Já jsem chléb života. (J 6,35) - Citát z Bible na každý den

20. 7. 2021, maj

Manželská sexualita a její problémy

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Sexualita v manželství

Dobrý den,
můj dotaz jistě není nijak nový,  a přesto se mi jen těžko hledá odpověď. Jsem vdaná a máme dvě děti.
Bohužel je pro mě velice těžké prohlubování naší intimity a sexuality. Jednou věcí je nechuť po porodu, která snad přejde. Druhou věcí je, že neumím najít žádné rady a pomoc. Většina praktik čerpá z tantry nebo prostě z východu. Pokud se budu řídit citátem: "Všechno je dovoleno, ale ne všechno prospívá.", mohu využít např. Měsíční milování. Jenže mám pořád pocit, že když toto využiji, tak dělám zakázanou věc.

Možná je to jen můj problém, ale mám pocit, že mluvíme o sexualitě jako o daru a jak je to krásné, ale nikde se nedočtu o problémech a jejich řešení.
Existují nějaké knihy nebo články? Zatím jen narážím na to, co se nesmí a co se nedělá než na druhou stranu, co se smí a co pomůže.
Děkuji za odpověď.

Křesťanskou "tantru" nemáme, ale...

Milá A...

téma, s nímž  se  svěřujete, je velmi citlivé a klíčové pro život manželů. Přesto praktickou křesťanskou příručku k tématu sexuality, po které toužíte, k dispozici nemám.

Možná je to ale naopak dobře! Manželská intimita je jedinečná, jako jsou jedineční každý muž a žena. Její rozvíjení a utváření je svěřeno výsostně do rukou daného páru, zvenku není možné poznat hlubiny jejího tajemství.
Vidím v tom velkou sílu a moc svátosti manželství, které většinově v církvi nevnímáme, nedoceňujeme a nepracujeme s ní: Kladete si otázky ve věcech lásky? Hledejte odpovědi u sebe, svého manžela a u Boha, Lásky samotné. V upřímné a láskyplné vzájemné komunikaci této trojice (manželský pár + Bůh) je klíč k řešení manželských témat. Všichni a všechno zvenku jsou jen možné poradní hlasy.
Takto žít ve/ze svátosti manželství je výzva pro všechny manžele - krok do velké svobody, k velké zodpovědnosti... a do vzájemné duchovní autority, kterou vůči sobě manželé mají, protože se jeden druhému svátostně darovali.

Zkuste otevřít téma sexuality před tím, kdo Vás utvořil jako ženu. Vypovězte Mu upřímně svá trápení. Pozvěte Ducha svatého, aby Vám ukazoval cestu v žití sexuality, v prohlubování intimity s manželem, aby Vás on sám inspiroval, jak se chovat, aby Vám dal rozlišit, co dělat a nedělat.

Otevřete toto téma sama před sebou.
Co Vás ve spočinutí v intimitě blokuje? Může to být něco z Vaše osobní historie odmalička až po současnost, obavy z dalšího těhotenství, vyčerpání z péče o děti, manželův přístup k jeho i Vaší sexualitě nebo to, jak vnímáte sebe samu jako ženu - zda se máte v úctě a jste si vědoma své hodnoty, zda se umíte uvolnit a v těle i duši odevzdat duši a tělu manžela, zda znáte své tělo, prožíváte orgasmus.

Otevřete téma intimního života s manželem. Promluvte si o tom, co koho těší, jaké jsou vaše sexuální touhy a jak byste si navzájem mohli pomoci je naplnit.

Páry s malými dětmi často trápí nedostatek energie na budování partnerského vztahu, což se odráží i v sexualitě. Manželství je ovšem klíčový vztah našeho života, měl by v něm mít prioritu. Je dobré uspořádat program tak, abychom byli alespoň jednou týdně sami bez dětí a dopřáli si čas na manželství, rande v jakékoli podobě (i kdyby to mělo znamenat posedět s plnou pozorností k sobě navzájem u čaje a vzájemně si namasírovat nohy poté, co děti usnou, když to nejde jinak).

Pro plné prožívání manželského milování je zapotřebí, abyste měla pocit bezpečí (ve vztahu k manželovi, i bezpečí vnější - soukromí, nerušení), abyste sama v sobě byla uvolněná... a hlavně je dobré nepřipravovat se o praxi.

Nebojte se v milování experimentovat, zkoušet se laskat nevyzkoušenými způsoby... a u toho vnímejte, co Vás a Vašeho partnera těší/netěší. Otevřeně o tom spolu pak mluvte. Proste Ducha svatého o inspiraci.
Milování se může stát krásnou modlitbou těl. Mnozí manželé popisují, jak při orgasmu zakoušejí Boží přítomnost a milování vnímají jako lidskou paralelu vzájemného sebedarování a přelévání lásky mezi osobami v Trojici.

V křesťanství se se sexualitou (a tělem obecně) bohužel historicky zacházelo mnohdy mrzačícím způsobem, nemáme bohužel (ehm či tedy Bohu díky?) rozvinutou žádnou "školu křesťanské sexuální praxe", jako třeba v tantře. Ale máme sebe samé, své manžely a Ducha svatého – ty nejlepší učitele. Inspirovat se určitě můžeme poznatky ze sexuologie i z jiných částí světa. Jsem přesvědčena, že ve spolupráci s Duchem svatým poznáme, co čeho se můžeme pouštět a do čeho už ne.

Nedokážu odhadnout, jak závažná je Vaše obtíž po porodu. Někdy nebývá na škodu požádat o konzultaci sexuologa -  konzultace křesťanským manželům poskytuje např. ambulance na Praze 8 v Psychiatrické nemocnici Bohnice.

Milá A...,  v tuto chvíli prožíváte krásné, ale náročné období,  malé děti, to je zápřah fyzický i psychický, a tak není divu, že tělo nemá sílu ani pomyšlení na to, podávat výkony. Potřebujete si trochu vydechnout, neklást na sebe další nároky. Povzbuzuji Vás, abyste jako první pomoc spolu s manželem zkusili velmi otevřeně mluvit o tom, co prožíváte a co Vás trápí. Možná i on se Vám svěří se svými těžkostmi a potřebami. Tělesná intimita je velmi úzce propojená s blízkostí v dalších oblastech manželství. Když se Váš manžel od Vás dozví, čím se trápíte, je naděje, že se pokusí vyjít Vám vstříc, abyste společně opět našli cestu i k láskyplnému a něžnému milování.

Během manželství přicházejí různá období, věřím, že i v tom Vašem zase přijde čas, kdy budete moci prožívat hlubší soulad a radost z lásky také v řeči těla.
Přeji Vám, odvahu a vnímavost k sobě i manželovi při plavbě ve vodách manželské intimity!

Linka víry.


P.S.:  K tématu doporučuji: Tajemství milování - Ed a Gaye Wheatovi, nakladatelství Návrat domů. Nejspíš bude ale k sehnání jen v knihovně nebo v antikvariátu. 

K dostání je ale další knížka s názvem Tajemství milování II. Autorem je Douglas E. Rosenau 

Trochu z jiného soudku je knížka Kevina Lemana Sex začíná v kuchyni, která by mohla být inspirací, jak ve Vašem manželství prohloubit důvěrný vztah. Z něj totiž vychází a prohlubuje se manželská intimita spíš, než novými praktikami.

Svědectví o tom, jak se může proměnit manželský sex, když manželé pozvou do svého vztahu Boha, najdete v článku na webu manzelstvi.cz "Progresivní úvahy o sexu."

O křesťanském manželství obecně, nejen ohledně sexu, píší velmi poutavě manželé Eldredge v knize Láska a boj.

A ještě jeden podnět bych Vám ráda nabídla. Joachim Badeni ve své knížce "Modlitba? No problem!"  zmiňuje zkušenost s kontemplací moci svátosti manželství.

 

Kategorie otázky: Sexualita v manželství

Související texty k tématu:

Láska a sexualita:
- Tři rozměry lidské sexuality (Jozef Augustyn)
- Manželství a sexualita (Aleš Opatrný)
- Nesexuální doteky (MUDr. Wheat)
- O sexualitě mimo manželství (Anselm Grün)
- Další texty k tématu sexualita zde

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu
(15. 4. 2024) Papež František přijal zástupce italského katolické skautského hnutí dospělých (MASCI) při  příležitosti 70.…

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery

(13. 4. 2024) 13. dubna 1950 přepadla komunistická bezpečnosti v rámci "akce K" mužské kláštery na území celého…

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec
(10. 4. 2024) Malé a jedinečné poutní místo Lomec se nachází u jihočeských Vodňan uprostřed lesa. Jde o poutní dům, kde je možné…

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině
(4. 4. 2024) Slavný americký seriál The Chosen o životě Ježíše Krista na TV NOE.

Jan Pavel II. († 2.4.2005) byl pro komunisty jasný nepřítel / audio k poslechu

Jan Pavel II. († 2.4.2005) byl pro komunisty jasný nepřítel / audio k poslechu
(2. 4. 2024) Ranou pro komunistický blok byl rok 1978, kdy byl zvolen nový papež a stal se jím polský kardinál Karol Wojtyla. Jeho…