Kdo zachovává Boží slovo, nezemře navěky! (Jn 8,51) - Citát z Bible na každý den

14. 4. 2022,

Metal a víra

Navigace: Katalog dotazů > Náctiletí - sexualita, vztahy > Hudba, škola, krize víry,...

Dobrý den,
už před nějakou dobou jsem začal sympatizovat s metalovou hudbou. Nějak jsem si pročítal různá fóra a dočetl jsem se, že black metal je satanistický, takže jsem ho samozřejmě vyjmul z mého výběru. Našel jsem metal s názvem Thrash metal a obzvlášť jsem si oblíbil Metallicu. Chtěl bych se zeptat, jestli je poslouchání metalu a například zmíněné Metallicy hřích?  Když jsem je poslouchal, tak mi jejich texty nijak urážlivé nepřišly, ale nejsem si i tak jistý,,,
Děkuji předem za odpověď.

Snažím se vidět za konkrétní hudbou konkrétní lidi a zajímat se o jejich životy a osudy

Ahoj B.,  (dovolil jsem si zvolit neformální tón – mezi námi hudebníky),
je skvělé, že hudbu jen pasivně „nekonzumuješ“, ale přemýšlíš nad tím, co si pouštíš do uší. A jsi ochoten pro nalezení odpovědi vynaložit nějaké úsilí (např. si pročíst texty).
Rocková/metalová hudba je z křesťanského pohledu kontroverzní téma, a tudíž bys na svou otázku mohl dostat různé odpovědi. Zjednodušeně by se dal přístup křesťanů rozdělit do 3 skupin:

a) tato hudba je sama v sobě špatná a těm, kteří ji poslouchají škodí
b) křesťanské kapely jsou OK, sekulární jsou špatné
c) jako v každé oblasti umění existují i v hudbě kapely, jejichž vliv na člověka není pozitivní, ale nelze paušálně odsoudit celou scénu.

Já se již více než 25 let řadím do skupiny c) a jsem přesvědčen, že mi tato hudba do života přinesla mnoho pozitivního – mimo skvělé hudby zvýšenou citlivost k lidskému utrpení, starostem, ale i radost z proměn, ke kterým tu a tam dochází.

Ze svého pohledu jednoznačně říkám, že poslech Metalliky není hřích. Obecně bych řekl, že poslech žádné kapely není hřích, leda by ses vyloženě vyžíval v násilnostech či blasfémiích, o kterých se v písni zpívá. Spíš, že poslech takové kapely může člověku „zastínit“ světlo a rozostřit pohled.

Čeho si na Metallice vážím (krom skvělé hudby) je snaha o smysluplné texty, které rozhodně nejsou triviální, či dle mustru sex, drogy, rock’n’roll. Také si vesměs dávají velkou práci s klipy (s výjimkou Whisky in the Jar). Nestaví svět černobíle a ukazují na „tajemství“ konkrétního života.

Rovněž se společensky angažují, ať již směrem ke svým fanouškům, tak například v r.2020 se zapojili do fundraisingové kampaně pro boj proti dopadům koronaviru (Metallica's All Within My Hands Foundation Donates to COVID-19 Relief - Rolling Stone).

Na druhou stranu Metallica (ani žádná jiná kapela) není sbor Mirků Dušínů a i zde člověk narazí na věci, na které by (zejména jako křesťan) raději nenarazil. Od arogance a soudních pří (např. při aféře kolem Napsteru, případně soud s automobilovou společností, která nazvala své poklice na kola Metallica), přes dlouholeté problémy Jamese Hetfielda s alkoholem, až po duchovní problémy. Členové Metalliky nejsou křesťané a pojmu ďábel nepřisuzují stejný význam jako křesťané. Je těžké na ně aplikovat „naše“ požadavky, protože oni je neznají a neuznávají. Tedy hudba Metalliky rozhodně neobsahuje satanistické texty, ale jejich velkými vzory byly kapely jako Venom či Mercyful Fate. Ve skvěle pohodovém klipu k písni Atlas Rise se kytarista Kirk Hammett objevuje v tričku s pentagramem. Kirk je také velkým fanouškem hororů a duchařských filmů a na základě toho si nechal udělat jednu z mnoha svých signature kytar podle spiritistické tabulky Ouija (KH Sparkle Ouija Collection - The ESP Guitar Company (espguitars.com)).

Já se vždy snažím vidět za konkrétní hudbou konkrétní lidi a zajímat se o jejich životy a osudy. To mi pak pomáhá vidět věci v celku a dokázat se vypořádat s jednotlivostmi, resp. vyhodnotit, zda chci s těmito lidmi trávit svůj čas či ne.

Držím palce, aby ses rozhodl tak, aby Ti poslech hudby, pro kterou se rozhodneš, přinášel radost a obohacení bez pocitu strachu, že děláš něco špatně.

KEEP ON ROCKING!

Kategorie otázky: Hudba, škola, krize víry,...

Související texty k tématu:

Mládež, teenageři:
- Otázky a odpovědi náctiletých na Linku víry a důvěry help@vira.cz
To, co cítíme, nejsme my Překonat v sobě výkyvy nálad
- Kauza Kristus Kdo byl Ježíš? Existují o něm vůbec hodnověrné důkazy?
- Radost Touhu po životě v radosti v sobě nosíme všichni
- Další texty pro mládež a teenagery zde

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(1. 4. 2023) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Co je to mazanec?

Co je to mazanec?
(27. 3. 2023) Co je to mazanec... Několik osvědčených receptů na velikonoční mazanec.

Velikonoce - pracovní listy pro děti

(26. 3. 2023) Pracovní listy k Velikonocům - k doplnění, přečtení, vybarvení i dokreslení...

Svátek Zvěstování Páně (25.3.)

(23. 3. 2023) Žádný učený z nebe nespadl a z nebe nespadl ani Bůh. Bůh si zvolil svou cestu do světa prostřednictvím člověka, který se…

Fotogalerie - Miloslav kardinál Vlk

Fotogalerie - Miloslav kardinál Vlk
(18. 3. 2023) 18. 3. 2017 zemřel Miloslav kardinál Vlk. Publikueme několik amatérských fotografií...

Internet - dobrý sluha i zlý pán. Doporučujeme k přečtení!

Internet - dobrý sluha i zlý pán. Doporučujeme k přečtení!
(16. 3. 2023) Doporučujeme k přečtení knížku: S mobilem do Božího království? 25 úvah o tom, proč je internet dobrý sluha i…

Jiří Grygar (* 17. 3. 1936)

(16. 3. 2023) Český astronom a astrofyzik, významný popularizátor vědy v oblasti astronomie, astrofyziky a vztahu vědy a víry, za…