Bože, ty sám si zapiš mou bídu a mé slzy. (Ž 56,9) - Citát z Bible na každý den

2. 8. 2021, tob

Křest ve 14 letech? Nemám ještě počkat?

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Křest dospělých

Dobrý den, je mi 14 let a jsem z věřící rodiny. Chodím do baptistické církve v podstatě od narození. Boha jsem poznala ve 12ti a přijala jsem Ježíše do svého života. V tom okamžiku se mi změnil život. Chtěla jsem se nechat pokřtít až tak nějak v dospělosti, nevím proč, přišlo mi to logičtější. Ale teď se moji přátelé z kostela a lidé v mém věku nechávají pokřtít, tak nevím jestli bych už taky nemohla. V poslední době jsem bojovala s velkými pochybnostmi, ale už je to pryč. A jak si tak říkám, začala jsem taky dost toužit po křtu. Spíš si nejsem jistá jestli je dobré se nechat pokřtít jako dítě, i když už jsem celkem rozhodlá. Tohle chci brát opravdu vážně, když jsem uvěřila, tak nějak automaticky jsem se křtem počítala od mého uvěření. Jenom nevím, jestli bych neměla když tak ještě počkat.

Nejistota a občasné pochybnosti jsou (do jisté míry!) známkou zdravého vztahu

Vážená ....
děkuji za důvěru, s kterou se na nás obracíte. Řešíte hodně zásadní životní rozhodnutí a je celkem pochopitelné, že si nejste zcela jistá, jak to správně udělat.
Na úvod své odpovědi zdůrazňuji, že jsem římský katolík a má odpověď je touto skutečností poznamenána.
Obecně platí, že živá víra jako vztah nikdy nebude prostá napětí a nejistoty. A je to tak dobře. Nejistota a občasné pochybnosti jsou (do jisté míry!) známkou zdravého vztahu.
Je moc fajn, že jste přijala Ježíše do svého života a že toužíte po křtu. Pro nás je křest zcela zásadní a jsme přesvědčeni, že je nezbytnou součástí "řádné cesty spásy“ (srv. Mt 28). Neznám přesně praxi ve vaší církvi, ale předpokládám, že ani u vás není zcela jedno, zda někdo pokřtěn je, nebo není.
Píšete, že Vám je 14 let. To lze vnímat jako dostatečný věk pro osobní závažná rozhodnutí. V naší církvi je zvykem přistupovat k takto starým žadatelům o křest jako k dospělým. Spolu s dospělými a jako dospělí absolvují přípravu i samotný křest. To mimo jiné znamená, že se sami za sebe zříkají Zlého a sami za sebe vyznávají svou víru.
A to je, jsem přesvědčen, to rozhodující: Pokud toužíte po křtu, odmítáte zlo a jeho původce v jakékoli podobě a jste připravena vyznat svou víru v jediného Boha ve třech osobách, jste zralá pro křest a já Vám mohu poradit jediné: požádejte o něj.
Ať už to uděláte nyní, později nebo vůbec, nezapomeňte na to podstatné: Ježíš Vás miluje: stále, bez výhrad a bez podmínek.

Kategorie otázky: Křest dospělých

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5-8)

Festival UNITED se v roce 2022 vrátí jako třídenní akce do Vsetína

Festival UNITED se v roce 2022 vrátí jako třídenní akce do Vsetína
(17. 1. 2022) Pandemie viru covid-19 měla v uplynulých letech vliv na pořádání festivalu UNITED. Ten se v roce 2020 uskutečnil…

Týden modliteb za jednotu křesťanů

(15. 1. 2022) "Týden modliteb za jednotu křesťanů" se slaví každý rok od 18. do 25. ledna (nebo na jižní polokouli kolem…

Jaký byl smysl oběti Jana Palacha?

(14. 1. 2022) "Živý člověk zemřel, aby mrtví zůstali žít." Jan Palach se 16. ledna 1969 zapálil na Václavském náměstí v…

Josef Kemr

Josef Kemr
(14. 1. 2022) Josef Kemr (20. 6. 1922 – 15. 1. 1995) vynikající herec a aktivní křesťan.

Etty Hillesum - výročí narození (15. 1. 1914)

(13. 1. 2022) Už uplynulo více než 100 let od narození Ester "Etty" Hillesum. Etty se narodila 15. ledna v roce 1914 v…

Časopis IN! pro dívky - leden 2022

Časopis IN! pro dívky - leden 2022
(7. 1. 2022) Nový rok nás vítá a my můžeme s novým odhodláním otevřít své oči pro to nové a hezké, co nás čeká. Otevřít srdce pro…