Kdo jsi, Pane? (Sk 9,5) - Citát z Bible na každý den

2. 8. 2021, tob

Křest ve 14 letech? Nemám ještě počkat?

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Křest dospělých

Dobrý den, je mi 14 let a jsem z věřící rodiny. Chodím do baptistické církve v podstatě od narození. Boha jsem poznala ve 12ti a přijala jsem Ježíše do svého života. V tom okamžiku se mi změnil život. Chtěla jsem se nechat pokřtít až tak nějak v dospělosti, nevím proč, přišlo mi to logičtější. Ale teď se moji přátelé z kostela a lidé v mém věku nechávají pokřtít, tak nevím jestli bych už taky nemohla. V poslední době jsem bojovala s velkými pochybnostmi, ale už je to pryč. A jak si tak říkám, začala jsem taky dost toužit po křtu. Spíš si nejsem jistá jestli je dobré se nechat pokřtít jako dítě, i když už jsem celkem rozhodlá. Tohle chci brát opravdu vážně, když jsem uvěřila, tak nějak automaticky jsem se křtem počítala od mého uvěření. Jenom nevím, jestli bych neměla když tak ještě počkat.

Nejistota a občasné pochybnosti jsou (do jisté míry!) známkou zdravého vztahu

Vážená ....
děkuji za důvěru, s kterou se na nás obracíte. Řešíte hodně zásadní životní rozhodnutí a je celkem pochopitelné, že si nejste zcela jistá, jak to správně udělat.
Na úvod své odpovědi zdůrazňuji, že jsem římský katolík a má odpověď je touto skutečností poznamenána.
Obecně platí, že živá víra jako vztah nikdy nebude prostá napětí a nejistoty. A je to tak dobře. Nejistota a občasné pochybnosti jsou (do jisté míry!) známkou zdravého vztahu.
Je moc fajn, že jste přijala Ježíše do svého života a že toužíte po křtu. Pro nás je křest zcela zásadní a jsme přesvědčeni, že je nezbytnou součástí "řádné cesty spásy“ (srv. Mt 28). Neznám přesně praxi ve vaší církvi, ale předpokládám, že ani u vás není zcela jedno, zda někdo pokřtěn je, nebo není.
Píšete, že Vám je 14 let. To lze vnímat jako dostatečný věk pro osobní závažná rozhodnutí. V naší církvi je zvykem přistupovat k takto starým žadatelům o křest jako k dospělým. Spolu s dospělými a jako dospělí absolvují přípravu i samotný křest. To mimo jiné znamená, že se sami za sebe zříkají Zlého a sami za sebe vyznávají svou víru.
A to je, jsem přesvědčen, to rozhodující: Pokud toužíte po křtu, odmítáte zlo a jeho původce v jakékoli podobě a jste připravena vyznat svou víru v jediného Boha ve třech osobách, jste zralá pro křest a já Vám mohu poradit jediné: požádejte o něj.
Ať už to uděláte nyní, později nebo vůbec, nezapomeňte na to podstatné: Ježíš Vás miluje: stále, bez výhrad a bez podmínek.

Kategorie otázky: Křest dospělých

Související texty k tématu:

Pochybnosti a krize víry

  • Přestal jsem věřit v Boha Po automobilové nehodě mého kamaráda jsem se rozhodl, že už nebudu věřit v Boha. Byl jsem hrdý, že jsem se zbavil něčeho, co zjevně nefungovalo. 
  • Víra zraje i krizemi Pro slovo krize se v čínštině používá dvou znaků: první znamená „nebezpečí“ a druhý „příležitost“. Krize je bodem zlomu. A podle toho, kam se člověk přikloní, najde buď…
  • Pochybnost a víra existují vedle sebe Naše víra má hodně mezer. Není ale třeba z nich mít strach.  Povzbuzují nás, abychom se Boha nepřestali s důvěrou ptát. Pochybnosti totiž mohou… 
  • Bůh je maják zářící do mé temnoty V mých bojích a pochybnostech, v mých selháních Ty neodcházíš. Můj Majáku zářící do temnoty, budu Tě následovat. Tvá úžasná láska mě vede. (My Lighthouse, videoklip… 
  • Dejme prostor pochybnosti Bůh je všude,  je třeba ho hledat ve všech věcech. Avšak rizikem při hledání Boha je snaha všechno hned přesně vyjadřovat a s lidskou jistotou a arogancí.
  • Další texty k tématu: pochybnosti, krize víry
Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Bůh mi nepomohl, útočiště nacházím v temnotě

(19. 4. 2024) Od mala jsem byla zneužíváná, nezažila normální rodinu, vztahy. Jen lhostejnost, neupřímnost, samý podraz....…

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu
(15. 4. 2024) Papež František přijal zástupce italského katolické skautského hnutí dospělých (MASCI) při  příležitosti 70.…

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery

(13. 4. 2024) 13. dubna 1950 přepadla komunistická bezpečnosti v rámci "akce K" mužské kláštery na území celého…

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec
(10. 4. 2024) Malé a jedinečné poutní místo Lomec se nachází u jihočeských Vodňan uprostřed lesa. Jde o poutní dům, kde je možné…

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině
(4. 4. 2024) Slavný americký seriál The Chosen o životě Ježíše Krista na TV NOE.