Ježíš řekl: „Buď dobré mysli, odpouštějí se ti hříchy.“ (Mt 9,2) - Citát z Bible na každý den

4. 4. 2022, marse

Děsí mě představa 5- 10 dětí

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Láska v partnerství, příprava na manželství

Dobrý den,
poznal jsem nedávno kamarádku, je  hodná, velmi sympatická,  z věřící rodiny. Poznáváme se, nic jsme spolu nikdy neměli a bavíme se o rodinném životě a všem možném. 

Včera došlo na debatu o svatbě za studia, intimním životě a plánování dětí v manželství. Probírali jsme početí, antikoncepci.  Došlo ke střetu, neboť její názory -  svatba jedině po dostudování a vše, kromě PPR je nemorální - jsou pro mě nepřijatelné. Partnerka říká,  že nechce řešit nějaké plodné / neplodné dny, že to chce volným průběhem a přála by si co nejvíce dětí. Já si ale  nedokáži představit,  že bych měl energii na výchovu 5 - 10 dětí. Představuju si 1 max 2.  Jak v tomto případě tedy postupovat při otázce "zabraňování početí",  když jeden z partnerů se necítí na více dětí? Podle mě to není sobecký záměr, pokud z toho má stres a zároveň i strach... Ona mně na to odpověděla, že chce nechat vše v rukou Božích. Bůh rozhoduje o tom, kolik dětí nadělí páru a co může člověk snést.

Pokud ale jeden člověk - třeba já, nemá pocit že by chtěl tak velkou početnou rodinu, tak takový přístup hodnotím jako hippies, freestyle, bezhlavé a neuvážené vrnhutí se do věci. To mne hodně stresuje a bolí, přiznám se.

Myslím si, že Bůh dal i svobodnou vůli člověku, kde přece nikdo nemůže nikoho nutit do něčeho, co by nechtěl. Pokud jeden z partnerů se necítí na 10 dětí ale jen na 2 a partnerka mu předloží to, aby na nic nekoukal a nechal to volnému průběhu - není to zvláštní? Mně to tedy zní podivně a stresuje mě to.

...

Ano, Bůh rozhoduje o tom kolik dětí komu nadělí, jestli to bude kluk nebo holka atd... ale potřebuje taky k tomu spolupráci člověka. Pokud člověk nic neudělá (nebude se snažit o rodinu ) - nic se nestane. Avšak Bůh dal člověku i svobodnou vůli. 
...
 

Jistě se to přesně nedá vymyslet před svatbou, ale stejnou představu byste mít měli.

Dobrý den, 

 Váš hovor s přítelkyní poukázal na věci, se kterými nejste vnitřně v jednotě. Oceňuji, že jste nad tím namávnul rukou, ale přemýšlíte, formulujete, dáváte si dohromady, jak to vlastně máte Vy. To mi přijde důležité.

K prvnímu tématy svatby a dokončení studia. Těch praktických argumentů je více. Asi nejvíc viditelné je uživení rodiny, ale není jediné. Nejde v první řadě ani o to, jestli manželé bydlí v podnájmu a musí si na živobytí nějak ke studiu  vydělávat. Každé období v životě totiž něco vyžaduje. Období studia zaměřenost na studium. Vejde se tam jistě chození, nicméně zajišťování rodiny už mnohem hůře. Pak na to vztah, a případné založení rodiny, doplácí. Jistě, že lze mnohé překonat. Vždy je to o těch dvou konkrétních lidech. Dát ale tomu, co právě probíhá “spravedlivou pozornost”, vede k jisté zodpovědnosti, která v budoucnu rodina potřebovat bude. Je to doporučení, dalo by se říct, “snadnější “a bezpečnější cesty. Totiž i vstup do manželství má nárok na plnou pozornost. A to právo má i případně zplozené dítě. Zkuste to uvidět ještě o kousek dál v tom, co je k čemu potřeba. Jistě lze jít i zkratkami. Jen o kus dobrého se může přijít, třeba z praktických důvodů, protože je nutné věnovat čas věci, která patří do minulého životního období. A to je škoda, vede to ke krizím, odvádí pozornost od podstatného atd. .

Co se týká plození dětí. Obecně – ano, Bůh žehná manželům dětmi. A v manželském slibu slibujete, že je od Boha přijmete ochotně. Ale vůbec to neznamená, že kapacita je neomezená. Vždy je to na originálním spojení dvou lidí. Pro někoho je možné přijmout a vychovat 8 i 12 dětí, pro někoho je strop 1 nebo dvě děti. A přitom tak může být rodina kompletní. Tohle je výsledek jakési originální alchymie právě dvou lidí spojených v manželství.

Takže – rozumím Vašemu strachu. Dostali jste se k velmi důležitému tématu, na kterém můžete třeba zjistit, že se k sobě nehodíte, protože představu máte každý jinou. Rozhodně je důležité o tomto tématu mluvit před svatbou a dojít k nějakému konsenzu. Aby jeden z vás pak nestrávil celý život v pocitu, že byl buď zmanipulován nebo okraden. A to už nemluvím o dítěti, které potřebuje, aby rodiče hořeli radostí, když se ukáže, že je počato.

Milý N, jde tedy spíš o to, aby ti dva poznali, kdy jsou jako rodina kompletní a byli v tom v jednotě. Jistě se to přesně nedá vymyslet před svatbou, ale stejnou představu byste mít měli. Život pak může ukázat na větší kapacity nebo třeba uvidíte, že jste přestřelili. Najít ale jednotu v představě bych vám doporučovala. Metoda PPR pak může být skvělým pomocníkem nejen při plánování, ale i při naplnění kapacity.

Přeji vám, abyste našli společnou řeč.

Kategorie otázky: Láska v partnerství, příprava na manželství, Sexualita v manželství

Témata: antikoncepce

Související texty k tématu:

Láska a sexualita:
- Tři rozměry lidské sexuality (Jozef Augustyn)
- Manželství a sexualita (Aleš Opatrný)
- Nesexuální doteky (MUDr. Wheat)
- O sexualitě mimo manželství (Anselm Grün)
- Další texty k tématu sexualita zde

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Milada Horáková byla 27. 6. 1950 zavražděna komunisty

Milada Horáková byla 27. 6. 1950 zavražděna komunisty
(26. 6. 2022) Den památky obětí komunistického režimu.

Tomáš More (22.6.)

Tomáš More (22.6.)
(21. 6. 2022) Filozof, humorista, mučedník... Popraven králem Jindřichem VII. Patron politiků a vládců.

Srdce Ježíšovo - slavnost

Srdce Ježíšovo - slavnost
(19. 6. 2022) "Nejsvětější Srdce Páně" - termín náboženské úcty, charakaterizující Kristovu lásku ke všem lidem. Svátek…

Josef Kemr - výročí narození skvělého herce

Josef Kemr - výročí narození skvělého herce
(19. 6. 2022) Josef Kemr (20. 6. 1922 – 15. 1. 1995) vynikající herec a aktivní křesťan.

Boží tělo -svátek

(12. 6. 2022) Slavnost Těla a krve Páně

Celoživotní vzdělávání (téměř) pro každého!

Celoživotní vzdělávání (téměř)  pro každého!
(8. 6. 2022) Katolická teologická fakulta UK v Praze pořádá také „zájmové studium“ na různá zajímavá témata....