Já jsem chléb života. (J 6,35) - Citát z Bible na každý den

25. 7. 2023, marse

Neshoda v předmanželském sexu

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Sexualita předmanželská

Dobrý den,
oba dva s partnerem  jsme křesťané a jsme spolu 2 roky. Už ze začátku jsme věděli, že jsme se opravdu našli a jednou si řekneme ano. Máme mezi sebou velmi otevřený vztah, myslím, že dokážeme mluvit o všem. Víme, že se chceme vzít, plánujeme svatbu a řešíme společné bydlení.

Poslední dobou se ale cítím někdy nešťastná. Důvodem je neshoda v předmanželském sexu. Na začátku vztahu jsme předmanželský sex neřešili vůbec, brali jsme to jako součást našeho pevného vztahu, i když vím, že podle víry to patří až k manželství. Nicméně poslední půl roku je složitý. Partner mi z ničeho nic oznámil, že spolu budeme "spát" až po svatbě.

Problém je ale v tom, že to nevnímám úplně jako on. Souhlasím, že sex patří až do manželství, ale pokud "spím" s jedním, kterého si chci vzít, a moc se milujme? To mi přijde jiné. Ze začátku jsem jeho výzvu brala v pohodě, protože jsme se i dřív bavili o tom, že bychom se o to chtěli alespoň pokoušet a trénovat svou vlastni disciplínu. A za sebe můžu říct, že jsem se opravdu začala snažit respektovat ho a nesvádět ho. Problém ale přichází pak, kdy on nechce ani po dlouhé době (týdny). Cítím se pak nechtěná, i když mi kromě tohoto žádný důvod nedává. Jen mi asi chybí nějaké povzbuzení a "pochvala" za to, že bojuju.

Myslím, že je fajn své fyzické potřeby dát stranou a to i děláme. Ale za hranou mi přijde, že se ani nechce líbat, odmítá pohlazení,  jen aby náhodou k něčemu nedošlo. Psychicky mě tím deptá, probouzí to ve mně zlost a způsobuje to hádky, protože potřebuju aspoň někdy cítit fyzický kontakt.  Chybí mi z jeho strany nějaká empatie. Vím, že s ním chci založit rodinu. Jen bych chtěla znát Váš názor, jestli by byl tak těžký hřích někdy povolit a vyznat mi takto lásku? Moc Vám děkuji za odpověď.

 

-redakčně upraveno-

Zkuste zapracovat na konsenzu a využít tu situaci k prospěchu vás obou

Milá …

děkuji vám za důvěru, se kterou jste se nám svěřila. Rozumím Vaší touze i tomu, že je to takto pro Vás těžké.

Dřív jste si toho nevšímala, a teď, když Váš partner řekl, jak to bude, se to stalo tématem, které Vás začalo skutečně trápit a rozčilovat. Otázka je proč právě teď? Co bylo předtím jiné? Zamyslete se nad tím, třeba něco objevíte.

Chápu, že nerozumíte tomu, co tím partner vyjadřuje. A že se cítíte být odmítnutá. A že Vás to zlobí a možná i znejišťuje a bolí. Sex je ale velká síla a mohutnost. Je velmi dobrý důvod k tomu, aby byl realizován až v manželství. Je to taková síla, že dokáže na sebe obrátit pozornost a sebrat pozornost jiným věcem, které jsou důležité a které byste mohli přehlédnout. “Vydržet” v tomto smyslu vyjadřuje velký dar pro kvalitu života. I když se Vám to teď nezdá.

Rozumím Vám ale, že byste potřebovala nějaké vyjádření lásky i fyzicky. Alespoň např. objetím. Jsou i jiné formy intimity než jen sex. Abyste mohla vnímat jeho lásku i na vlastní kůži. Myslím, že ho můžete žádat o to, aby našel bezpečný způsob vyjádření, abyste si byla jistá. Zároveň zkuste mít respekt k partnerovi, který vnímá sám za sebe, že by to jinak nedal. Přísné pravidlo, které mu pomáhá dodržet to, čemu věří, je opravdu vkladem do vzájemné lásky. Sex je určen až pro lásku mezi manželi a darování se navzájem. Vím, že máte dobré úmysly. Zároveň ale vím, že dokud si neřeknete u oltáře svá ANO, pak je stále možnost, že se kvůli něčemu rozejdete, i když tomu teď nic nenasvědčuje. A jen manžel si zaslouží Vás celou.

Že to není banalita, je vidět z toho, jaké emoce to ve Vás vyvolává. Možná tato neshoda pro Vás může být darem, abyste se naučili i v takové situaci najít konsenzus. Pokud dokážete zužitkovat tuto situaci k pokroku k společnému růstu, pak to má smysl.

Milá …, sex je určený pro lásku. Pokud byste přiměla partnera k sexu, který chcete v tuto chvíli jen Vy, a on by pak měl výčitky svědomí a měl v sobě vnitřní nesouhlas, pak by to nebylo láskyplné. A mohlo by to porušit něco moc důležitého mezi vámi. Zkuste zapracovat na konsenzu a využít tu situaci k prospěchu vás obou – nejen teď, ale aby to mělo přesah i do dalšího života tím, že se něčemu naučíte. Moc vám držím palce!

Kategorie otázky: Sexualita předmanželská

Související texty k tématu:

Láska a sexualita:
- Tři rozměry lidské sexuality (Jozef Augustyn)
- Manželství a sexualita (Aleš Opatrný)
- Nesexuální doteky (MUDr. Wheat)
- O sexualitě mimo manželství (Anselm Grün)
- Další texty k tématu sexualita zde

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu
(15. 4. 2024) Papež František přijal zástupce italského katolické skautského hnutí dospělých (MASCI) při  příležitosti 70.…

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery

(13. 4. 2024) 13. dubna 1950 přepadla komunistická bezpečnosti v rámci "akce K" mužské kláštery na území celého…

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec
(10. 4. 2024) Malé a jedinečné poutní místo Lomec se nachází u jihočeských Vodňan uprostřed lesa. Jde o poutní dům, kde je možné…

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině
(4. 4. 2024) Slavný americký seriál The Chosen o životě Ježíše Krista na TV NOE.

Jan Pavel II. († 2.4.2005) byl pro komunisty jasný nepřítel / audio k poslechu

Jan Pavel II. († 2.4.2005) byl pro komunisty jasný nepřítel / audio k poslechu
(2. 4. 2024) Ranou pro komunistický blok byl rok 1978, kdy byl zvolen nový papež a stal se jím polský kardinál Karol Wojtyla. Jeho…