Na poušti připravte Hospodinovi cestu. (Iz 40,3) - Citát z Bible na každý den

12. 10. 2023, marse

Nenávidím svou matku

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Vztahy dětí k rodičům

Dobrý den, obracím se na vás, protože už nevím, jak dál. Jak již nadpis vypovídá, mám problém s tím, že až do morku kostí nenávidím svou matku. Jinak si myslím, že s odpouštěním nemám problém, ale u ní mi to nejde.

Ona je ten nejsobečtější člověk na světě, je jí jedno, jestli svým chováním někomu ublíží nebo něco zničí, (včetně vlastních dětí!) hlavní je, když je po jejím a je ona spokojená - a to je na denním pořádku. Každýmu nadává, všechny soudí, tzv. káže vodu, pije víno. Když jsem si domů přivedla kamaráda, sprostě ho vyhodila z baráku a ještě se tím chvástala, jak je na sebe pyšná. Nemluvě o  mlácení za jakoukoli prkotinu. A když mi někdo křivdil nebo ublížil, řekla mi, že je to moje vina a zastávala se protistrany, pokaždý. Celý život mi říká, že nejsem dost dobrá.

A tak se ptám, je vůbec možný takovýmuhle člověku odpustit? Když necítí vinu, naopak, a vesele v tom pokračuje dál? Ještě když je to matka od rodiny? Vím, že bych měla mít rodiče v úctě,  ale tohle? Bylo mi řečeno, že ji musím přijmout takovou, jaká je, ale to já prostě nedokážu, distancuju se od toxických lidí. Ale nechci žít s nenávistí...

Nenávist je zlá. Zejména pro Vás. Je potřeba zvolit jinou cestu.

Milá A.,
umím si představit, že pokud Vaše matka nebyla nikdy podporující, že Vás celoživotně zraňovala a celkově zklamala. Bohužel si člověk nemůže na druhém vynutit to, co druhý nemá. Příčinou bývá to, že si nese nějaké rány z dětství nebo ze života. A ty rány mohou způsobit neschopnost být podporující.

Nenávist je ale zlá. Zejména pro Vás. Je to něco, co Vás svazuje. Odpuštění je proti tomu osvobozující. Zároveň je ale odpuštění založené na pojmenování všeho toho, co není v pořádku. Potřebujete se naučit odpouštět hbitě. Aby na Vás její chování tzv. nemohlo. Zároveň to celkové odpuštění je proces. Od rozhodnutí až po zvnitřnění toho, že lze oddělit ty skutky od její osoby. Úcta pak může stát nad jejími skutky. Ji samotnou možná přijmout půjde, i když její jednání ne. Zkuste se na ni někdy podívat, když spí a zkusit v sobě oddělit tu osobu, kterou Bůh jistě stvořil dobře a to, čeho se jí dostalo a z čeho vychází ve svém jednání, což jistě dobré není.

Milá A., moc Vám držím palce, abyste nad nenávistí v sobě vyhrála. Je to zlo, něco jako koule na noze. V tu chvíli jste na stejné vlně zla s Vaší mámou. Nemyslím si, že to chcete. Je potřeba zvolit jinou cestu a tím odpouštějícím přístupem zlu utnout hrot.  Zkuste v sobě znovu objevit svou hodnotu, přes všechno, čím ji Vaše matka pošlapala. Stát se jakoby na těch výrocích a činech nezávislou. Pokud by se Vám to nedařilo, najděte prosím terapeuta, se kterým můžete cestu z nenávisti hledat krok po kroku. Zároveň v modlitbě proste, abyste odpustit dokázala a Bůh vztah s matkou uzdravil a obnovil. Věřím, že i Vy hluboko v sobě máte touhu po harmonii a blízkosti. 

-redakčně upraveno-

Kategorie otázky: Vztahy dětí k rodičům

Související texty k tématu:

Msta, pomsta, nenávist

 • Myšlenky na pomstu dovedou člověka ovládat až k nepříčetnosti Myšlenky na odplatu a pomstu dovedou člověka ovládat někdy až k nepříčetnosti... Pochopil jsem, jak strašné břímě nese ten, kdo se zapřisáhne, že nikdy neodpustí, a koho ovládá touha po pomstě.
 • Vyrazím ti dva zuby za jeden můj Složitost života a odlišnost lidí vede k tomu, že ve vzájemném jednání dochází ke konfliktním situacím. Ty si vyžadují řešení. Jaké? Do popředí se dere nejjednodušší řešení. 
 • Člověk prahne po pomstě a odplatě Populární romány a filmy o pomstě dokážou vždy strhnout mnoho lidí. Naznačuje to, jak hluboce toto téma prožíváme. Pomsta a fantazie o pomstě patří k nejsilnějším emocím, jež zakoušíme.
 • Polepšovna - oddělení drsňáků Tluču ho a tluču jako smyslů zbavený. Násilí mi dělá dobře, vychutnávám si pomstu...
 • Chceš-li být otrokem nějakého člověka, nesnášej ho Chceš-li být otrokem nějakého člověka, nesnášej ho. Pak s tebou bude ráno, po celý den i v noci. Tenhle člověk s tebou bude také jíst a naruší tvé trávení. 
 • Zlo v našem životě nemůže být přemoženo dalším zlem Ježíš řekl svým učedníkům: „Milujte své nepřátele, žehnejte těm, kdo vás proklínají, modlete se za ty, kdo vám ubližují. Vaše odměna bude hojná, budete dětmi Nejvyššího Boha.“
 • Máme být za blbečky?  Ježíš řekl svým učedníkům: „Vám, kteří posloucháte, říkám: Milujte své nepřátele, prokazujte dobro těm, kdo vás nenávidí, žehnejte těm, kdo vás proklínají, modlete se za ty, kdo vám ubližují.…
 • Pepo, proč ses mi nemstil?  Ten pán se opil a pozval mého tátu na „frťana“. Přitom se ho ptal: „Řekni mi, Pepo, jak je to možné, že ses mi nemstil, když jsi mohl?“
 • Křesťanská zbraň "Samaritáni Ježíše nepřijali, protože měl namířeno do Jeruzaléma. Když to viděli učedníci Jakub a Jan, řekli: Pane, chceš, abychom svolali z nebe oheň, aby je zahubil?" (Lk 9,53-54)
 • Odpuštěním prospíváme především sobě Odpustit je činem osvobození. Zbavujeme se tak negativních vazeb, které mezi námi existují. Dokud totiž neodpustíme těm, kteří nás zranili, vlečeme je s sebou jako těžký náklad. 
 • Msta, pomsta, nenávist

 

Nenávist ničí toho, kdo nenávidí. Odpuštění uzdravuje a osvobozuje / Foto: liška smutně hledící z klece ven...

 

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Musí být nemoc jen neštěstím? (Dr. Petr Pavlíček) / K POSLECHU

Musí být nemoc jen neštěstím? (Dr. Petr Pavlíček) / K POSLECHU
(9. 12. 2023) Jakou inspiraci obsahují biblické texty pro tuto závažnou životní situaci? Může tato situace přinést i něco kladného?

Konference Jak slyšet Boží hlas s Petem Greigem

Konference Jak slyšet Boží hlas s Petem Greigem
(7. 12. 2023) „Modlitby 24-7“ vás zvou na konferenci 22. – 23. 3. 2024 v Praze. 

Darujte předplatné na filmy s křesťanskou tématikou: Filmana.cz

Darujte předplatné na filmy s křesťanskou tématikou: Filmana.cz
(4. 12. 2023) V Česku a na Slovensku startuje první streamovací služba s křesťanskými filmy,

Svatý Mikuláš (6. 12.)

Svatý Mikuláš (6. 12.)
(3. 12. 2023) Skutečná historie, legenda a tradice se spojují u oblíbené Mikulášovy osoby v pestrý celkový obraz.

Advent

Advent
(2. 12. 2023) Advent: informace, význam, základní info, datum, roráty, výroba věnců, pro děti...


Konference Jak slyšet Boží hlas s Petem Greigem 
22. – 23. 3. 2024 v Praze.