Blahoslavený, kdo nežije, jak mu radí bezbožní. (Ž 1,1) - Citát z Bible na každý den

14. 12. 2023, tob

Na křesťanství mi vadí neustálé připomínání viny

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Hledání Boha, víry

Dobrý den,
chci se zeptat, existuje nějaká křesťanská církev, která nestaví člověka do pozice viníka?  Zkrátka toho, kdo má problém už jenom tím, že se narodil? Čili církev, která nehlásá teorii dědičného hříchu? Děkuji.

To, že člověk potřebuje pomoc, z něho nedělá ani tak viníka, jako spíše potřebného

Odhadem je ve světě kolem 4 tisíc různých křesťanských církví, denominací, sborů, kongregací a jak se ještě jmenují. Už kvůli množství je velmi obtížné zjistit, zda některá z nich odmítá teorii dědičného hříchu. Všechny však, chtějí-li se právem nazývat křesťanské (Kristovy), hlásají nezbytnost záchrany (spásy) člověka skrze oběť Ježíše Krista na kříži.


To, že člověk potřebuje pomoc, z něho nedělá ani tak viníka, jako spíše potřebného. A není to pouze křesťanský pohled na svět. Prakticky všechna světová náboženství nabízejí člověku nějakou záchranu, „cestu spásy“, a tedy předpokládají, že ji potřebuje.


Tím, že se člověk narodí, vstupuje do světa, ve kterém je přítomné zlo. A schopnost dopouštět se zla je přítomná i v samotném člověku. Odpovědí na otázku po původu tohoto zla bývá poukázání na zneužití svobody (prvními) lidmi. Pro křesťany se toto zlo projevuje absencí „Boží blízkosti“ v životě jednotlivce a z toho vyplývajících nezdařených rozhodnutí. Zlo neruší svobodu člověka volit, ale ztěžuje možnost rozhodovat se správně. V tomto kontextu představuje pojem dědičný hřích snahu o zachycení stavu, ve kterém se člověk i lidstvo ocitli poté, co se vzdálili Bohu. Ano, máme problém, ale ten se nejmenuje dědičný hřích. Je jím přítomnost a přitažlivost zla. Jistě můžeme popřít existenci zla, ale tím ještě nepřestane být reálné, jak se denně bolestně přesvědčují tisíce jeho obětí.


Přiznáme-li člověku svobodu se rozhodovat, pak koncept dědičného hříchu nepředstavuje stavění člověka do pozice viníka, ale pokus vysvětlit, jak to, že se člověk viníkem stává.

Kategorie otázky: Církve, hnutí, ekumenismus, Hledání Boha, víry

Související texty k tématu:

Hřích:

 

Pokušení / vlk, kočárek

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)


Konference Jak slyšet Boží hlas s Petem Greigem 
22. – 23. 3. 2024 v Praze. 

Březnové vydání časopisu IN! pro dívky

Březnové  vydání časopisu IN! pro dívky
(29. 2. 2024) Březnové číslo časopisu IN!dívčí svět už se k vám pomalu blíží. Vybíráme několik ukázek z jeho obsahu.

Z éry komunismu je nutné se poučit

(24. 2. 2024) Výročí komunistického puče 25.2.1948. Další texty k tématu: Komunismus a socialismus, 1948...

Händel i v temnotách života přinesl skvělé hudební plody.

(22. 2. 2024) Georg Friedrich Händel (* 23. února 1685 Halle + 14. dubna 1759 Londýn) se po prodělané mrtvici dostal na pokraj…

Matka zabila své dvě děti. Proč Bůh nezasáhl?

(21. 2. 2024) Právě jsem slyšela ve zprávách, že matka zabila své dvě děti. Chápu svobodnou vůli lidí,  ale proč neochránil…

Mladí lidé proti zvrácenému politickému zřízení

(21. 2. 2024) 22. 2. 1943 byli v Mnichově gilotinou popraveni tři mladí lidé Sophie Scholl, Hans Scholl a Christoph Probst z odbojové…