Kdo věří, má život věčný. (J 6,47) - Citát z Bible na každý den

6. 11. 2020, Jas

Orální sex

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Sexualita v manželství

Zdravím Vás a prosím o radu.

Jsem šťastně vdaná žena. Před časem jsem pocítila obrovskou touhu po Kristu, vracím se ke své víře, reflektuji svůj život a snažím napravit přešlapy, včetně těch, které jsem dříve neviděla. Můj muž je nevěřící, proto se mimo jiné trápím otázkami našeho intimního vztahu, kde mezi námi nepanuje jednota...

První věcí je, že po mně občas můj muž  žádá orální uspokojení. Nikdy jsem neměla důvod mu to odepřít, tedy až do teď. Vím, že je to spíše jeho hřích  a i to mě hodně mrzí, ale určitým způsobem nesu vinu i já. Za manžela se denně modlím, mluvíme spolu, zkoušíme najít řešení, zatím se nám to však nedaří. Nevím, jak z toho ven.

Další věc je používání prezervativu v plodných dnech. Zvykla jsem si na metodu plánovaného rodičovství a jsem s ní naprosto spokojena. Manžel ale nedokáže tak dlouho bez milování vydržet, proto tohle řešení.

Měla bych se z toho pokaždé zpovídat? Můžu vůbec přijmout Krista v eucharistii? Nejspíš to u mě není možné, ale tolik bych chtěla Bohu nabídnout čisté srdce. Zatím jsem nenašla odvahu ani způsob, jak se v této oblasti plně svěřit svému zpovědníkovi.

Děkuji Vám za pochopení i za odpověď.

 

-redakčně upraveno-

To, že se přibližujete ke Kristu, by nemělo znamenat, že se vzdalujete svému manželovi

Milá  pěkně Vás zdravím a děkuji, za důvěru, se kterou se na linku víry obracíte. Vnímám, že pro Vás nebylo snadné odhodlat se a napsat o svém trápení a nejistotě v intimních otázkách. Orální uspokojení manžela jste začala rozlišovat jako hřích. Nevíte, jestli se pokaždé zpovídat z používání prezervativu v plodných dnech. Ráda byste přijímala Krista v eucharistii a obáváte se, že to není možné.

Je velká milost, že jste pocítila touhu po Kristu a hledáte cestu, jak se mu přiblížit. Chtěla bych Vás ujistit, že On je Vám blízko a raduje se z toho, že se máte s manželem rádi a prožíváte radost ze sebe navzájem i ze společné sexuality. Sexualita muže a ženy je darem od Hospodina. Přála byste si žít poctivě a čistě Vaše manželství. Nevím, co způsobilo, že jste se začala  trápit otázkami Vašeho intimního soužití.

Církev se konkrétnostmi manželského sexuálního života nezabývá. Pouze povzbuzuje k zachování základních dvou linií – za prvé, aby tělesná intimita byla ve všech svých projevech pro oba partnery pravdivým vyjádřením jejich vztahu vzájemné lásky a úcty. A za druhé, aby jako celek nevylučovala otevřenost vzniku nového života. Všechno ostatní je otázka svobodného, velmi intimního a společného rozhodnutí manželů.

Je vzácné, že jste s manželem k sobě otevření a dokážete spolu mluvit o svých potřebách i starostech a hledáte řešení, abyste se ve vztahu cítili dobře oba. Vždy bude existovat určité napětí mezi tím, co preferuje žena a co muž. Obecně platí, že i v oblasti tělesné lásky bychom se měli ptát sami sebe a svého svědomí, zda jednáme v zájmu a k prospěchu vzájemné lásky, nebo nám jde spíš o sebe samého. Dobré je to, co konáme z čisté a opravdové lásky. Možná, že Vám přinese povzbuzení, že to, co manželovi občas s láskou poskytnete, nemusí být úplně špatně. Pokud by Vás ovšem pouze využíval ke svému uspokojení, bylo by to projevem sobectví. Když vidíme v druhém jen objekt k uspokojení vlastních přání, je to ponižující.

Píšete, že zkoušíte najít řešení, a to je důležité, že jste spolu na cestě. Manžel se svým poznáním je přece jen trochu někde jinde. Proto je dobré, abyste ho citlivě přijímala. Bylo by škoda, kdyby pro něj představa o Bohu byla spojena hlavně s omezeními v oblasti sexuality. Bůh je přece láska a láska k partnerovi a láska k Bohu si neprotiřečí. Ve svém muži zároveň přijímáte Krista a darujete mu sebe a svoji lásku. Těžko se to dává do slov. Ale to, že se přibližujete ke Kristu, by nemělo znamenat, že se vzdalujete svému manželovi. Právě naopak.

Píšete, že se modlíte za manžela i za sebe, spoléháte na Boží pomoc, a to je ta nejlepší cesta. On Vás povede nejen v oblasti intimních projevů lásky, ale i v těch dalších, které jsou stejně důležité. Tělesná intimita je úzce propojená s blízkostí v dalších oblastech manželství.

A teď ještě k Vaší další otázce – používání prezervativu v plodném období. To, že jste věnovali úsilí zvládnutí metody PPR, je poctivé hledání, jak naložit se společnou plodností. Zdá se, že svůj cyklus dobře znáte a manžel se pravděpodobně v záznamech taky vyzná. Žít v manželství v souladu s přirozeným cyklem ženy je spíš životní styl než metoda. A je na místě promýšlet a aktualizovat motivy jejího používání. Nepíšete, jestli už máte děti a kolik. To je pro otázku rozlišování důležité. V situaci nouze by bylo pochopitelné, že nemáte odvahu nechat svojí plodnosti volný průběh, a tak se v plodném období chráníte prezervativem. Pokud byste děti ještě neměli, bylo by to něco jiného.

Zároveň jste tím, že manžel nesdílí vaši víru, v trochu jiné situaci. Zvládnout plodné období je náročné i pro manžele, kteří víru sdílejí a mají oba touhu žít podle Božího zákona. Každý pár musí hledat svoji jedinečnou cestu, jak si projevovat něžnost jiným způsobem, jak se na chvíli vracet do snoubeneckého období… Pro manžela je to ale náročné. Odmítat ho by mohlo vést spíš k ohrožení vztahu, než k tomu, že byste ho přivedla ke změně smýšlení.

Nevím, jestli jste si o všem zkusila popovídat taky s Ježíšem. On nejlíp zná Vaše touhy i možnosti a ve vašem životě působí. Možná byste dostala i odvahu otevřít téma ve svátosti smíření. Upozorňuji, že byste se mohla setkat s rozdílnými názory zpovědníků a to ne proto, že by někdo byl mírnější a jiný přísnější. Není snadné nalézt ideální rovnováhu mezi objektivním stanoviskem církve a reálnou možností člověka v dané situaci. Pokud by se Vám podařilo najít duchovního vůdce, ke kterému byste našla důvěru a chodila byste k němu pravidelně, pak už by Vás a Vaši situaci znal a nebylo by potřeba o tom pokaždé mluvit. Věřím, že by Vás povzbudil a pozval k eucharistii. Přijímání Krista v eucharistii není odměnou za vzorné chování. On je pro nás posilou a pomocí na cestu. Jestliže se poctivě a s láskou snažíte žít Vaše manželství, a pokoušíte se o malé krůčky, jste na dobré cestě.

Moc bych Vám přála, abyste se mohla se radovat ze všeho, co se Vám s manželem daří a skrze manžela vnímala to, že jste blízko Kristu.

Kategorie otázky: Sexualita v manželství

Související texty k tématu:

Láska a sexualita:
- Tři rozměry lidské sexuality (Jozef Augustyn)
- Manželství a sexualita (Aleš Opatrný)
- Nesexuální doteky (MUDr. Wheat)
- O sexualitě mimo manželství (Anselm Grün)
- Další texty k tématu sexualita zde

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu
(15. 4. 2024) Papež František přijal zástupce italského katolické skautského hnutí dospělých (MASCI) při  příležitosti 70.…

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery

(13. 4. 2024) 13. dubna 1950 přepadla komunistická bezpečnosti v rámci "akce K" mužské kláštery na území celého…

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec
(10. 4. 2024) Malé a jedinečné poutní místo Lomec se nachází u jihočeských Vodňan uprostřed lesa. Jde o poutní dům, kde je možné…

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině
(4. 4. 2024) Slavný americký seriál The Chosen o životě Ježíše Krista na TV NOE.

Jan Pavel II. († 2.4.2005) byl pro komunisty jasný nepřítel / audio k poslechu

Jan Pavel II. († 2.4.2005) byl pro komunisty jasný nepřítel / audio k poslechu
(2. 4. 2024) Ranou pro komunistický blok byl rok 1978, kdy byl zvolen nový papež a stal se jím polský kardinál Karol Wojtyla. Jeho…