Statusové věci, které si člověk pořizuje (auta, domy, telefony,..), odpovídají jeho práci a zařazení ve společnosti. Je otázkou, zda se bude s ředitelem firmy bavit kontraktor zakázky, když přijede ve starém vozidle... Co se týká osobních věcí, to je na osobní volbě. Papež František apeluje na osobní zodpovědnost a jeho texty jsou inspirativní.
Požehnanou volbu cesty.


P.S.: Texty k inspiraci:
Do nebe si vezmeme jen to, o co se rozdělíme s druhými
Chudoba
Bohatství, mamon, zajištění
Chudoba
Bohatství


 

Kategorie otázky: Křesťanská etika, hřích

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Mezinárodní den seniorů 1.10.

Mezinárodní den seniorů 1.10.
(29. 9. 2023) Víte, pro mě stárnutí je přibližování se cíli. A ten cíl stojí za to. Ani oko nevidělo, ani ucho neslyšelo, ani do srdce…

Svatý Václav stál u základů Evropy

Svatý Václav stál u základů Evropy
(28. 9. 2023) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?

Mnichovská dohoda zavalila bezpočet lidí nepopsatelným utrpením

Mnichovská dohoda zavalila bezpočet lidí nepopsatelným utrpením
(28. 9. 2023) Násilí a bezpráví zasadilo těžké rány a zanechalo hořkost. Všeho toho velice lituji, naplňuje mě to smutkem a hluboce se…

Svatý Václav je voják i světec

Svatý Václav je voják i světec
(27. 9. 2023) Odhodlaně třímá svůj meč, přitom si ale válku nepřeje.

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí
(26. 9. 2023) Nezapomeňme na tradici svatováclavskou...

Seminář "Otcovo srdce"

Seminář "Otcovo srdce"
(26. 9. 2023) Praktický seminář o Otcově Boží lásce s názvem „Otcovo srdce“ proběhne ve dnech…

Jak roste vinná réva a jak se dělá víno? Pracovní listy pro děti

(23. 9. 2023) A znáte nějaké další rostliny, které se objevují v Bibli?