Vložím svůj zákon do jejich nitra. (Jr 31,33) - Citát z Bible na každý den

2. 11. 2023, tut

Mám přítele... dva

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Láska v partnerství, příprava na manželství

Dobrý den, už nevím, co si mám se svým problémem počít, proto se na Vás obracím s velkou prosbou o radu.
Je mi 18 let, jsem se svým přítelem ve vztahu skoro 3 roky. Máme spolu krásné zážitky, dalo by se říct, ideální vztah. Občas mi ale chybí néjaká "šílenost", spontálnost. Nemám ráda, když jede život v jedněch kolejích, a takto to bohužel s přítelem máme. On rád plánuje vše dopředu a chce mít vše pod kontrolou. Já ale taková nejsem a ač jsem se o to nesnažila, ani tomu nešla naproti, natrefila jsem na kluka, který je pravým opakem mého přítele. Spontální, šílený, bez velkých plánů... Začali jsme se hodně bavit, pak jsme se i několikrat líbali a mě to k němu stále táhne.

Nevím, co si počít. Nechci ublížit svému příteli, vím, že právě s ním budu mít zajištěnou budoucnost. Na druhou stranu jsem mladá a chci se života užívat plnými doušky. Z hlediska křesťanství vím moc dobře, co mám dělat, ale to mi bohužel nestačí. Nechci zničit ani jednoho z nich, zatímco ničím sama sebe. Prosím Vás proto o radu, co byste dělali vy.

Předem Vám děkuju za odpověď.

Křesťanské nemusí znamenat "zůstat"

Milá ...
děkujeme za Tvůj dotaz a za důvěru, se kterou se na nás obracíš. Zmatek, který ve svém srdci a mysli cítíš, je pochopitelný. Jak je možné, že mi nestačí předem nalinkovaný život, kde je vše pod kontrolou? Byla by to přece sázka na jistotu. A přece srdce najednou ukazuje jiným směrem. Tvůj dosavadní vztah je jakási jistota, jistě jste spolu s Tvým přítelem leccos prožili a také společně dozráli, vždyť jste spolu skoro 3 roky. Zrát lze samozřejmě dál, ale poslední roky jistě byly důležité pro to, abyste každý došli až do bodu, kde jste dnes.

Dnes poznáváš, že na rozdíl od svého přítele nemusíš mít vše naplánováno a nemusíš mít nade vším kontrolu. Zvláště to druhé považuji za docela dobrou vlastnost, je totiž spousta věcí, které pod kontrolou mít nelze. Z Tvého dotazu mám na jednu stranu pocit zodpovědnosti vůči dlouhému vztahu, na druhou stranu možná ale i touhu se rozletět do větší svobody. To, že cítíš, že Tě to někam táhne, je důležité. Promlouvá totiž Tvoje srdce, ozývá se hluboká touha, možná po dobrodružství, po nečekaných věcech, po svobodě udělat takové nečekané věci. Na tom vůbec není nic špatného. A je důležité tomuto hlasu srdce naslouchat. Nevím, jaká je správná cesta, co se týče Tvých vztahů, ale určitě je správné naslouchat svému srdci a tomu, co nám chce říct, neudusit tento hlas. Mluví totiž o tom, jaká jsi a po čem toužíš. A správně píšeš, že život je před tebou a jsi mladá. Otevírá se spousta možností, ať je to studium, práce, cestování apod. Také píšeš, že to, co máš (pokud tomu rozumím dobře), ti nestačí. To je ale vlastně skvělá zpráva. Nespokojuješ se s nalinkovaným životem a chceš něco víc.

Mimochodem, dovol mi napsat, co já si myslím, že je křesťanské hledisko. Čtu mezi řádky, ale možná tím myslíš, že je křesťanské s přítelem zůstat. Nevím, dobré může být s ním zůstat anebo ne. To ví Bůh a ty. Čím jsem si ale stoprocentně jistá, je, že Bůh chce, abys žila život v plnosti. A z Tvého dotazu tuto touhu cítím a Tvoje srdce Ti tuto touhu po svobodě a plném životě ukazuje. Věřím, že Bůh se také nespokojí s málem a chce Ti dát plné hrsti svého požehnání, toho nejlepšího, co pro Tebe připravil. On je ten, který Tě zná nejlépe a skrze Tvé touhy, sny, k Tobě mluví.

Buď vděčná, že jsi potkala nejen svého přítele, se kterým něco společného budujete, ale i toho druhého kluka, který Ti ukázal, jaká jsi a po čem vlastně v hloubi srdce toužíš. Je dobré to vědět teď a podle toho se rozhodovat než později litovat.

Vyprošuji Ti dar moudrosti a lásky do dalších rozhodování. Ať Tě Pán vede! Věz, že má s Tebou ty úplně nejlepší plány, o kterých se Ti ani nesnilo (mohu potvrdit z vlastní zkušenosti). Ať Ti Pán žehná!

Kategorie otázky: Láska v partnerství, příprava na manželství, Náctiletí - sexualita, vztahy

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)
(22. 5. 2024) Působil tam, kde smrt byla lepší než život...

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(20. 5. 2024) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Letnice, Svatodušní svátky...

(16. 5. 2024) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2024:…

15. květen - Mezinárodní den rodiny

(14. 5. 2024) 15. květen je od roku 1994 ustanoven jako Mezinárodní den rodiny. Texty k tématu: rodina (v katalogu), rodina (v…

Český den proti rakovině 15. 5. 2024

Český den proti rakovině 15. 5. 2024
(13. 5. 2024) Od 15. 5. 2024 probíhá na celém území tradiční veřejná sbírka Ligy proti rakovině Praha.