Kdo věří, má život věčný. (J 6,47) - Citát z Bible na každý den

4. 4. 2022, marse

Děsí mě představa 5- 10 dětí

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Láska v partnerství, příprava na manželství

Dobrý den,
poznal jsem nedávno kamarádku, je  hodná, velmi sympatická,  z věřící rodiny. Poznáváme se, nic jsme spolu nikdy neměli a bavíme se o rodinném životě a všem možném. 

Včera došlo na debatu o svatbě za studia, intimním životě a plánování dětí v manželství. Probírali jsme početí, antikoncepci.  Došlo ke střetu, neboť její názory -  svatba jedině po dostudování a vše, kromě PPR je nemorální - jsou pro mě nepřijatelné. Partnerka říká,  že nechce řešit nějaké plodné / neplodné dny, že to chce volným průběhem a přála by si co nejvíce dětí. Já si ale  nedokáži představit,  že bych měl energii na výchovu 5 - 10 dětí. Představuju si 1 max 2.  Jak v tomto případě tedy postupovat při otázce "zabraňování početí",  když jeden z partnerů se necítí na více dětí? Podle mě to není sobecký záměr, pokud z toho má stres a zároveň i strach... Ona mně na to odpověděla, že chce nechat vše v rukou Božích. Bůh rozhoduje o tom, kolik dětí nadělí páru a co může člověk snést.

Pokud ale jeden člověk - třeba já, nemá pocit že by chtěl tak velkou početnou rodinu, tak takový přístup hodnotím jako hippies, freestyle, bezhlavé a neuvážené vrnhutí se do věci. To mne hodně stresuje a bolí, přiznám se.

Myslím si, že Bůh dal i svobodnou vůli člověku, kde přece nikdo nemůže nikoho nutit do něčeho, co by nechtěl. Pokud jeden z partnerů se necítí na 10 dětí ale jen na 2 a partnerka mu předloží to, aby na nic nekoukal a nechal to volnému průběhu - není to zvláštní? Mně to tedy zní podivně a stresuje mě to.

...

Ano, Bůh rozhoduje o tom kolik dětí komu nadělí, jestli to bude kluk nebo holka atd... ale potřebuje taky k tomu spolupráci člověka. Pokud člověk nic neudělá (nebude se snažit o rodinu ) - nic se nestane. Avšak Bůh dal člověku i svobodnou vůli. 
...
 

Jistě se to přesně nedá vymyslet před svatbou, ale stejnou představu byste mít měli.

Dobrý den, 

 Váš hovor s přítelkyní poukázal na věci, se kterými nejste vnitřně v jednotě. Oceňuji, že jste nad tím namávnul rukou, ale přemýšlíte, formulujete, dáváte si dohromady, jak to vlastně máte Vy. To mi přijde důležité.

K prvnímu tématy svatby a dokončení studia. Těch praktických argumentů je více. Asi nejvíc viditelné je uživení rodiny, ale není jediné. Nejde v první řadě ani o to, jestli manželé bydlí v podnájmu a musí si na živobytí nějak ke studiu  vydělávat. Každé období v životě totiž něco vyžaduje. Období studia zaměřenost na studium. Vejde se tam jistě chození, nicméně zajišťování rodiny už mnohem hůře. Pak na to vztah, a případné založení rodiny, doplácí. Jistě, že lze mnohé překonat. Vždy je to o těch dvou konkrétních lidech. Dát ale tomu, co právě probíhá “spravedlivou pozornost”, vede k jisté zodpovědnosti, která v budoucnu rodina potřebovat bude. Je to doporučení, dalo by se říct, “snadnější “a bezpečnější cesty. Totiž i vstup do manželství má nárok na plnou pozornost. A to právo má i případně zplozené dítě. Zkuste to uvidět ještě o kousek dál v tom, co je k čemu potřeba. Jistě lze jít i zkratkami. Jen o kus dobrého se může přijít, třeba z praktických důvodů, protože je nutné věnovat čas věci, která patří do minulého životního období. A to je škoda, vede to ke krizím, odvádí pozornost od podstatného atd. 

Co se týká plození dětí. Obecně – ano, Bůh žehná manželům dětmi. A v manželském slibu slibujete, že je od Boha přijmete ochotně. Ale vůbec to neznamená, že kapacita je neomezená. Vždy je to na originálním spojení dvou lidí. Pro někoho je možné přijmout a vychovat 8 i 12 dětí, pro někoho je strop 1 nebo dvě děti. A přitom tak může být rodina kompletní. Tohle je výsledek jakési originální alchymie právě dvou lidí spojených v manželství.

Takže – rozumím Vašemu strachu. Dostali jste se k velmi důležitému tématu, na kterém můžete třeba zjistit, že se k sobě nehodíte, protože představu máte každý jinou. Rozhodně je důležité o tomto tématu mluvit před svatbou a dojít k nějakému konsenzu. Aby jeden z vás pak nestrávil celý život v pocitu, že byl buď zmanipulován nebo okraden. A to už nemluvím o dítěti, které potřebuje, aby rodiče hořeli radostí, když se ukáže, že je počato.

Milý N, jde tedy spíš o to, aby ti dva poznali, kdy jsou jako rodina kompletní a byli v tom v jednotě. Jistě se to přesně nedá vymyslet před svatbou, ale stejnou představu byste mít měli. Život pak může ukázat na větší kapacity nebo třeba uvidíte, že jste přestřelili. Najít ale jednotu v představě bych vám doporučovala. Metoda PPR pak může být skvělým pomocníkem nejen při plánování, ale i při naplnění kapacity.

Přeji vám, abyste našli společnou řeč.

Kategorie otázky: Láska v partnerství, příprava na manželství, Sexualita v manželství

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu
(15. 4. 2024) Papež František přijal zástupce italského katolické skautského hnutí dospělých (MASCI) při  příležitosti 70.…

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery

(13. 4. 2024) 13. dubna 1950 přepadla komunistická bezpečnosti v rámci "akce K" mužské kláštery na území celého…

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec
(10. 4. 2024) Malé a jedinečné poutní místo Lomec se nachází u jihočeských Vodňan uprostřed lesa. Jde o poutní dům, kde je možné…

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině
(4. 4. 2024) Slavný americký seriál The Chosen o životě Ježíše Krista na TV NOE.

Jan Pavel II. († 2.4.2005) byl pro komunisty jasný nepřítel / audio k poslechu

Jan Pavel II. († 2.4.2005) byl pro komunisty jasný nepřítel / audio k poslechu
(2. 4. 2024) Ranou pro komunistický blok byl rok 1978, kdy byl zvolen nový papež a stal se jím polský kardinál Karol Wojtyla. Jeho…