Nikdo už nebude páchat zlo a šířit zkázu. (Iz 11,9) - Citát z Bible na každý den

26. 7. 2022, sk

Nedokážu se odhodlat ke svátosti smíření

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Svátosti, zpověď, biřmování, sv. nemocných

Dobrý den,
mám vážný problém se svátostí smíření. Chápu její význam i nutnost, ale mám pocit, že pro člověka jako já je téměř nemožné ji přijímat, natož mít z ní radost. Stojí mě všechny síly jít ke zpovědi jednou, maximálně dvakrát do roka. Vždy jsem kvůli tomu několik dní dopředu ve stresu, a i když se nakonec dokážu přemoct, akorát se cítím hrozně trapně. Poté si několik měsíců říkám: "ještě nemusím ke zpovědi, naposledy jsem byla před x týdny, to ještě pořád stačí"... Samozřejmě si velmi dobře uvědomuju, že je to špatně, ale co s tím můžu dělat? Jsem opravdu zoufalá, hrozně bych chtěla žít víru naplno, chodit k přijímání, příští rok bych měla jít  k biřmování, a zpověď mi připadá jako překážka k tomu všemu...

Neboj, vše je cesta. Učíme se.

Zdravím Tě, ...
žádnému člověku se na sebe nechce říkat slabosti, špatné věci. Je zde ostych, stud, strach. Sám jsem s tím bojoval dlouhá léta. Moje zkušenost a zkušenost praxe žitého slavení smíření mi praví:

- Pomáhá mi uvědomit si, s kým se jdu setkat. Nejdu za knězem (ten je prostředník) ale za Kristem. S ním se chci setkat. Prožít milosrdenství, chci odevzdat, co mě tíží, a vyprosit si milost žít a sloužit lépe.

- Potom mi pomohla pravidelnost. Někdy to bylo 1x za měsíc, jindy co 14 dní. Občas to byla zpověď z potřeby, jindy pro posilu víry a zbožnosti. Pravidelnost setkání umenšuje strach, obavy. Vždy člověk ze setkání odchází obohacen.
Prakticky si můžeš udělat poznámku do diáře, která Ti připomene, že se blíží období, kdy je třeba zajít na setkání s milosrdným Kristem.

- Také pomůže si něco přečíst. Např. z katechizmu, nebo vyšly fajn brožury ke svátosti smíření. Koupíš v křesťanských knihkupectvích. Nebo také se ptej druhých, jak to mají, jak to prožívají,  tím se strach umenšuje.

- V neposlední řadě, pros o milost Ducha svatého, ať Tě vede v přípravě, v celém slavení svátosti smíření a rovněž potom, ať z přijaté milosti dobře a dlouho žiješ.

- Neboj, vše je cesta. Učíme se. V tomto čase to máš tak, za dva roky to bude jinak. Myslím, že mezník biřmování je fajn čas, kdy si člověk dělá rekapitulaci, nastavuje, jak chce žít a sloužit Bohu, druhým a sám sobě.

- Prostě se neboj a slav svátost smíření. Vždy se trochu zastav, za dobré poděkuj, pros Ducha svatého, ať Ti ukáže, co bylo dobré a co zlé. Vždy pros o lítost, a takto připravená vše odevzdej v pokoře Pánu ve ve zpovědi.

- Bůh má skvělou vlastnost, zapomíná naše hříchy a Jeho milosrdenství trvá na věky. Tzn. zase můžeš přijít a On na Tebe bude čekat.

Vyprošuji Ti radost z každé zpovědi. Ať zakoušíš, že nám Pán odpustil jednou pro vždy, a sama rozdáváš jeho nekonečné milosrdenství.

Bůh s Tebou.

Tipy pro přípravu na sv. smíření:

- Svátost smíření ve světle Ducha svatého; Josef Prokeš 2022
-  k poslechu na youtube.com:  Josef Prokeš: Mystagogie svátosti smíření

Kategorie otázky: Svátosti, zpověď, biřmování, sv. nemocných

Témata: stud, zpověď

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Advent

Advent
(27. 11. 2022) Advent: informace, význam, základní info, datum, roráty, výroba věnců, pro děti...

Co jsou to roráty?

Co jsou to roráty?
(25. 11. 2022) Prastaré adventní zpěvy, které se zpívají v brzkých ranních hodinách jen za svitu svící…

Adventní dokreslovací knížka pro děti

(25. 11. 2022) Ahoj děti! Určitě už znáte vyprávění o tom, co všechno se stalo, než se Ježíš narodil. Teď si o tom s námi můžete…

Ježíš Kristus Král, Boží království

(23. 11. 2022) Žádné království z tohoto světa, žádný král ani žádná vláda neřeší úplně a s konečnou platností osud jednotlivého…

Za papežem do Lisabonu!

Za papežem do Lisabonu!
(22. 11. 2022) Na přelomu července a srpna příštího roku se budou v Lisabonu konat Světové dny mládeže. Mladí poutníci z celého světa…

Červená středa - Red Wednesday 24. listopad 2021

Červená středa - Red Wednesday 24. listopad 2021
(22. 11. 2022) Pravidelná akce, která připomíná všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské…

Kdy začíná advent?

(21. 11. 2022) Datum první adventní neděle