Hospodin je můj pastýř, nic nepostrádám. (Ž 23,1) - Citát z Bible na každý den

14. 9. 2023, nr

Odpustit ... a co dál?

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Vztahy, přátelství, kamarádství

Dobrý den,
potřebovala bych, prosím, radu. Mám kamarádku, známe se od dětských let. Trávily jsme spolu mnoho času, společných aktivit, máme mnoho báječných vzpomínek.

Obě jsme se vdaly a máme rodiny.  Často jsme se vzájemně navštěvovali, trávili společně dovolené. Kamarádský vztah ale prošel několika krizemi, což vyvrcholilo v loňském roce, kdy její manžel odešel za jinou, a došlo na rozvod. Kamarádka zůstala sama. Často jezdila k nám, utěšovali jsme ji, povzbuzovali, aby hleděla do budoucnosti, pracovala na sobě... aby se neutápěla ve smutku a depresích... Bohužel neposlouchala, nesnažila se. 

Za ten poslední rok a půl se na mne velice upnula, volala mi a psala několikrát denně, každý druhý víkend trávila u nás. Její chování už překračovalo únosnou mez, a tak jsem ji několikrát mírně a později i rázně upozorňovala, že toto ne. Nepomohlo. Vždy se pár dní snažila a pak zase do starých kolejí. Vložil se do toho i můj muž, stejně to mnoho nepomáhá. Kamarádka si na mně vylévá svůj vztek, obavy, deprese, útočí na mne a obviňuje mně, ačkoliv tvrdí, že to tak nemyslí, z rozhovorů si vždy odnáším špatný pocit a pocit viny (že jí radím špatně, že mé rady nefungují, že jí musím říct JAK, že mu MUSÍM pomoci, že jsem jediná osoba, které věří. Pomáhali jsme,  ale s pocitem, že nás vlastně zneužívá a sama se nesnaží. 

Nezlobím se na ni, vím, že si prošla těžkým životním obdobím, její útoky na mne jsem jí odpustila. Je mi jí spíše líto. Rady neposlouchá, kope kolem sebe, nesnaží se a vypadá to, že jí vlastně vyhovuje v této situaci být a nechat se litovat. Řešila to i s psychologickou a psychiatrickou pomocí, dostala nějakou medikaci, ale moc ji neužívá. Spíš má nyní novou "výmluvu", že je přeci blázen. Modlím se za ni každý večer.

Ale má otázka zní, odpustila jsem a co dál? Bojím se si ji zase "pustit k tělu", bojím se dalších jejích výlevů a obviňování, už z toho mám sama psychické problémy.

Děkuji předem za vaši radu.

 

-redakčně upraveno-

Nastavte pevná pravidla kontaktu - tím pomůžete sobě i jí

Dobrý den,,

děkuji za sdílení Vaší nelehké situace. Mrzí mě, že máte s Vaší kamarádkou takové starosti. Zdá se mi ale, že Váš strach pustit si ji více k tělu (jak píšete) je oprávněný a zcela na místě. Vaše kamarádka totiž překračuje Vaše hranice a není divu, že Vám to způsobuje psychické problémy.

Vy máte svůj život a svou rodinu a je naprosto v pořádku, že se snažíte tyto hodnoty ochránit. Vaše rodina je tím nejdůležitějším, co máte. Je chvályhodné, že se snažíte své kamarádce pomoci po jejím rozvodu s manželem. Ale pomáhat jí NEMUSÍTE a navíc nemůžete přebírat zodpovědnost za její život a její současné štěstí a rozhodování, jak se tomu asi děje nyní. Navíc se to obrací proti Vám, jak píšete, a Vaše kamarádka Vám to ještě vyčítá a zlobí se na Vás.

Je naprosto v pořádku se vymezit vůči takovému chování, protože každý jsme zodpovědný za své jednání a nemůžeme pomáhat na vlastní úkor. Asi by bylo dobré, abyste si se svou kamarádkou vážně promluvila (možná společně s manželem) a nastavila určitá pravidla, jak bude fungovat Váš vztah. Tím jí pomůžete mnohem více, protože bude muset za sebe převzít plnou zodpovědnost a začít svou situaci samostatně řešit. 

Jak čteme v 1 Korintským: „Láska je trpělivá, je laskavá, láska nezávidí, láska se nevychloubá ani nepovyšuje; není hrubá, nehledá svůj prospěch, není vznětlivá, nepočítá křivdy, není škodolibá, ale raduje se z pravdy; všechno snáší, všemu věří, vždycky doufá, všechno vydrží.“ To, co popisujete, je víc než láska k bližnímu zneužívání druhého, abych se cítil lépe ve své nelehké situaci. Neměla byste proto cítit výčitky, když se vůči takovému chování vymezíte.

Měla byste ji znovu důrazně odkázat na odbornou pomoc – psychiatra, psychologa či psychoterapeuta. Pokud je její stav tak vážný, jak píšete, měla by se určitě řídit radami odborníků a např. medikaci užívat podle jejich doporučení. Vy nemůžete nahradit tyto odborné profese a to ona musí pochopit.

Vaše modlitba má určitě smysl a Vaše modlitby budou vyslyšeny. Vedle modlitby za Vaši kamarádku bych Vám ale doporučoval modlit se také za sebe a Vaši rodinu, aby Vás Pán Ježíš ochránil před veškerým zlem, modlete i za vztah mezi Vámi a Vaší kamarádkou, aby ho Pán Bůh uzdravil.

Přeji Vám hodně pokoje a ať se vše v dobré obrátí! 

Kategorie otázky: Vztahy, přátelství, kamarádství

Související texty k tématu:

Láska k nepřátelům
Máme být za blbce? Ježíš řekl svým učedníkům: „... Milujte své nepřátele"
Vrátit ránu je přirozené
Bůh miluje i ´mamlase´, kterého já ´nemusím´…
Dobrota sahá hlouběji než nejhlubší zlo Proč je mezi lidmi tolik sporů? 
- Kdo neprožívá lásku, kompenzuje to ovládáním druhých Zmrzačení ubožáci
Milovat i nesympatického člověka Láska nás nenutí potlačovat své negativní city
Milujte své nepřáteleTak si to zkuste! A napište mi, jak se Vám odměnili
Nenávist ničí v první řadě toho, kdo nenávidí...Mám velmi mnoho lidí, které nenávidím
Připadá mi nemožné milovat (snášet, respektovat, přijímat...) některé lidi

 

Odpustit je jako odložit veliké břímě / ruksak, cesta, zákaz vjezdu, Šumava

 

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Astronaut J. B. Irwin: to ze Ježíš chdil po Zemi je víc, než že jsem já chodil po Měsíci

Astronaut J. B. Irwin: to ze Ježíš chdil po Zemi je víc, než že jsem já chodil po Měsíci
(19. 7. 2024) To, že chodil Ježíš Kristus po zemi, znamená pro mne nekonečně víc než to, že člověk chodil po Měsíci.

20. července 1969 dosáhli lidé povrchu Měsíce

20. července 1969 dosáhli lidé povrchu Měsíce
(17. 7. 2024) 20.7.1969 přistálo na Měsíci Apollo 11 s lidskou posádkou.

Duchovní obnova: Uzdravení a duchovní dary s Dr. Mary Healy v srpnu v Brně

Duchovní obnova: Uzdravení a duchovní dary s Dr. Mary Healy v srpnu v Brně
(15. 7. 2024) Ve Starez aréně v Brně se ve dnech 9. - 11. srpna 2024 uskuteční duchovní obnova CREDO, která přinese setkání a…

Tipy jak ne/odpočívat

(4. 7. 2024) Slovo rekreace pochází z latiny a znamená: re - creatio, neboli znovu - stvoření...

Cyril a Metoděj (5.7.)

(3. 7. 2024) Oba rodní bratři, jejichž svátek slavíme 5. července, pocházeli ze Soluně. Ta byla v té době největším střediskem…