Tvůj zákon je v mém nitru. (Ž 40,9) - Citát z Bible na každý den

24. 5. 2021, marse

Narcismus

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Vztahy, přátelství, kamarádství

Dobrý den,

ráda bych se zeptala jak je to s narcisty a jejich cestou k Bohu. Všude se píše, že narcista z podstaty své osobnostní poruchy není schopen jakékoliv zdravé sebereflexe. Dokonce ani psychoterapeuti je nechtějí přijmout do terapie pro jejich nekontrolovatelnou "schopnost" manipulace a lží. Z těchto důvodů se narcismus považuje za nevyléčitelný.
Říká se, že Bůh nám dal na každou nemoc několik bylin a že nám nenaloží nikdy větší břímě, než jsme schopni unést. Narcismus vzniká v dětském období jako reakce na nedostatek lásky a bezpečí, když je jedinec ještě slabý a bezbranný, je tedy obětí svého nejbližšího okolí aniž by si to zasloužil. Se svojí poruchou musí žít celý život, protože není schopen upřímné pokory ani lásky a zpravidla žije celoživotně v neuspořádaných vztazích. Také jsem četla o jejich vnitřní prázdnotě, trýzni a samotě. Nikde jsem se ale nedočetla, že by se nějaký narcista uzdravil nebo mohl uzdravit, neboť jeho životní myšlenkové schéma mu neumožňuje upřímné uznání chyby ani lítost, základní atributy k prosbě o odpuštění a milost. Je takový člověk prokletý, když mu není pomoci? Bůh je milosrdný a neodmítne nikoho, kdo se k němu utíká, jak stojí na mnoha místech v Bibli, ale přesně tohoto není narcista schopen. Zajímalo by mě zda existuje nějaká pomoc těmto lidem? Co když nemají ani nikoho, kdo by se za ně modlil? Je mi jich i přes jejich chování velice líto a přála bych jim Milost obrácení, vždyť jsou to také Boží děti. Jak na toto nahlíží víra a církev?
Děkuji za opověď.

Narcista si problém nepřizná a tedy terapii nevyhledá

Milá…,
Děkuji vám za důvěru, se kterou se na nás obracíte. Ptáte se na to, jak to má člověk s narcistickou poruchou osobnosti na cestě k Bohu, jestli je možná terapie, jaká je pro ně pomoc.

Vnímám, že toto téma se vás nějakým způsobně osobně dotýká. Zřejmě člověka s touto poruchou znáte. A vedlo vás to ke studiu toho, oč jde. Vaše srdce by si přálo, aby tomu člověku bylo pomoženo.

Realita kolem terapie narcistické poruchy osobnosti je spíše o tom, že narcista si nepřizná problém a tedy terapii nevyhledá. Neznamená to ale, že terapie není možná, pokud je tato porucha v nějaké lehčí míře. A v závislosti na tom, o jaký druh a typ narcismu jde. Je jich 6-8 druhů. A někdy jsou lidé s narcismem děleni na úspěšné a neúspěšné. S lehčími poruchami se dá terapeuticky pracovat, jsou vedeni k tomu, aby se začali mít rádi. Jak víte, uvnitř je velmi křehké nejisté jádro jako důsledek frustrace z dětství. Takže jistotu nabývají velmi klopotně. Nicméně dnes se už ví hodně o plasticitě mozku, takže vylepšení stavu není vyloučeno.

Máte pravdu v tom, že člověk s touto poruchou není schopný lásky k druhému ve smyslu rovnocenného vztahu. To ale neznamená, že lásku nepotřebuje. Potřebuje, stejně jako každý jiný. Tou základní pomocí pro člověka s narcistickou poruchou osobnosti je v přístupu k němu - aby byl respektován a oceňován, v nejlepším případě milován a přijímán takový, jaký je. I když to není pro okolí snadný úkol.

Vzhledem k tomu, že ve skrytu touží po lásce, může Boha přijmout, jako dárce lásky. Ale z jeho strany to nemusí být jednoduchý vztah, pro vnitřní pochybnosti. Ze strany Boha to naopak snadné je. Věřím, že Bůh tyto křehké lidi skutečně miluje. Moc dobře rozumí tomu, co se v člověku děje a doprovází ho. Dává mu lásku najevo tak, jak je jen možné, aby to člověk pobral. Žádné prokletí nemá proti Boží lásce navrch. A pro nás ostatní je takový člověk také darem, i když paradoxním. Pro vás třeba ten váš, za kterého se můžete začít modlit.

Pro doplnění doporučujeme text: Narcismus

Kategorie otázky: Vztahy, přátelství, kamarádství, Láska v partnerství, příprava na manželství

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5-8)

Čsopis IN! pro dívky / říjen

Čsopis IN! pro dívky / říjen
(8. 10. 2021) Pro někoho může být podzim smutné období, hlavně, když celé dny proprší. Pro někoho je to roční období plné klidu a…

Můžete podpořit „svůj“ hospic

Můžete podpořit „svůj“ hospic
(6. 10. 2021) V sobotu 9. října se připomíná Světový den hospiců.

Nechme na sebe hledět Ježíše (papež František)

(3. 10. 2021) Co nám nabízí svědectví Františka z Assisi dnes?  (odkaz na pastorace.cz)

Svátek andělů strážných 2.10.

Svátek andělů strážných 2.10.
(1. 10. 2021) Pošlu před tebou anděla, aby nad tebou po cestě bděl. Naslouchej jeho hlasu. Můj anděl půjde před tebou, praví Bůh.…

Mezinárodní den seniorů 1.10.

Mezinárodní den seniorů 1.10.
(29. 9. 2021) Víte, pro mě stárnutí je přibližování se cíli. A ten cíl stojí za to. Ani oko nevidělo, ani ucho neslyšelo, ani do srdce…

Svatý Václav stál u základů Evropy

Svatý Václav stál u základů Evropy
(28. 9. 2021) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?