Uznejte, že Hospodin je Bůh. (Ž 100,3) - Citát z Bible na každý den

16. 6. 2020

Lapač snů

Navigace: Katalog dotazů > Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,.... > Magie, okultismus

Dobrý večer,
prosím vás, co je to "lapač snů"? Je to nějaká ezoterika? Dostala jsem ho jako dárek  - ptáček na hnízdečku a od něho visící dolů peříčka a perličky. Považovala jsem to za dekoraci a pověsila to na tyčku garnýže k zácloně. Později mi  kamarádka řekla, že je to "lapač snů". Je to nějaká magie? V tom případě se toho, zbavím. Je v takovém případě potřeba znovu požehnat dům?
Děkuji vám za odpověď.

Lapače snů jsou určeny k meditaci a relaxaci

Lapač snů je indiánský amulet, dnes v naší společnosti hodně oblíbený, stejně jako mnoho dalších prvků různých náboženství a filozofií. Ano, toto vše můžeme zařadit do proudu ezoteriky či New Age (vyznačující se tím, že vybírá prvky různých náboženství, tak říkajíc, jak se mu to hodí). Lapač snů se skládá ze sítě utvořené v kruhu (ta má zachytit špatné sny), dolů od sítě jsou umístěna peříčka (mají přivodit krásné sny). Lapače snů jsou určeny k meditaci a relaxaci, nemají tedy plnit jenom dekorativní funkci, údajně i barva konkrétního lapače má člověku přinášet určitou energii.

Nevím, jestli to, co popisujete je lapačem snů v přesném slova smyslu, nebo ho výrobci použili již v přeneseném smyslu. (Samotný termín je teď velice oblíbený, může to být i pouze dobrý marketingový tah, podobně, jako se dnes pomalu všem kruhovým obrazcům říká mandaly). I přesto, pokud by šlo skutečně o lapač snů, nemyslím si, že je nutné mít z toho až takové obavy, jako že tím do Vašeho domu vstoupila nějaká magie. Musela byste Vy sama nebo někdo z Vaší rodiny tomuto předmětu skutečně dávat magickou symboliku – tedy ve víře prožívat, že lapač snů plní svůj magický účel. Bůh je daleko silnější a, pokud jste v něm pevně zakotvená, z jeho náruče Vás kus předmětu, v nevědomosti a bez jakýchkoli dalších úmyslů zavěšený, nevytrhne.

Ovšem je zde jiná věc k zamyšlení, a sice, do jaké míry chceme v naší domácnosti mít prvky, které symbolizují jinou víru. Pokud je středem mého života, naší rodiny Kristus, pak i to, co máme v naší domácnosti, a je to třeba dokonce vystavené „na odiv“, by mělo svědčit ve prospěch naší víry, nikoli proti ní. I kdyby to bylo sebevíc dekorativní. Už tedy i takovéto nepatrné "přiznávání se" k jiným duchovním proudům může mít nakonec vliv na náš samotný duchovní život. A proto je v posledku opatrnost na místě.

Každopádně ale opakuji, že si nejsem jistá, jestli předmět, který popisujete, je skutečně lapač snů, a tedy prvek indiánského kultu, potažmo ezoteriky. Zkuste si do internetového prohlížeče zadat termín „lapač snů“ a podívejte se na obrázky – uvidíte tam převážně klasické motivy, můžete je porovnat s Vaším předmětem. Potom se domnívám, že pokud byste se ho chtěla zbavit, stačí ho pouze uschovat do krabice nebo do komory (pokud by Vám bylo líto dárek přímo vyhodit).

Přeji Vám Boží pokoj!

Kategorie otázky: Magie, okultismus

Související texty k tématu:

Magie, okultismus, spiritismus, ezoterika
- Jak se stavět k horoskoupům a mimořádným schopnostem?
- Okultismus a křesťané (Vojtěch Kodet)
- Magie (z listu toskánských biskupů)
- Magie, spiritismus, okultismus (Philippe Madre)
- "Uzdravení rodových kořenů"
- Homeopatie - logické rozpory?
- Další texty k tématu magie, okultismus, exorcismus zde

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5-8)

Téma: narcismus. K poslechu

(17. 9. 2021) Zajímavá série tří pořadů na Radiu Wave

15. září 1993 byl sicilskou mafií zavražděn kněz Giuseppe Puglisi

(14. 9. 2021) Padre Giuseppe Puglisi se pokusil se o nemožné – zachránit děti ulice, které rostou pro mafii. Není divu, že se brzy –…

Papež František na Slovensku 12.-15.9.2021

Papež František na Slovensku 12.-15.9.2021
(12. 9. 2021) Odkazy na zdroje informací o cestě papeža Františka na Slovensko

Guy Gilbert (* 12. září 1935, Francie)

Guy Gilbert (* 12. září 1935, Francie)
(11. 9. 2021) nekonformní francouzský římskokatolický kněz, který svůj život zasvětil zejména práci s mládeží na okraji...

11.9.2001 byl uskutečněn teroristický útok na USA

11.9.2001 byl uskutečněn teroristický útok na USA
(10. 9. 2021) Jak připomínku na smutné výročí 11.9.2001 nabízíme zamyšlení o smrti od NY kaplana hasičů Mychala Judge OFM . Zamyšlení…

Matka Tereza

Matka Tereza
(29. 8. 2021) Matka Tereza (rodným jménem Agnesë Gonxhe Bojaxhiu * 26. srpna 1910 + 5. září 1997)