Tomu, kdo tě prosí, dej. (Mt 5,42) - Citát z Bible na každý den

4. 3. 2022, pemu

Křesťanství a zánik polyteistických náboženství v Evropě

Navigace: Katalog dotazů > Náboženství > Náboženství různá

Dobrý den, neřadím se mezi věřící, ale dlouho mě zajímá, proč vlastně křesťanství vytlačilo postupně všechna polyteistická náboženství v Evropě, např. víru v bohy starověkého Řecka nebo Říma, severskou víru. Vlastně s nástupem křesťanství postupně zanikala, až zanikla úplně. Jde mi jen o pochopení, co lidi vedlo ke změně víry, protože podle mě člověk, který v něco věří, jen tak svoji víru nezmění.

Děkuji.

Ve většině případů se křesťanství prosadilo spontánně atraktivitou svých hodnot

Dobrý den,

děkujeme za zajímavý dotaz. Na tuto otázku by se dalo odpovědět celou knihou, či alespoň celovečerní přednáškou, ale pokusím se reagovat aspoň několika myšlenkami...

Máte pravdu, že křesťanství v historické konkurenci s mnoha náboženskými kulty uspělo a postupně se etablovalo, jako hlavní náboženství Západu. Ve většině případů se prosadilo spontánně atraktivitou svých hodnot, neboť v něm lidé nacházeli osvobozující princip. Přinášelo například poselství o milujícím Bohu tam, kde lidé dosud přinášeli oběti bohům ze strachu před nimi. Nebo hlásalo smíření v místech, kde existovala nábožensky ustanovená krevní msta a nekonečný koloběh násilí.

Zajímavým příkladem v tomto smyslu je například christianizace Irska, kde původní keltské obyvatelstvo přijalo křesťanství masově, téměř během jedné generace. Do poměrně drsných přírodních náboženských praktik a krvavých vzájemných válek mezi jednotlivými klanovými společenstvími, přineslo totiž křesťanství hlásané Patrikem poselství o Stvořitelově lásce ke všem lidem a program smíření mezi znepřátelenými národy.

Bohužel ne vždy bylo křesťanství předáváno s tak čistými úmysly a výsledky. Byly případy, kdy se stalo nástrojem v rukách mocensko politických elit a bylo využíváno jako prostředek k ideovému sjednocení lidí na jimi dobytých územích. Příkladem jsou některé etapy christianizace germánských národů, kdy se často přijetí křesťanských hodnot spojovalo s podřízeností politickou, v některých případech dokonce vynucené silou.

Postupná dominance křesťanství v Evropě však neznamená, že všechna předchozí náboženství zmizela beze stopy, nebo že byla úplně vytlačena. Mnoho z jejich prvků bylo křesťanstvím absorbováno, případně naplněno novým významem. Základem křesťanské víry je zvěst o milujícím Bohu, který se nám v Kristu vydává a nabízí své smíření všem lidem. K této základní idei si křesťanství postupně vytvořilo celý náboženský systém a ten do sebe vstřebal řadu aspektů jiných náboženství.

Krásným příkladem jsou vánoce. Původní římský svátek slunovratu, tedy „návratu slunce“, který slavili jak staří Římané, tak i mnohá pohanská náboženství, příjalo křesťanství do sebe a naplnilo ho novým obsahem. Připomínkou narození Ježíše Krista, coby „Světla světa“ a „Slunce národů“.

Tolik alespoň stručně k Vaší otázce. Více samozřejmě najdete ve vhodné literatuře, jako třeba v přehledných Malých dějinách církve od Augusta Franzena.

Kategorie otázky: Náboženství různá

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Pouť důvěry Taizé - 47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých

Pouť důvěry Taizé -  47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých
(15. 6. 2024) Estonské hlavní město Tallinn bude hostit příští evropské setkání mládeže Taizé ve dnech 28.12.2024-1.01.2025.

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista - má dvě novinky

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista -  má dvě novinky
(12. 6. 2024) První tři série populárního online seriálu o životě Ježíše Krista  "The Chosen" můžete nyní…

Je bůh čůr.k?!

(10. 6. 2024) Je bůh čůr.k, nebo se jenom jako čur.k chová? Omlouvám se za výrazy, ale co jiného napsat o "dobrotivém" bohu,…

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!
(6. 6. 2024) Vítáme vás u červnového čísla časopisu IN! Tak ještě tento měsíc a hurá na prázdniny!:) Aby vám těšení se na horké letní…

5. června se připomíná ´Světový den životního prostředí´

(4. 6. 2024) V našem nakládání s přírodou je cosi v nepořádku. Existuje ale též ekologie člověka (Benedikt XVI.)