Řekneme-li, že nemáme hřích, klameme sami sebe. (1 J 1,8) - Citát z Bible na každý den

24. 7. 2023, pemu

Hare Krišna - hledání pravdy

Navigace: Katalog dotazů > Víra – nauka víry, katechismus > Ježíš

Dobrý den, chci se zeptat, kdo to byl podle Vás Krišna? Myslíte si, že skutečně existoval a byl synem božím? Prý byl to samé, co Kristus v Palestině. Jak se na to díváte prosím Vy? Čím skutečně byl? Byl seslán bohem?
Nebo šlo o nějaký podvod, když tady chodil? Třeba o démona? Říká se, že satan používá triky. Nemůže to být třeba podvod ? Děkuji.

 

Krista a Krišnu nelze ztotožňovat

Děkujeme za zajímavou otázku.

Krišna je osoba, která patří do úplně jiného náboženského prostředí, než je křesťanství. Patří do systému, kterému se někdy nepřesně říká hinduismus a který je ve skutečnosti velmi širokým nábožensko kulturním proudem, který se vyvinul v Indii v průběhu několika tisíciletí. Podle této náboženské tradice je Krišna božské povahy a jako avatar (vtělení do člověka) pravidelně sestupuje na Zemi mezi lidi, aby projevil božskou lásku. V tomto smyslu lze vidět určitou podobnost s křesťanským chápáním Krista, jako vtělení Boha, který je Láska.

Mnozí indičtí náboženští myslitelé dokonce Krista s Krišnou ztotožňují a křesťanství považují za jisté pokračování krišnaismu. I když lze z religionistického hlediska připustit vzájemné historické ovlivnění mezi krišnaismem a křesťanstvím, není možné hovořit o jejich totožnosti, nelze náboženské osoby Krista a Krišny slučovat. Krišna je osoba vycházející z komplikované nábožensko-mýtické tradice Indie, zatímco Kristus vychází z židovských náboženských kořenů, interpretovaných posléze v řeckém filozofickém kontextu.

​Další rozdíl spočívá i v historičnosti. Zatímco Krišna je zaznamenán jen v indických ​mýticko-​náboženských ​spisech, Ježíš Nazaretský je naproti tomu historickou osobností, doloženou i z mimonáboženských historických pramenů. Křesťanská teologie pak vidí v Kristu ​​vtělení Boha, druhé osoby Trojice, věčného Slova, které je v dějinách jedinečné a neopakovatelné.

V duchu teologie Druhého vatikánského koncilu, která říká, že ostatní náboženství "jsou odrazem Pravdy, která osvěcuje všechny lidi", lze nicméně náboženskou nauku o Krišnovi ​vnímat ​v jistém smyslu jako prorockou. ​A to v tom smyslu, že v intuici nábožensky hledajících lidí ​se ​i v jiných ​náboženstvích ​projevuje očekávání Božího příchodu na svět​ skrze vtělení.

​Z křesťanského hlediska není tudiž správné nauku o Krišnovi démonizovat. Lze ji spíše chápat, jako mimokřesťanský odkaz na Ježíše Krista, na projev nekonečné Boží lásky k lidstvu, která se v plnosti naplnila právě v Ježíšově vtělení.

Bůh Vám žehnej!

Kategorie otázky: Ježíš, Náboženství různá

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Milá redakce, děkuji za Vaši službu Linky víry

(28. 4. 2025) Do kostela jsem chodila jako malá a bohužel nemám o víře moc ponětí.

Smrtící láska k chatbotovi: Teenager se zamiloval do umělé inteligence, pak si vzal život. Podcast k poslechu.

(26. 4. 2025) Sewell Setzer byl šťastný kluk – než se ve 14 letech zamiloval do chatbota. A pak si vzal život. Jeho matka kvůli…

Pálení čarodějnic aneb Jak vysvětlit dítěti některé pohanské zvyky

Pálení čarodějnic aneb Jak vysvětlit dítěti některé pohanské zvyky
(25. 4. 2025) Ráda bych se zeptala jak vysvětlit dětem některé pohanské zvyky a svátky. Konkrétně se jedná o 30. dubna, kde je na…

Papež František pohoršil mnoho lidí

Papež František pohoršil mnoho lidí
(24. 4. 2025) Co bylo jádrem poselství papeže Františka? Papež František změnil vnímání církve.

Den skautů - 24. duben

Den skautů - 24. duben
(23. 4. 2025) Na svátek sv. Jiří se připomíná Den skautů.