On nesl naše utrpení. (Iz 53,4) - Citát z Bible na každý den

19. 8. 2019, vlh

Mystika a jóga

Navigace: Katalog dotazů > Náboženství > Náboženství různá

Můj dotaz se týká diskursu, který sdílí stále více lidí. Je to tzv. mystika a jóga, na které se dovolávají. Jde o směr, který jde nejčastěji mimo hranice katolické církve. U nás jsou představiteli tohoto směru lidé jako Eduard Tomáš nebo Jiří Vacek. Tito mystici propojují východní učení s tím, co učil Ježíš nebo i s křesťanstvím, převážně křesťanskou mystikou. Říkají, že to, co učil Ježíš je stejné jako to, co učil hinduistický Kršna (Bhagavadgíta) nebo Buddha. Myslím, že se dá k tomu připočíst také to, co se píše v tzv. apokryfních evangeliích, které jsou gnostické. Zastánci tohoto diskursu často věří v reinkarnaci a převtělování (odvolávají se např. na Origéna). Tito lidé často kritizují církev (převážně) katolickou jako "zevní náboženství" na ovládání lidí (vyjma pár světců a mystiků) a zdůrazňují hrozné praktiky z minulosti (inkvizice, křížové výpravy, upalování) nebo i ze současnosti (duchovní pýchu, zneužívání dětí duchovními atd.).

Mohli byste mi prosím napsat Váš názor na tento směr? Třeba v čem jste například k němu jakožto představitelé katolické církve kritičtí? Četl jsem např. kritiku gnosticismu v encyklice papeže Františka. Máte na věc podobný
názor? Proč podle je Vás lepší zůstat katolíkem nebo křesťanem vůbec?

Předem mnohokrát děkuji za případnou odpověď a jsem s pozdravem.
 

Dobrý den,

Osobně jsem také v minulosti prošel východní náboženství a také se účastnil semináře s panem Eduardem Tomášem (cvičil jsem jógu). Dnes jsem křesťanem a mohu zpětně nějakým způsobem porovnávat. Na druhou stranu si myslím, že na otázku, proč je lepší zůstat křesťanem, si každý člověk musí odpovědět sám. Jednak protože víra je dar a člověk na ní ve své svobodě nějakým způsobem odpovídá. Ale to nejen na začátku (konverze), ale vlastně po celý život a to každý den. Pokud člověk žije své křesťanství už nějakou dobu v církvi, musí se naučit rozlišovat „co je Boží a co je lidské“. A to není nikterak jednoduché. Myslím si, že pokud člověk poctivě hledá smysl a cíl své existence, žije podle svého nejlepšího svědomí, nějakým způsobem hledá pravdu.

Ten klíčový rozdíl mezi křesťanstvím a ostatními náboženstvími je primárně o vztahu. Člověk je stvořený jako vztahová bytost (protože i Bůh je ve vztahu, v trojici). A tuto touhu může naplnit pouze s živým Bohem. Ve vztahu lásky. To pro nás zjevil jenom Kristus, protože on je tvář Otce. On přišel, žil, zemřel a vstal z mrtvých, aby nás znovu přivedl zpátky k Otci.
(pozn.: krásný obraz trojice, autor Andréj Rublev, interpretace – to zbylé místo u stolu je celé lidstvo, kterého Bůh prostřednictvím Krista zve k plnému společnému životu s ním).

Přeji Boží požehnání.

Kategorie otázky: Náboženství různá, Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,....

Související texty k tématu:

Magie, okultismus, spiritismus, ezoterika
- Jak se stavět k horoskoupům a mimořádným schopnostem?
- Okultismus a křesťané (Vojtěch Kodet)
- Magie (z listu toskánských biskupů)
- Magie, spiritismus, okultismus (Philippe Madre)
- "Uzdravení rodových kořenů"
- Homeopatie - logické rozpory?
- Další texty k tématu magie, okultismus, exorcismus zde

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Velký pátek

(28. 3. 2024) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Zelený čtvrtek

(27. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(25. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(24. 3. 2024) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Květná neděle

Květná neděle
(21. 3. 2024) Květná (nebo též Pašijová) neděle je označení pro poslední postní neděli před Velikonocemi. Název svátku je odvozen…