K tobě, Bože, se obracejí mé oči. (Ž 141,8) - Citát z Bible na každý den

29. 3. 2023, efu

Je peklo místo?

Navigace: Katalog dotazů > Eschatologie

Je peklo místo nebo pouze stav duše? Nedávno v nějakém rozhovoru se papež František vyjádřil, že peklo není místo ale stav srdce a postoj k životu. Mně ale přijde, že pokud budou při posledním soudu všichni vzkříšeni a budou mít i tělo, i zavržení budou zavrženi s tělem i duší. Logicky tak peklo musí být místo. Pokud bude mít zavržený i tělo, byť s jinými vlastnostmi, a to tělo má být hmotné, tak musí být taky na nějakém místě. Nebo je to blbost?

Jak to je? Díky.

Jistě nepůjde o prostor trojdimenzionální, se kterým máme zkušenost

Dobrý den,

kdyby Vaše otázka byla stručná a zněla jen: Je peklo místo?, tak by moje odpověď zněla přesně tak, jak jste si odpověděl sám. Jestliže věříme ve vzkříšení těla, a to i zavržených, pak peklo musí být místo, neboť tělesnost vyžaduje prostor. Asi to nebude prostor trojdimenzionální, stejně jako nebude čas určovaný pohyby nebeských těles. V tomto smyslu se dá říct, že peklo není „místo“ – pokud to znamená prostor, se kterým my máme zkušenost.
Je ale pravda, že to, co dělá peklo peklem, není ten či onen prostor, ale právě stav duše. Už zde, v našem pozemském prostoru, si vytváříme malá peklíčka klidně i na stejném místě, kde jiní mají předchuť nebe. Když už to jde tady, tím spíše v mnohadimenzionálním prostupném prostoru věčnosti.
Přesné představy jsou nad lidské možnosti (v tom se eschatologie neliší např. od kvantové fyziky). Můžeme jen tušit určité principy, které naši představivost drží ve správných mezích. V tomto případě je to princip vlády duše nad tělem, a to v dobrém i špatném případě. Jaký je stav duše, takový je stav těla i prostoru, který toto tělo obývá.
Kéž bychom si to tyto představy nikdy neověřili vlastními smysly.

Přeji radostné Vzkříšení!

Kategorie otázky: Eschatologie

Související texty k tématu:

Vzkříšení, život po smrti, posmrtný život

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Pěší pouť ke sv. Vintíři v Dobré Vodě u Hartmanic

Pěší pouť ke sv. Vintíři v Dobré Vodě u Hartmanic
(23. 5. 2024) V neděli 2. června 2024 půjdou pěší poutníci z bavorského Rinchnachu k místu zesnutí sv. Vintíře 

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)
(22. 5. 2024) Působil tam, kde smrt byla lepší než život...

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(20. 5. 2024) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Letnice, Svatodušní svátky...

(16. 5. 2024) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2024:…

15. květen - Mezinárodní den rodiny

(14. 5. 2024) 15. květen je od roku 1994 ustanoven jako Mezinárodní den rodiny. Texty k tématu: rodina (v katalogu), rodina (v…