Bůh je se mnou, nic nepostrádám, nebudu mít nedostatek. (Ž 23,1) - Citát z Bible na každý den

22. 7. 2020, tf

Manželka se se mnou už nechce milovat

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Sexualita v manželství

Dobrý den.
Chci se zeptat, zda je masturbace/sebeukájení v manželství hříšná? Chápu, že kdyby se člověk takto uspokojoval, tak by pak třeba ani nehledal partnera a nezaložil by rodinu. Aspoň pro mě to byla docela motivace vstoupit do manželství. Ale co mám dělat v případě, že manželka na mé potřeby nereaguje a prakticky se mnou nechce nic mít.

Mívám v té souvislosti i dost nepříjemné bolesti a myslím, že by to vyvrcholení vyřešilo. Manželka na to většinou reaguje s tím, že ona má také problémy. Je to takový celibát, kde mám ale navíc ženu, po které i po letech stále toužím a které jsem se odevzdal na celý svůj život. Takže najít si někoho jiného není možné a ani to ve skutečnosti nechci.

Nevím, co je konkrétní příčina tohoto problému, bavit se o tom nechce, párovou terapii striktně odmítá. A když si stěžuji, že já pro ni udělám cokoliv, ale z jejího chování necítím lásku, tak je to podle ní citové vydíraní a manipulace. Možná ano, ale ne úmyslně.

Samozřejmě že masturbace nenahradí milovaní se ženou, to v žádném případě, ale aspoň pomůže od fyzických příznaků a od toho, že mám v myšlenkách chuť se vrhnout na skoro každou ženskou, kterou potkám.

Já vím, že si to chci asi zjednodušit, možná nemusím být v manželství šťastný a je to cesta, jak odčinit hříchy, které jsem napáchal.

Zkuste se dohodnout na společné práci na vašem vztahu a dejte mu tak šanci!

Milý …,
to, co píšete, zní jako docela vážný problém vašeho manželství, na který člověk sám nestačí. Oceňuji Váš férový přístup, který je hodný obdivu. I kdyby Vám masturbace pomohla od nepříjemných pocitů a Vy byste si takové jednání před svým svědomím obhájil, potíže vašeho manželství to nevyřeší.

Tělesné spojení je nedílnou součástí, dalo by se říct výživou a kořením manželství, a pokud dlouhodobě nefunguje, je jeho absence ohrožením vztahu. Mohou existovat výjimky, kdy se po vzájemné domluvě manželé spojení na určitou dobu zřeknou. To ale není Váš případ.

Napadají mě proto následující otázky: Jak funguje vaše běžná komunikace? Sdílíte spolu svoje denní radosti a starosti, ale i plány a sny do budoucna? Jste k sobě otevření? Vidí vaše děti, že se máte rádi? Dokážete manželku milovat bez podvědomých výčitek a obviňování? Modlíte se společně a svěřujete vaše neporozumění Bohu?

Možná, že Vaší manželce stávající situace vyhovuje a opravdu netouží po tělesném spojení. Třeba máte jiné intimní oblasti, které naplňují její potřebu důvěrného spojení s milovanou bytostí. Může to být i duchovní život. 

Pokud nechce Vaše manželka o párové terapii slyšet, začněte sám. Při rozhovoru s terapeutem se Vám otevře nový pohled na vlastní život, na Vaše manželství a možná částečně porozumíte světu Vaší ženy. A můžete jí o těchto rozhovorech říct, myslím, že to ona nenechá bez odezvy.

Píšete, že si možná chcete situaci zjednodušit. Nemyslím si to. Štěstí v manželství sice nepřichází samo a na vztahu je třeba pracovat. Ale manželství by určitě nemělo být místem utrpení jednoho nebo druhého partnera. Jeho smyslem je vzájemné obdarování muže a ženy. Není to místo, kde bychom měli odčiňovat hříchy. Bůh není trestající otec, právě naopak.

Víc k tomu asi nelze psát, pokud znám situaci jen z jedné strany. Vaše manželka má zřejmě vlastní trápení, kterému nerozumíte. Jsem si jist, že by vám pomohla párová terapie a možná i sexuologická poradna. Zkuste se dohodnout na společné práci na vašem vztahu a dejte mu tak šanci. A svěřujte své starosti i radosti Bohu, ideálně ve dvou.

Ať Vám Bůh žehná.

Kategorie otázky: Sexualita v manželství

Související texty k tématu:

Láska a sexualita:
- Tři rozměry lidské sexuality (Jozef Augustyn)
- Manželství a sexualita (Aleš Opatrný)
- Nesexuální doteky (MUDr. Wheat)
- O sexualitě mimo manželství (Anselm Grün)
- Další texty k tématu sexualita zde

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(1. 4. 2023) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Co je to mazanec?

Co je to mazanec?
(27. 3. 2023) Co je to mazanec... Několik osvědčených receptů na velikonoční mazanec.

Velikonoce - pracovní listy pro děti

(26. 3. 2023) Pracovní listy k Velikonocům - k doplnění, přečtení, vybarvení i dokreslení...

Svátek Zvěstování Páně (25.3.)

(23. 3. 2023) Žádný učený z nebe nespadl a z nebe nespadl ani Bůh. Bůh si zvolil svou cestu do světa prostřednictvím člověka, který se…

Fotogalerie - Miloslav kardinál Vlk

Fotogalerie - Miloslav kardinál Vlk
(18. 3. 2023) 18. 3. 2017 zemřel Miloslav kardinál Vlk. Publikueme několik amatérských fotografií...

Internet - dobrý sluha i zlý pán. Doporučujeme k přečtení!

Internet - dobrý sluha i zlý pán. Doporučujeme k přečtení!
(16. 3. 2023) Doporučujeme k přečtení knížku: S mobilem do Božího království? 25 úvah o tom, proč je internet dobrý sluha i…

Jiří Grygar (* 17. 3. 1936)

(16. 3. 2023) Český astronom a astrofyzik, významný popularizátor vědy v oblasti astronomie, astrofyziky a vztahu vědy a víry, za…