Můj Obhájce žije. (Jb 19,25) - Citát z Bible na každý den

5. 7. 2023, MN

FB. Může mít kněz profil na sociální síti?

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Křesťanská etika, hřích

Rád bych se zeptal na váš názor na působení kněží na sociálních sítích. Pravoslavná církev prý  svým kněžím a řeholníkům nedoporučuje, aby měli profil na sociální síti. Zakazuje kodex církevního práva takové věci?  Přece jen jsou na sociálních sítích někdy věci, které nejsou úplně dobré, takže si myslím, že kněz, který je služebníkem Božím, by se neměl tomuto světu přizpůsobovat. Já sám profil na sociální síti sice mám, ale přece jenom jsem toho názoru, že je rozdíl mezi laikem a knězem nebo třeba trvalým jáhnem, který pak může na poslední chvíli vypínat počítač, protože musí honem utíkat do kostela. Nechci moderní vymoženosti nikterak démonizovat, jen by mě zajímal váš názor na tuto problematiku.

„Jděte ke všem národům a získávejte mi učedníky...“ (Mt 28,27)

Vážený pisateli,
církevní právo se zmiňuje pouze o tom, že by se kněží neměli angažovat v žádné politické straně (CIC Kán. 287) bez souhlasu svého představeného. O sociálních sítích se nikde nemluví.

Nicméně otázka je položena ještě jinak. Kněz je hlasatel Božího slova, a tak by se měl objevit všude tam, kde se Boží slovo může hlásat. Protože sociální sítě (alespoň větší část) takový prostor poskytují, pak je to místo, kde se také kněží mohou angažovat. Možná se traduje zidealizovaná představa, že kněz je více svatý než běžní lidé, a proto by se neměl dotýkat toho, co znečišťuje. Vzpomeňme, jak tento postoj kritizuje Pán Ježíš v podobenství o milosrdném Samaritánovi. Kněz slaví spolu s celým společenstvím svatá tajemství a všichni bez rozdílu se mají posvěcovat ke slavení tajemství Božích. Zároveň ale učedníci byli Kristem výslovně posláni do celého světa: „Jděte ke všem národům a získávejte mi učedníky...“ (Mt 28,27). Toto poslání nesmí zradit ani obcházet výmluvou na „zlý“ svět.

Jinou věcí je, když si ze sociální sítě někdo udělá jakousi „vrbu“, místo, kde sděluje všechny své negativní prožitky. To samo o sobě je poněkud divné a podle mého soudu to do veřejného prostoru nepatří. Je třeba vážit, které emoce, zážitky a osobní sdělení máme veřejně vystavit světu. A pak teprve je vkládat např. na sociální sítě. Na druhou stranu právě takováto osobní sdělení jsou nejčtenější částí sociálních sítí. A tak může být určitým strategickým přístupem, některé věci na síť dát. To je však již otázka úsudku a rozlišování.

Kategorie otázky: Církev, společenství křesťanů, Křesťanská etika, hřích, Evangelizace

Související texty k tématu:

Zvukové pořady, podcasty (+ výběr z youtube pořadů)
s křesťanskou či religionistickou tématikou v češtině




Poslechněte si na internetu křesťanské vysílání
buď v PC, anebo v MP3 přehrávači ...
On-line živě:
- křesťanské rádio Proglas
- Aktuálně vysílané křesťanské pořady náboženského vysílání Českého rozhlasu na různých stanicích.
On-line ze záznamu:
- Pořady "Křesťanské vlny ČRo" a dalších pořadů náboženského vysílání Českého rozhlasu.

Vše napomáhá k dobrému...
(aneb vše zlé může být k něčemu dobré)

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Nechme na sebe hledět Ježíše (papež František)

Nechme na sebe hledět Ježíše (papež František)
(3. 10. 2024) Co nám nabízí svědectví Františka z Assisi dnes? 

Papež vyhlásil na pondělí 7. října Den modliteb a půstu za mír

Papež vyhlásil na pondělí 7. října Den modliteb a půstu za mír
(2. 10. 2024) „Je toho zapotřebí, zatímco válečné požáry nadále pustoší lidi a národy“.

Svátek andělů strážných 2.10.

Svátek andělů strážných 2.10.
(1. 10. 2024) Pošlu před tebou anděla, aby nad tebou po cestě bděl. Naslouchej jeho hlasu. Můj anděl půjde před tebou, praví Bůh.…

Mezinárodní den seniorů 1.10.

Mezinárodní den seniorů 1.10.
(29. 9. 2024) Víte, pro mě stárnutí je přibližování se cíli. A ten cíl stojí za to. Ani oko nevidělo, ani ucho neslyšelo, ani do srdce…

Svatý Václav?

Svatý Václav?
(28. 9. 2024) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?