Tvůj zákon je v mém nitru. (Ž 40,9) - Citát z Bible na každý den

2. 8. 2021, tob

Křest ve 14 letech? Nemám ještě počkat?

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Křest dospělých

Dobrý den, je mi 14 let a jsem z věřící rodiny. Chodím do baptistické církve v podstatě od narození. Boha jsem poznala ve 12ti a přijala jsem Ježíše do svého života. V tom okamžiku se mi změnil život. Chtěla jsem se nechat pokřtít až tak nějak v dospělosti, nevím proč, přišlo mi to logičtější. Ale teď se moji přátelé z kostela a lidé v mém věku nechávají pokřtít, tak nevím jestli bych už taky nemohla. V poslední době jsem bojovala s velkými pochybnostmi, ale už je to pryč. A jak si tak říkám, začala jsem taky dost toužit po křtu. Spíš si nejsem jistá jestli je dobré se nechat pokřtít jako dítě, i když už jsem celkem rozhodlá. Tohle chci brát opravdu vážně, když jsem uvěřila, tak nějak automaticky jsem se křtem počítala od mého uvěření. Jenom nevím, jestli bych neměla když tak ještě počkat.

Nejistota a občasné pochybnosti jsou (do jisté míry!) známkou zdravého vztahu

Vážená ....
děkuji za důvěru, s kterou se na nás obracíte. Řešíte hodně zásadní životní rozhodnutí a je celkem pochopitelné, že si nejste zcela jistá, jak to správně udělat.
Na úvod své odpovědi zdůrazňuji, že jsem římský katolík a má odpověď je touto skutečností poznamenána.
Obecně platí, že živá víra jako vztah nikdy nebude prostá napětí a nejistoty. A je to tak dobře. Nejistota a občasné pochybnosti jsou (do jisté míry!) známkou zdravého vztahu.
Je moc fajn, že jste přijala Ježíše do svého života a že toužíte po křtu. Pro nás je křest zcela zásadní a jsme přesvědčeni, že je nezbytnou součástí "řádné cesty spásy“ (srv. Mt 28). Neznám přesně praxi ve vaší církvi, ale předpokládám, že ani u vás není zcela jedno, zda někdo pokřtěn je, nebo není.
Píšete, že Vám je 14 let. To lze vnímat jako dostatečný věk pro osobní závažná rozhodnutí. V naší církvi je zvykem přistupovat k takto starým žadatelům o křest jako k dospělým. Spolu s dospělými a jako dospělí absolvují přípravu i samotný křest. To mimo jiné znamená, že se sami za sebe zříkají Zlého a sami za sebe vyznávají svou víru.
A to je, jsem přesvědčen, to rozhodující: Pokud toužíte po křtu, odmítáte zlo a jeho původce v jakékoli podobě a jste připravena vyznat svou víru v jediného Boha ve třech osobách, jste zralá pro křest a já Vám mohu poradit jediné: požádejte o něj.
Ať už to uděláte nyní, později nebo vůbec, nezapomeňte na to podstatné: Ježíš Vás miluje: stále, bez výhrad a bez podmínek.

Kategorie otázky: Křest dospělých

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5-8)

Čsopis IN! pro dívky / říjen

Čsopis IN! pro dívky / říjen
(8. 10. 2021) Pro někoho může být podzim smutné období, hlavně, když celé dny proprší. Pro někoho je to roční období plné klidu a…

Můžete podpořit „svůj“ hospic

Můžete podpořit „svůj“ hospic
(6. 10. 2021) V sobotu 9. října se připomíná Světový den hospiců.

Nechme na sebe hledět Ježíše (papež František)

(3. 10. 2021) Co nám nabízí svědectví Františka z Assisi dnes?  (odkaz na pastorace.cz)

Svátek andělů strážných 2.10.

Svátek andělů strážných 2.10.
(1. 10. 2021) Pošlu před tebou anděla, aby nad tebou po cestě bděl. Naslouchej jeho hlasu. Můj anděl půjde před tebou, praví Bůh.…

Mezinárodní den seniorů 1.10.

Mezinárodní den seniorů 1.10.
(29. 9. 2021) Víte, pro mě stárnutí je přibližování se cíli. A ten cíl stojí za to. Ani oko nevidělo, ani ucho neslyšelo, ani do srdce…

Svatý Václav stál u základů Evropy

Svatý Václav stál u základů Evropy
(28. 9. 2021) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?